Ocet se už od antických dob užívá ke konzervaci zeleniny, ale samozřejmě i jako okyselující součást pokrmů v řadě kuchyní světa. Pro své chuťové, konzervační, deodorační a čisticí vlastnosti je často nazýván pokladem domácnosti.
Lihový (kvasný)
U nás je nejpopulárnější na nakládání zeleniny, okurek nebo utopenců. Kromě kuchyně ho lze s úspěchem použít i na čištění a jako prostředek proti zápachům. Octová voda je výborná proti zatuchlině v kanalizaci, při čištění automatických praček a podobně. Kvasný ocet nalezl uplatnění také jako lék proti plísňovým onemocněním nohou.
Vinný
Vyrábí se z červeného nebo bílého vína a je to nejobvyklejší druh octa ve Středozemí. Stejně jako víno se i vinné octy vyznačují velkými rozdíly v kvalitě. Lepší vinné octy zrají v dřevěných sudech až dva roky. Zvláštní chuť má sherry ocet z jihu Španělska.
Vyrábí se v oblasti Jerez, která je proslavená právě výrobou sherry vína, a hodí se k uzeným rybám.
Jablečný
Vyrábí se z jablečného moštu nebo z rozdrcených zkvašených jablek. Mimo jiné slouží k detoxikaci těla. Pomáhá ředit krev, ničí bakterie ve střevech. Máte-li problémy s akné, vyrážkami nebo jinou vadou pleti, můžete ji jablečným octem potírat.
Je třeba ale myslet na to, že obsahuje kyselinu, proto brzy po aplikaci pleť řádně opláchněte a osušte.
Balzamikový
Je to velmi oblíbený druh octa vyráběný tradičně v italské Modeně, který se připravuje přímo z vylisovaných hroznů odrůdy trebbiano. Tradiční balzamikový ocet pak zraje nejméně dvanáct let v dřevěných sudech.
Nejlepší octy zrají až 40 let a mohou stát tolik jako nejlepší vína. Je báječný do salátových zálivek i k dochucování smetanových omáček.