V důsledku špatné ústní hygieny vzniká zánět dásní, který je známý také jako gingivitida. Po celém světě jím trpí až 80 % lidí a jen v západní Evropě je to přes 95 % a to včetně dětí v pubertě.
Nejčastější příčinou zánětu je sice hromadící se plak na zubech a v dásňovém žlábku, vliv však mohou mít také hormonální změny v pubertě a těhotenství, ale také kouření nebo cukrovka.
Fenoménem poslední doby je bohužel skutečnost, že se s vyšším výskytem zánětu dásní setkávají stomatologové již u dětí ve věku 12 až 15 let.
Lidé si většinou myslí, že jde o důsledek pouze špatné péče o chrup, a opomíjejí fakt, že i hormonální změny v dospívání ovlivňují množení bakterií, čímž dochází ke zvýšení rizika vzniku zánětu.
Podobná situace se týká také těhotných žen, jejichž hormony navozují vyšší citlivost dásní k toxinům a enzymům.
Může dojít na ztrátu zubů
Toto onemocnění však není pouze lokálním problémem. Pokud je spojeno s krvácením dásní, nemělo by být opomíjeno. Bakterie způsobující gingivitidu jsou totiž producentem toxických látek, které ovlivňují celý organismus. A nejen to!
Bývají také častou příčinou zápachu z úst. U těhotných žen se bakterie navíc mohou dostat do krevního oběhu, a tím hrozí předčasný porod nebo nízká porodní váha dítěte.
Neléčený zánět přechází postupem času až v parodontózu, při které bakterie likvidují vaziva, která drží zub v kosti. Tím dojde k úbytku kosti kolem zubu, k viklání a poté k jeho vypadnutí.
Existuje dokonce tzv. agresivní typ parodontózy, která se projevuje již v mladém věku. Na rozdíl od té chronické se na jejím vzniku podílí genetika, která ovlivňuje schopnost imunitního systému v dutině ústní bránit se bakteriím. Onemocnění postupuje rychleji, hůře se léčí a může skončit rovněž ztrátou zubů.
Parodontóza však není dědičná, lze zdědit pouze sklon k tomuto onemocnění, nikoliv jeho vznik.
Za zánět může stres!
Vznik zánětu může mít na svědomí také dlouhodobější stres, který snižuje obranyschopnost celého organismu. Nejvíce ohroženi jsou však kuřáci.
Při kouření totiž dochází k vysušení sliznice dutiny ústní a změně pH v ústech. Samotný zánět však nemusí být na první pohled patrný. Nikotin stahuje cévy, a nemusí tak docházet ke krvácení. Ale je možné jej identifikovat podle barvy dásní.
Pokud mají přirozenou, růžovou barvu, je vše v pořádku, naopak pokud jsou zarudlé až nafialovělé a zduřelé, měli bychom vyhledat zubního specialistu, dokud není pozdě.
Jak zánětu předcházet?
Předcházet a omezit možnost vzniku zánětu lze zejména dodržováním pečlivé dentální hygieny. Kromě standardních kartáčků a kvalitních zubních past bychom měli používat rovněž mezizubní kartáčky.
Zubní lékař kromě eliminace zubního plaku odstraní také zubní kámen. Poté je zapotřebí čistit zuby správnou technikou.
Proti zánětu je účinná šťáva z červené řepy nebo čerstvá šťáva z aloe vera a jiných tučnolistých rostlin a jako prevence proti nepříjemnému dechu je podle „babských receptů“ chrpový odvar.
Jak vidí stupeň závažnosti krvácení dásní zubař?
*0 – dáseň nekrvácí
*1 – bodové krvácení nebo krvácení v kratších úsecích
*2 – krvácení z delších úseků nebo několika krvácivých bodů
*3 – mezizubní prostor se po vyšetření sondou naplní krví, ta pak odtéká do oblasti krčku zubu
*4 – silné krvácení při vyšetření sondou