Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kult Svaté Smrti. Je záhadou i pro jeho přívržence!

Chudí lidé z ulice i boháči, kteří si žijí v přepychových vilách. Poctiví lidé, kteří by nikomu neublížili, i drogové kartely a členové vražedných gangů. Lidé bez vzdělání i vysokoškoláci.

Ze všech těchto skupin přibývá lidí, kteří vyznávají tajemný kult Santa Muerte – Svaté Smrti. Skutečně jde o nejrychleji se rozmáhající náboženství? Může být Smrt skutečně entitou, ke které lze vzhlížet?

Obávaná čtvrť Tepito v obrovském Mexico City je na nohou. Všude parkují skútry, vzduchem znějí výkřiky a smích a do jedné ze zdejších ulic se tlačí zástupy lidí. Zde se alespoň na malý okamžik vytrácí strach z gangů, které zdejší ulice ve dne i v noci okupují.

Mezi lidmi v davu lze najít všechny věkové kategorie. Muže i ženy, chudé i bohaté, rodiny s dětmi i potetované svalovce se zamračenými obličeji. Už z dálky je vidět vitrína, ve které je posazená socha oděná do bílého roucha.

Na první pohled připomíná Pannu Marii nebo nevěstu ve svatebním a s kyticí růží v ruce. Jenže když se člověk dostane blíž, „pohlédnou“ na něj místo laskavých očí dva prázdné oční důlky.

Právě na tomto místě se totiž věřící modlí k zosobněné smrtce – děsivému kostlivci s dlouhými černými vlasy ve sněhově bílých ženských šatech a s rouškou přes hlavu. Kde se vzal tajuplný kult Santa Muerte a jak vypadají rituály těch, kteří ho vyznávají?

Plní přání?

Čtvrť drog, zbraní, prostitutek a alkoholu Tepito lze považovat za opravdové centrum kultu Svaté Smrti. Své ikoně zde přezdívají Černá nebo naopak Bílá slečna, Svatá, Paní stínů nebo třeba Hubená.

A drtivá většina všech, kteří sem k ní přicházejí, tvrdí, že jejich přání skutečně slyší a že vždy splní ta, která jsou v zájmu udržení dokonalé rovnováhy. Trápí vás nepříjemná choroba, se kterou si lékaři nedokážou poradit?

Chcete mít po dlouhém období smůly konečně štěstí na partnera či peníze? To jsou jen některé z široké palety přání, které Hubená údajně dokáže vyplnit.

Smrt totiž není dobrá ani špatná a podle vyznavačů jejího kultu pro ni mají zlá přání stejnou váhu jako ta dobrá.

U její ikony si tak mnozí přejí smrt svých nepřátel nebo si chtějí dopřát pozemských slastí – alkoholu, sladkostí či žen. Opravdu je ale nutné Svaté Smrti vždy něco obětovat na oplátku?

Mnozí lidé věří, že Svatou smrt si lze naklonit i kouřem z marihuany.
Mnozí lidé věří, že Svatou smrt si lze naklonit i kouřem z marihuany.

Na barvě záleží

Současný vývoj kultu Santa Muerte tak trochu připomíná zrod tajuplného voodoo – magického náboženství, které pochází od černošského obyvatelstva a které je dnes populární na mnoha místech planety.

Smrt se neuctívá pouze v prapodivných svatyních se soškami smrti oděnými do nádherných šatů, ale především doma. U provizorních a podomácku vyrobených oltářů. Vše je protknuto tajuplnou magií a symbolikou, kterou prý není radno podceňovat.

Důležitá je už samotná barva šatů. Tu je třeba vybírat podle typů rituálu a modliteb a tedy podle toho, čeho se snažíme dosáhnout.

Bílá symbolizuje vděčnost nebo ochranu před negativními vlivy, zlatá úspěch a peníze, zelená osvobození od pout či ochranu před zákonem, který nás svazuje, a černá podle očekávání umožňuje zničit své nepřátele.

Hlavně ublížit jiným

Stěžejní součástí kultu Santa Muerte tedy nejsou jen obyčejné modlitby, ale i všemožné propracované rituály, které údajně dokážou nejen naklonit si Hubenou na svou stranu, ale také probudit jakési mystické síly.

Ty slouží především k vykonávání černé magie – uvalování kleteb na své nepřátele.

„Více než polovina všech rituálů a modliteb se snaží ublížit jiným lidem prostřednictvím kleteb a černé magie,“ uvádí americký bezpečnostní expert spolupracující s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) Robert J. Bunker.

A ačkoliv policejní složky na nadpřirozeno a magii zpravidla nevěří, mnozí ezoteričtí badatelé upozorňují, že síla lidské vůle může být neuvěřitelně mocná.

I za předpokladu, že Smrt jako spirituální bytost či entita ve skutečnosti neexistuje, černá magie prý není nic, s čím by si člověk měl zahrávat. Je kult Santa Muerte jen lokální záležitostí, nebo se dostává i za hranice Mexika?

Šíří se do světa

Dlouho se zdálo, že Santa Muerte bude záležitostí výhradně mexickou. Jenže z vývoje v posledních letech je zřejmé, že se kult rychle šíří do celého světa.

Existují neoficiální informace přicházející od amerických federálních vyšetřovatelů, podle kterých jsou členové kultu velmi aktivní i na jihu Spojených států.

Přichází tam prý především se členy drogových kartelů, kteří využívají rituály smrti k magickému napadání svých konkurentů. A šokující jsou i statistiky.

Zatímco před deseti lety bylo příznivců kultu Santa Muerte možná pár desítek tisíc, dnes už je situace úplně jiná. „Kult má už okolo desíti až dvanácti milionů následovníků, a to spatřil světlo světa teprve před dvanácti lety.

Neexistuje žádné nové náboženské hnutí, které by se rozrůstalo rychleji,“ uvádí Andrew Chesnut, autor knihy, která se Santa Muerte věnuje.

Objevil děsivý oltář

Zajímavé je, jak rozmanitou podobu toto magické náboženství má. Černé svíce, svazky bylin pověšené všude okolo, vonné oleje, strašidelně vypadající amulety a nejrůznější mystické předměty, které mají potěšit Hubenou.

To vše často v kombinaci s katolickými symboly a ikonami či se zbytky krve a vnitřností obětovaných zvířat. Tak nejčastěji vypadají oltáře zasvěcené Smrti, které lze najít stále častěji i na jihu Spojených států.

Například v roce 2017 se na internetu objevilo video, na kterém amatérský záhadolog a vyšetřovatel paranormálních jevů Robby Rush objevil v lesích Severního Texasu strašidelné pozůstatky prapodivného rituálu – provizorní oltář s nejrůznějšími drobnými předměty, malého Krista na kříži spoutaného bílým provázkem a řadu dalších propriet.

Podle autora záznamu jde o zjevné rituální místo vyznavačů Svaté Smrti. Snažil se tam snad někdo ve jménu Smrti provést rituál černé magie?

Zástupy lidí, obrázky a dary. Tak vypadají poutě k ikonám Svaté smrti.
Zástupy lidí, obrázky a dary. Tak vypadají poutě k ikonám Svaté smrti.

Co stojí za ním?

V souvislosti s rostoucí popularitou Santa Muerte se nabízí ještě jedna důležitá otázka: Mohlo by pozadí tohoto kultu být daleko organizovanější, než se na první pohled zdá?

Andrew Chesnut věří, že ano, a hovoří o tom, že jde spíše o sektu než o nové náboženství.

Dle některých náznaků by v pozadí toho všeho mohla stát nějaká mocná organizace, která se prostřednictvím víry ve Smrt snaží ovládnout myšlení velkého množství lidí a zajistit si jejich zmanipulovatelnost.

V minulých letech se údajně podařilo objevit několik tajných chrámů a svatyní a zatknout několik lidí, kteří o sobě prohlašovali, že jsou kněží nového náboženství. Ve skutečnosti však šlo o kriminálníky napojené na drogový byznys. Může být nový kult jen zástěrkou pro obrovskou síť nelegální činnosti?

Nepřítel jménem Vatikán

Kult Santa Muerte si ovšem udělal ještě jednoho mocného nepřítele: katolickou církev. Někteří její představitelé považují Hubenou za samotného ďábla.

„Mám upřímný strach o ty, kteří se nechávají unést iluzemi a oslavují hrůzné symboly, jež propagují smrt,“ prohlašuje v roce 2016 papež František (*1936) během své návštěvy Mexika.

Údajně je z oblíbenosti kultu doslova zděšený a z Vatikánu prý znějí slova o ďáblově učení. Mnozí obyčejní uctívači Hubené jsou však z útoků ze strany Vatikánu upřímně smutní. „Nejde o satanské mše.

Smrt jen dává lidem, co chtějí, a nakonec si přijde pro jejich duši. Jen plní Boží příkazy,“ říká například Mexičan vystupující pod jménem Santana.

I jeho výpověď je dokladem, že většina obyčejných uctívačů Santa Muerte jsou zároveň oddaní křesťané. Smrt je podle nich pouze vykonavatelem Boží vůle. Uctívají něco skutečného? Nebo se stali obětí manipulace?

V Mexiku se potichu vede válka mezi kultem Smrti a katolickou církví. Terčem boje je i papež František.
V Mexiku se potichu vede válka mezi kultem Smrti a katolickou církví. Terčem boje je i papež František.
Související články
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes?   Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek, […]
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině […]
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie?   Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích, […]
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má […]
reklama
Historie
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport. […]
Pevnost Stříbrná Hora: Rakušané si na chloubu Fridricha Velikého netroufli
Věčně hladoví vojáci mu za jídlo občas „zaplatí“ knoflíkem z uniformy. Hostinskému ze Stříbrné Hory ve Slezsku to ale nevadí. Ví, že jeho zákazníci svůj dluh hned zítra vyrovnají. Ve zdejší pevnosti totiž vládne tuhá kázeň a vojáky by za neupravenost čekal tvrdý trest!   Pruský král Fridrich Veliký (1712–1786) ve 40. letech 18. století […]
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu […]
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba s žádostí o pomoc…   Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) […]
Zajímavosti
Osówka: Hitlerovo tajné město
Jen pár kilometrů od česko-polských hranic se poblíž polské obce Hlušice v Sovích horách nacházejí fragmenty tajemného podzemního města Osówka. Pokud by bylo dokončeno, bylo by jedním z největších stavebních projektů nacistického Německa.   Účel projektu nazvaného Reise (Obr) je tak tajný, že o něm neexistují žádné záznamy. Není znám ani zamýšlený rozsah podzemního města, […]
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s […]
Odkud vzala Evropa své jméno?
Evropa je něco víc než jen geografický útvar. Tento pojem přitom vznikne dříve, než lidé začnou rozlišovat různé části světa na kontinenty.   Starověcí Řekové rozdělují svět do tří hlavních celků: Evropy, Asie a Libye, tedy tehdy známé severní části Afriky. Tyto rozdíly použije antický učenec a „otec kartografie“ Klaudios Ptolemaios (asi 85–168) pro mapu […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací.   K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, […]
Záhady a napětí
Upálení Agnes Sampson: Proč si mysleli, že je skutečnou čarodějnicí?
Čarodějnické procesy jsou temným obdobím evropských dějin. Během 16.–18. století probíhaly doslova pogromy na lidi, kteří měli být údajně ve spojení s pekelnými silami. Na tento fanatismus doplatila ve Skotsku i jedna žena, která sama o sobě tvrdila, že má zvláštní schopnosti. Mohla přece jen mluvit pravdu?   V roce 1590 vyrazili vojáci skotského krále Jakuba VI. […]
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
epochaplus.cz
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace.
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
historyplus.cz
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
enigmaplus.cz
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
Noční klid na univerzitní koleji ve městě Athens v americkém státě Ohio náhle protrhne pronikavý dívčí křik! Mladá studentka s hrůzou v očích vybíhá jen ve spodním prádle z budovy a hystericky volá o
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali