Jak vyzrát na vajíčka?
Kupovaná nebo domácí vejce nikdy před uskladněním neumýváme. Připravili bychom je o přirozený ochranný povlak a vejce by se dříve zkazila.
Při vaření vkládáme vejce do vroucí vody lžící. Nikdy ne však vejce studené přímo z ledničky, protože praskne. Dobu varu počítáme od chvíle, kdy se voda začne znovu vařit.
Míchaná vejce můžeme nastavit sýrem, zbylými knedlíky, osmaženou houskou, krupicí, rýží či dušenou zeleninou. Lze použít i zbytky tepelně upraveného masa a ryb i uzeninu.
Vajíčky natvrdo můžeme nahradit maso, především v zapékaných pokrmech.
Vaříme s odborníky
Recepty šéfkuchařů vařících v těch nejlepších restauracích najdete na webových stránkách Pražského kulinářského institutu (www.prakul-recepty.cz).
Internetový portál je přehledně uspořádán podle použitých surovin a na editaci se podílejí profesionální kuchaři i zaregistrovaní uživatelé z řad široké veřejnosti. Velkou výhodou je, že každý recept je zde zveřejněn až po schválení odborníky.
Víte, kdo je BARISTA?
Profesi baristy perfektně vystihuje jediné slovo, a tím je káva. Skutečný odborník-barista ji vnímá jako surovinu s ohromným kouzlem a potenciálem. Zkoumá její původ a odrůdu, posuzuje tvar zrn a způsob zpracování po sklizni.
Profesionální barista je komplexní osobnost, která má o kávě ohromné znalosti a umí je předávat dál. Ví nejlépe, jak dlouhou cestu káva urazí, než se dostane v šálku na stůl, a jak tento magický a podmanivý nápoj připravit.
Nezapomeňte na bylinky
Dnes je máme ve zvyku rozlišovat, ale před takovými dvěma sty lety si s nimi kuchařky hlavu nelámaly. Natrhaly vše, co jim na čerstvě rozkvetlé zahrádce přišlo pod ruku, a použily to v polévkách, omáčkách, nádivkách i pečených či dušených masech. Zkuste to také tak.