Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Které světově proslulé firmy dneška kolaborovaly s nacisty?

Když se řekne Coca-Cola, Hugo Boss či IBM, každý si představí prosperující firmy, jejichž výrobky dobře zná. Málokdo už ale ví, že tyto a mnoho dalších spolupracovaly s nacistickým Německem. Čím se podílely na budování třetí říše a jaký z toho měly profit?

IG Farben

Německý chemický průmyslový konglomerát vznikl v roce 1925 spojením šesti společností, mezi které patří Bayer (dnes jeden z největších výrobců léků), BASF (chemická společnost) a Agfa (působící ve fotografickém průmyslu).

Paradoxní je, že v dobách svých začátků byla označována za mezinárodní kapitalistickou židovskou společnost. Čtvrtina jejího představenstva (označovaného za Radu bohů) i značná část zaměstnanců byli Židé, přičemž společnost řídili placení manažeři.

V roce 1933 se firma stala největším jednotlivým přispěvatelem volební kampaně nacistické strany NSDAP. Do roku 1938 se všech Židů zbavila.

Vězňům není třeba platit

Za třetí říše byla největší chemickou společností v Evropě a čtvrtou největší na světě.

Bez obřích výrobních továren, rozsáhlého výzkumu a technických expertiz firmy IG Farben a bez její podpory nacismu by Německo zřejmě nebylo schopno rozpoutat 2. světovou válku.

V roce 1941 sám říšský vůdce SS Heinrich Himmler (19001945) podepsal příkaz na zřízení pobočky IG Farben na výrobu syntetické gumy poblíž koncentračního tábora Osvětim.

Díky práci vězňů byla společnost schopna nejen uspokojit veškerou domácí poptávku po gumě a dalších chemických surovinách, ale ještě i generovat zisk.

Brutální testování léků

Společnost Bayer využívala vězně ještě jinak. V Osvětimi, Mauthausenu a nejčastěji na ženském Bloku 20 tábora v Birkenau na nich experimentovala s léky.

Její zaměstnanci vězně záměrně nakazili břišním tyfem, tuberkulózou či záškrtem a léčili je neschválenými preparáty. Postižení trpěli poruchami krevního oběhu, krvavým zvracením a průjmy, řada jich zemřela.

Kvůli jednomu z pokusů si Bayer dokonce nechal poslat 150 vězeňkyň z Osvětimi do svého působiště. Za každou zaplatil 150 říšských marek.

(Jedna říšská marka je v dnešním přepočtu 4,1 euro.) Poté, co všechny ženy při experimentu zemřely, Bayer žádal další – stejný počet za stejnou cenu.

Produkce smrtícího plynu

Společnost IG Farben byla rovněž producentem plynu Cyklon B, který si nechala patentovat. Vyráběla jej pobočka Degesch. Plyn byl dodáván do Osvětimi k likvidaci vší, které šířily tyfus.

Usmrcení vší však trvalo dlouho, proto společnost doporučila, aby byl plyn na oblečení aplikován v malých uzavřených komorách s teplotou 30 °C, díky čemuž vši zemřou do hodiny.

K zabíjení lidí byl Cyklon B poprvé využit v září 1941 v Osvětimi, mezi roky 1942 až 1945 bylo tímto pesticidem na bázi kyanidu zabito přes milion lidí, převážně Židů.

Zasloužený trest

Po válce proběhl v letech 19471948 před americkým vojenským tribunálem proces s IG Farben v podsekci Norimberských procesů. 13 ze 24 obviněných ředitelů společnosti bylo odsouzeno k trestu vězení v délce od jednoho do osmi let.

Procesy prokázaly, že není možné, aby vedení IG Farben nevědělo, k čemu byly jejich produkty během války využívány.

Podniky umístěné v sovětské zóně zabavil Sovětský svaz, v roce 1951 potom západní Spojenci společnost rozdělili na původní firmy, z nichž ty velké (Bayer, BASF a Agfa) fungují dodnes.

Insolvence a konečný úpadek IG Farben však nastal až v roce 2003 (do té doby byly její akcie obchodovány na burze), finálně zlikvidována pak byla v roce 2012.

Deutsche Bank

Největší německá banka dneška aktuálně sídlí ve dvojici mrakodrapů, vysokých 155 metrů, ve Frankfurtu nad Mohanem. Založena byla v roce 1870 v Berlíně.

Po prohrané 1. světové válce mělo Německo platit vysoké válečné reparace, zároveň se ale potýkalo s vysokou inflací.

Po krachu na newyorské burze v roce 1929 vypukla hospodářská krize a počet nezaměstnaných v zemi rostl závratným tempem, což dalo příležitost rozvoji extremistických hnutí. Volby v roce 1933 vyhrála nacistická NSDAP s Adolfem Hitlerem v čele.

Finance na stavbu koncentračního tábora

Po jeho nástupu k moci se Deutsche Bank zbavila všech tří Židů ve svém představenstvu. Zároveň se podílela na arizaci Židy vlastněných podniků (jejich přechod do nežidovské správy). Do roku 1938 učinila banka 363 takovýchto konfiskací.

Zároveň pod ni byly zahrnuty všechny banky z okupovaných území. V roce 1999 bylo odhaleno, že se během 2. světové války Deutsche Bank podílela na financování stavby koncentračního tábora v Osvětimi a podniků IG Farben v jeho blízkosti.

Kompenzace pro oběti nacismu

Také u ní měli účty čelní představitelé gestapa, tajné nacistické policie, kteří si na ně ukládali peníze získané z prodeje majetku zabaveného Židům při deportacích.

K odhalení těchto informací posloužily především archivy banky z poboček ve východní zóně Berlína ve správě Sovětů.

Aby odčinila své počiny během 2. světové války, přispěla banka v roce 1999 do kompenzačního fondu pro osoby, které přežily holokaust, částkou 1 230 000 000 dolarů.

IBM

Německá pobočka IBM se jmenovala Dehomag a měla na zdejším trhu monopol na registrační automaty před a během 2. světové války. Německý trh byl pro IBM druhým nejdůležitějším, hned po tom americkém.

Registrační automaty zpracovávající děrné štítky, které zdokonalil americký vynálezce Herman Hollerith (18601929), se postupně začaly používat v 78 koncentračních táborech na Němci dobytých územích. Jejich servisování bylo plně v rukou zaměstnanců IBM.

Genocidu i transporty smrti ulehčily stroje IBM

Automaty IBM nacistům velmi usnadnily genocidu, kterou páchali. Jen díky nim byli totiž schopni zpracovávat osobní údaje milionů lidí rychle a účelně. Snadno díky nim vyhledávali nežádoucí obyvatele i osoby, po kterých pátralo gestapo.

Stroje IBM byly využity i k řízení železničních transportů do koncentračních táborů. Německé ministerstvo dopravy k jejich správě využívalo pobočku IBM ve Varšavě. Obchodování s nacisty bylo pro IBM legální až do roku 1941, než do války vstoupily USA.

Zvětšit zisky!

V září 1941 prohlásil prezident Roosevelt, že obchodování s nepřítelem je zakázáno a je možné jen se zvláštním povolením vlády pro každou transakci. IBM sdělilo německým pobočkám, že nyní operují na vlastní odpovědnost.

Šéf IBM Thomas J. Watson přesto nepřikázal pobočkám, aby přestaly s Němci obchodovat, naopak požadoval, aby se jejich zisky nezmenšily. IBM se ovšem také zapojila do vývoje amerických zbraní.

Hugo Boss

V roce 1923 si Hugo Ferdinand Boss (18851948) založil v německém Metzingeru (jižně od Stuttgartu) malou oděvní společnost, nesoucí jeho jméno.

Spolu se dvěma partnery se zaměřil na výrobu košil, bund, pracovních a sportovních oděvů a pršiplášťů. Kvůli ekonomickému klimatu tehdejšího Německa se mu ale nedařilo a firma brzy zbankrotovala. Zbylo mu jen šest šicích strojů.

V roce 1931 proto vstoupil do NSDAP a dalších nacistických organizací. Díky tomu získal zakázku na šití uniforem pro jejich vojáky.

Nacistické uniformy

Hugo Boss šil hnědé košile pro SA (Sturmabteilung, úderné oddíly NSDAP) i Hitlerjugend (Hitlerova mládež) a celočerné pláště pro SS (Schutzstaffel, ochranný oddíl NSDAP).

Po roce 1938 se soustředil na výrobu uniforem pro Wehrmacht a Waffen-SS. Během 2. světové války zaměstnával 140 nuceně nasazených žen a 40 francouzských vězňů.

Všichni manažeři jeho společnosti byli velkými obdivovateli Adolfa Hitlera, sám Boss se s ním nechal vyfotit v jeho sídle v Berghofu.

Věrnost Hitlerovi

Oddaným členěn NSDAP zůstal Boss až do jejího konce. V roce 1946 byl proto souzen jako její aktivní člen, podporovatel i příjemce výhod, za což byl zbaven volebních práv i možnosti podnikat. Zároveň měl uhradit pokutu 100 000 marek.

Boss se proti rozsudku odvolal a později byl klasifikován pouze jako stoupenec strany, a ne aktivní propagátor národního socialismu. Zemřel v roce 1948. Jeho společnost přežila pod vedením jeho zetě Eugena Holyho a později jeho synů.

V roce 2011 firma vydala prohlášení, ve kterém vyjádřila politování nad někdejší spoluprací s nacisty.

Automobilky – Ford, BMW, Audi, Porsche, Daimler-Benz

Velkým podporovatelem nacistů byl průkopník automobilového průmyslu, Američan Henry Ford (18631947).

Hlásil se k antisemitismu a v Německu založil pobočku Ford Werke AB. Nacistické armádě dodával nákladní automobily, civilistům pak upravenou verzi svého nejslavnějšího modelu T. Samotnému Hitlerovi posílal každý rok k narozeninám 50 000 dolarů a veškerý výtěžek z prodeje Fordů v Německu věnoval NSDAP. Ze spolupráce s nacisty pak těžily i všechny německé automobilky.

Otrocká práce vězňů nejen v továrnách BMW

Majitel BMW Günter Quandt (18811954), první manžel Marty Goebbelsové, byl významným podnikatelem válečné ekonomiky. Jeho podniky zásobovaly armádu municí, puškami i bateriemi, vyráběly i letecké motory pro Luftwaffe.

Ve svých továrnách však využíval k práci vězně z koncentračních táborů i válečné zajatce, hovoří se až o 50 000 lidí. Stovky jich přitom zemřely. Quandt získal i několik zabavených židovských podniků.

Byl členem elitní podnikatelské skupiny, působící v nacistickém Německu. Roku 1946 byl zatčen a vyslýchán, do poválečných procesů ale zapojen nebyl a v roce 1948 jej dokonce z vazby propustili.

Pracovní tábory pro Audi

Předchůdcem automobilky Audi byl Auto Union, který vznikl spojením čtyř firem v roce 1932. V některých z jeho továren se během války začaly místo aut vyrábět tanky a letecké motory. Nacisté pro Auto Union dokonce vybudovali sedm pracovních táborů.

V továrnách využívali neplacenou práci asi 3700 vězňů, dalších asi 30 000 lidí, kteří v nich nuceně pracovali, nebylo intervenováno v koncentračních táborech. Asi 40 000 nucených dělníků využívala i automobilka Daimler-Benz, výrobce automobilů Mercedes Benz. I ta vedle vozů vyráběla rovněž komponenty pro armádu.

Führerův Brouk

Další osobností automobilového průmyslu, která spolupracovala se samotným Hitlerem, byl konstruktér Ferdinand Porsche (18751951). V reakci na vůdcův „lidový projekt“ stavby dálnic přišel s návrhem „lidového auta“, tedy německy Volkswagenu.

Pro Führera byla z důvodů propagandy nejdůležitější cena tohoto rodinného vozu, která nesměla překročit 1000 říšských marek. Výroba by tak byla pro Porscheho ztrátová. Naštěstí pro něj se rozhořela válka a jeho Brouk se proměnil v otevřený vojenský vůz.

Pro armádu vyráběl i tanky, obojživelná auta či rakety. O zvěrstvech páchaných nacisty věděl, vždyť vedle jeho továrny stál koncentrační tábor, ale mnoho s nimi nesvedl. Po válce byl vězněn, ale souzen nebyl.

Coca-Cola

Kdo by neznal Coca-Colu?

Vymyslel ji lékárník John Stith Pemberton (18311888) roku 1886 v Atlantě v USA. Nápoj byl nejprve tvořen dvěma hlavními ingrediencemi, a to výtažkem z koky a z ořechu koly (plod kolovníku), obsahoval tedy kokain a kofein. Tvar její láhve byl inspirovaný právě těmito dvěma složkami.

Zda v něm bylo i víno, je sporné. Kokain přestal být do Coly přidáván v roce 1904, přestože zakázán byl v USA až roku 1922. Nyní se do nápoje přidává jen výtažek z listů koky zbavený kofeinu, kvůli chuti.

Během 2. světové války dodávala společnost Coca-Cola svůj nápoj jak americké armádě, tak nacistům.

Fanta pro nacisty

V roce 1940 však bylo uvaleno embargo na dovoz kolového sirupu do Německa.

Manažer společnosti Coca-Cola pro Německo, Max Keith, se z tohoto důvodu rozhodl vytvořit speciální produkt pro německý trh z dostupných surovin. Tedy například ze zbytků vylisovaných jablek nebo syrovátky.

Při vymýšlení jména měli zaměstnanci zapojit fantazii, tak roku 1941 vznikl nápoj Fanta. Podobný problém měli i v Holandsku. Tam se hlavní ingrediencí Fanty staly bezinky.

Po válce byla výroba nápoje ukončena, ale když konkurenční Pepsi přišla s Mirindou, oprášila Coca-Cola v roce 1955 recept na Fantu.

Další američtí kolaboranti

Nacisty podporovaly i další americké firmy.

Například newyorská Chase Bank s nimi obchodovala dokonce i po útoku na Pearl Harbour v roce 1941. Po válce se pak zjistilo, že banka zmrazila účty stovkám Židů, kteří kvůli tomu nemohli utéct z Německem okupovaných zemí.

Další takovou společností byl Kodak, zaměřující se na výrobu fotoaparátů. Ten ze svých evropských poboček na žádost Němců propustil všechny Židy a k práci v továrnách využíval vězně z koncentračních táborů.

Americká ropná společnost Standard Oil zase nacistům prodávala ropu. Aby neporušila embargo, vozila ji z Venezuely a z Argentiny.

Coco Chanel

Spolupráce s nacisty byla prokázána i slavné francouzské návrhářce Coco, vlastním jménem Gabrielle Chanel (1883 – 1971).

Ta na začátku 2. světové války zavřela všechny své obchody až na jediný, a tak připravila o práci asi 4000 žen. Byla antisemitka, Židy považovala za hrozbu pro Evropu. O svůj nejslavnější parfém N°5 svedla boj s řediteli podniku Parfums Chanel.

Jako důvod, proč by se měla stát jeho jediným vlastníkem ona, uváděla právě to, že byli Židé.

Německá špionka

Během německé okupace Paříže se přestěhovala do hotelu Ritz, kde se setkávala s německými důstojníky. Jejím milencem se stal Hans Günther von Dinclage, špion Abwehru (německé kontrarozvědky).

Sama Coco Chanel se stala agentkou s číslem F 7124. Jejím hlavním úkolem byla operace Modellhut, kdy měla přesvědčit Winstona Churchilla, se kterým se znala z dřívějška, aby uzavřel mír za podmínek výhodných pro Německo. Akce se nezdařila.

Chanel byla zatčena, ale později propuštěna. Roku 1945 odešla do Švýcarska.

AEG

Německá společnost AEG, dodávající elektrické vybavení, byla založena v Berlíně v roce 1883. Po tajné schůzce dne 20. února 1933, na které Hitler vysvětlil své cíle týkající se převzetí moci nad Německem, darovala AEG nacistické straně 60 000 říšských marek.

Vyjádřila tak spolu s dalším podniky, jako například IG Farben nebo Thyssen a Krupp (ocelářská společnost), svoji podporu nacismu, zejména v oblasti přezbrojení německé armády, letectva i námořnictva.

Nuceně nasazené ženy

AEG intenzivně spolupracovala s nacisty zejména v obsazeném Polsku, kde převzala tamní podniky. K práci využívala nucené dělníky i vězně z koncentračních táborů, kteří často pracovali v nelidských podmínkách.

Preferovala hlavně ženy, protože výroba elektrických zařízení nevyžadovala sílu, ale zručnost. Veškeré elektrické vybavení koncentračního tábora v Osvětimi instalovali zaměstnanci AEG. Společnost byla rovněž významným dodavatelem rukojetí k pistoli P38.

Siemens

Jeden z největších výrobců elektroniky na světě měl během 2. světové války jednu z továren přímo uvnitř koncentračního tábora Osvětim – Březinka.

Má se za to, že využíval nejméně 50 000 nuceně nasazených pracovníků, hlavně žen. Ty musely pracovat 12 až 14 hodin denně. Tehdejší ředitel Siemensu Rudolf Bingel (18821945), patřil do exkluzivního klubu Kruh přátel Heinricha Himmlera.

Další spolupracovníci režimu

Firem, které kolaborovaly s nacisty, bylo i v samotném Německu mnohem více.

Například pojišťovnu Allianz dotlačil Hermann Goëring (18931946), zástupce samotného Hitlera, k tomu, aby pojistky nevyplácela jejich židovským majitelům, ale německému státu, který je zabavil.

Firma Dr. Oetker měla zase exkluzivní smlouvu na dodávání pudinku a dalších potravin na frontu. Bez viny není ani Nestlé. Z dnešního pohledu je jednoduché soudit, ale tehdejší situace byla složitá – kdo nespolupracoval, ohrožoval sebe i své blízké na životě. To ale neznamená, že by se o kolaboraci s nacisty mělo mlčet.

IG farben používala na práci ve své továrně vězně z koncentračního tábora. IG Farben neblaze proslula jako výrobce obávaného cyklonu B. Do roku 1938 udělala banka 363 konfiskací majetku. Díky automatům IBM se zrychlila nacistům práce. Hugo Boss byl hlavním dodavatel hnědých košil pro jednotku pro SA, Hitlerjugend a celočerné pláště pro SS. Jelikož byl dovoz coca-coly zakázaný, Nacisté vyvinuli jiný nápoj, a to Fantu.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
enigmaplus.cz
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než po
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
epochaplus.cz
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř