Temné vody v Barentsově moři rozráží ruská jaderná ponorka Kursk. Je těsně před půl dvanáctou dopoledne, když na její palubě dojde k mohutnému výbuchu odpovídajícímu 200 kg TNT. Exploze rozerve vnitřek torpédového prostoru, kde následně vypukne požár.
Všech sedm námořníků v prvním oddělení je zaživa upáleno nebo zraněno. Ostatní zatím žijí…
Má to být triumfální návrat ruského vojenského námořnictva po vleklé finanční krizi z devadesátých let. Velkých manévrů v Barentsově moři se vedle křižníku Petr Veliký účastní i ponorka Kursk – chlouba ruské armády se 118 lidmi na palubě.
Místo demonstrace síly však přijde tragédie. Kursk doplatí na explozi slepé rakety, která odpálí i ostatní arzenál na palubě. Katastrofa si vyžádá životy celé posádky, někteří přitom umírají ještě dlouhé hodiny po výbuchu…
Odmítnou britskou pomoc!
Ruské úřady se celou katastrofu snaží co nejdéle ututlat. Norské seismologické středisko však zaznamená dva výbuchy v místě, kde se Kursk osudného 14. srpna 2000 nachází, a také se nepodaří utajit projevy znepokojených příbuzných obětí.
„Ruské úřady nakonec souhlasily s pomocí Britů a Norů, kterým trvalo pouze jediný den, než otevřeli otvor do ponorky, což se ruským záchranářům nepodařilo,“ zmiňuje se spisovatelka Jana Pleskotová. Výsledek se bohužel dá předvídat…
Čekají na záchranu. Marně
Veřejnosti je předloženo hned několik verzí události a světové velmoci si vyměňují nóty, které přebírají tón z dob studené války.
„Zatímco Rusové ujišťovali, že Kursk se srazil s ponorkou NATO, Britové a Američané zdůrazňovali, že potopení a katastrofu způsobil výbuch uvnitř ponorky,“ píše Pleskotová.
Teprve v létě 2002 odborníci konstatují, že na náhodné explozi cvičného torpéda, která tragédii odstartovala, nenese vinu lidský faktor. Výbuch zaviní únik vysoce explozivního kysličníku vodičitého, používaného jako palivo pro torpéda 65-76 Kit.
Prvotní exploze slepé rakety iniciuje výbuch zbývající munice na ponorce. Přední část je zcela zničena a zbytek plavidla začne zaplavovat voda. Masivní výbuch se podaří přežít 23 námořníkům, kteří v zadní části ponorky čekají na záchranu. Ta však nepřijde.
(Foto: wikipedia.org, shutterstock.com)