Vyzkoušejte bylinný ocet
Snítku natě estragonu, celeru, kopru, černý rybíz (nový výhonek), 6 lipových květů a 2 bobkové listy omyjeme a vložíme do 0,5 l octa. Necháme 14 dní louhovat a občas promícháme. Poté přecedíme a slijeme do menších lahviček.
Co prozradí korek o víně?
Často ještě než ochutnáte první doušek právě otevřeného vína, už můžete tušit, zda bude dobré, či nikoliv. Jak je to možné? Poznáte to podle korkové zátky. Právě ta dokáže vyslat varovný signál, že s vínem něco není v pořádku a je nevhodné ho degustovat.
Kromě korkových existují i syntetické zátky, při jejichž výrobě se používá potravinářský kaučuk. Také ty dokážou spolehlivě uchovat kvalitu vína, mají neutrální chuť a jsou sterilní.
Jak nahradíme vajíčko lnem?
Způsobů asi existuje několik, ale neznámější je tento: Lněné semínko omyjte, namočte na cca 3 hodiny (ale klidně i přes noc) a potom ho 2 minuty mixujte. Pokud nemáte čas na delší namáčení, povařte ho a nechte vychladnout.
Vyzkoušejte to a budete překvapeni, jak hustá a lepivá pěna se ze semínka stane. Můžete ho přidat do moučníků, kaše, jogurtu, pomazánek, placiček, řezů či lívanců. Těsto vám bude lépe držet pohromadě a bude nadýchanější. Používejte v poměru cca 1 lžíci semen na 50 ml (nebo 3–5 lžic vody).
Nalijte si čisté vody
Správný gurmán si umí vychutnat i chuť „obyčejné“ vody. A přestože většina z nás pije vodu nejraději vychlazenou, labužníci považují za ideální teplotu 7 až 10 °C. Tehdy prý může pramenitá voda nejlépe rozvinout svou chuť.
Jeho chuť totiž přechází do vody a ovlivňuje tak její přirozenou svěžest. A víte, že kostka ledu se v čisté minerální vodě rozpouští pomaleji než v případě vody z vodovodu, nápoj se tedy tak rychle nenaředí.