Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Lapen mezi odstíny šedé a bílé

Umělecký ředitel pánských kolekcí značky Louis Vuitton a zároveň výkonný ředitel stále populárnější drzé milánské značky Off-White je historicky prvním Američanem afrického původu, který kdy stanul na tak vysoké vedoucí pozici ve francouzském módním domě.

Ne náhodou byl proto v roce 2018 zařazen časopisem Time mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.

Mateřská inspirace

Rodák ghanských přistěhovalců z Rockfordu v Illinois zřejmě okoukal cit pro práci s textilem od matky, která byla švadlena.

Promoval sice na University of Wisconsin–Madison v oboru stavebnictví, později však absolvoval také magisterské studium architektury na Illinois Institute of Technology, které bylo pro jeho příští kariéru zásadní.

Budovu kampusu totiž navrhl architekt Rem Koolhaas a vyvolal tak v Ablohovi zájem o design a potažmo módu. V té době proto začal navrhovat první trička a psát pro známý blog The Brilliance.

K důležitému setkání došlo během stáže u firmy Fendi v Římě, kde se seznámil s kolegou a budoucím spolupracovníkem, rapperem Kanye Westem, a kde také začala jejich dodnes přetrvávající spolupráce.

Zde si mladého talentovaného designéra všiml generální ředitel značky Louis Vuitton, Michael Burke.

Abloh zřejmě okoukal cit pro práci s textilem od matky, která byla švadlena.
Abloh zřejmě okoukal cit pro práci s textilem od matky, která byla švadlena.

Geniální a drzý nápad s potiskem

V roce 2012 Abloh založil svoji první společnost Pyrex Vision a začal velmi chytře vydělávat velké peníze.

Za směšnou částku nakoupil vyřazená vintage trička Ralph Lauren, která potiskl vlastním logem Pyrex 23 a začal je prodávat za více než 12 600 korun. Mladí lidé si novou značku zamilovali, což ji brzy katapultovalo do módních domů v Paříži, Los Angeles či Tokiu.

Jeho projekt však neměl dlouhého trvání. O rok později společnost uzavřel, protože neměl v úmyslu být komerčním podnikem, ale uměleckým experimentem.

V hlavě už se mu v té době rodil plán na založení provokativní módní značky pro mladé, která citelně zatřese s celým módním odvětvím.

Brzká smrt módy ulice?

Off-White v překladu znamená „bělavá“. Jde o varianty bílé barvy, které se nedají považovat za dokonale čisté. Sám Abloh ji označuje za „šedou oblast mezi černou a bílou“ a jde o streetwear, ovšem v netypickém, high-fashion pojetí.

„Streetwear je většinou považován za levný. Mým cílem bylo přidat k němu intelektuální rozměr a učinit jej důvěryhodným,“ vysvětluje. Drzá trička a mikiny začaly brzy nosit osobnosti jako Jay-Z nebo Beyonce.

A přestože se svým oblečením způsobil revoluci napříč celým světem módy, nedávno odvážně prohlásil, že v letošním roce už je téma „módy ulice“ na pokraji smrti a namísto streetwearu bychom měli očekávat vlnu vintage a retro kreací. On sám už nyní svoji tvorbu označuje za „post-streetwearové hnutí“.

Nebojím se duchů pod postelí

Značku je možné identifikovat díky jejímu veskrze minimalistickému sportovnímu pojetí, množství nápisů, které jsou často v uvozovkách, zipů, zelenožlutých pruhů nebo zákazových pásek.

K nejprve pánské módě za rok přibyla ještě dámská sekce a Abloh nakonec značku slavnostně odprezentoval na pařížském týdnu módy, kde okamžitě zaujala koncern LVMH.  Genialita tkví ve zkratkovitosti a jednoduchosti – na černé šaty se nebál vetknout stručný nápis „Malé černé šaty“, šálu opatřit popiskem „šála“.

Samozřejmě se najde také mnoho odpůrců tohoto trendu, pro ně však má svérázný návrhář svéráznou odpověď: „Samozřejmě kritiku vidím a uznávám, ale je to podobné, jako věřit tomu, že pod vaší postelí je duch. Začne to ovládat celou vaši existenci, i když tam nic není.“

Účelem kolekce vytvořené s obchodním řetězcem IKEA bylo povýšit všednost na umění.
Účelem kolekce vytvořené s obchodním řetězcem IKEA bylo povýšit všednost na umění.

Dokud nás smrt nerozdělí

Do čela Louis Vuitton se Abloh postavil před dvěma lety a první pánskou kolekci úspěšně odprezentoval v pařížských zahradách Palais-Royal v rámci týdne módy.

Vůbec první osobností, která tyto modely vynesla ještě před jejich oficiálním uvedením, byla zpěvačka Rihanna.

„Je mi ctí tuto pozici přijmout.

Zjistil jsem, že dědictví a kreativní integrita domu jsou pro mě klíčovou inspirací a budu se na to snažit odkazovat, až budou vykresovat paralely k moderní době,“ uvedl návrhář, kterého si rovněž vybrala tenistka Serena Williams, aby jí na míru vytvořil sportovní oblečení na zápas US Open 2018. Stal se také návrhářem šedobílých svatebních šatů Hailey Baldwin. Na závoj neopomněl do svých oblíbených uvozovek vetknout „dokud nás smrt nerozdělí“.

Plodná je rovněž jeho spolupráce s japonským umělcem Takashim Murakamim, se kterým jej pojí několik úspěšných společných výstav.

Díky neotřelému pohledu na design jej o spolupráci brzy požádala společnost Nike, aby pro ni přepracoval řadu jejích nejprodávanějších bot.

Tak vznikla kolekce s názvem „Ten Ten“, v níž se Abloh rozhodl řídit pravidlem, že vždy upraví pouhá 3% procenta celku, protože je fascinován původním designem boty, která už je dnes ikonická.

Chytrá Mona Lisa

Bylo jen otázkou času, kdy si rebelujícího designéra všimne nejznámější švédský řetězec vyrábějící nábytek.

V rámci vzniku velmi limitované kolekce Markerad, což ve švédštině znamená „něco jasně daného nebo ostře prohlášeného“, se Abloh dokonce spojil s konceptuální umělkyní Jenny Holzer na vytvoření linie zdůrazňující pozitivní aspekty imigrace, kulturní integrace a globalizace.

Zákazníci čekali před obchodním domem přes noc, aby mohli netypické kousky zakoupit.

Šlo například o koberec, který vypadal jako účtenka, zelený koberec s nápisem „mokrá tráva“ za 6000 korun, obraz Mony Lisy, který v sobě měl zabudovanou zásuvku na nabití mobilního telefonu, nebo židli, jejíž jedna noha slouží jako zarážka pod dveře v ceně 3000 korun. Z obchodu nábytek mizel raketovou rychlostí a jeho cena se později u překupníků na internetu násobila i čtyřikrát.

Účelem kolekce bylo dodat všedním věcem punc výjimečnosti a podle všeho se mu to podařilo.

Později jej o spolupráci požádala také švýcarská značka nábytku Vitra, a vznikla tak další ostře sledovaná limitovaná kolekce pro mileniály, která nás má přenést do roku 2035. „Otázkou je, zda v tomto roce ještě budeme nějaký nábytek potřebovat,“ dodává výkonná ředitelka firmy.

Obraz Mony Lisy má v jeho světě něco navíc, zásuvku sloužící k nabití mobilního telefonu.
Obraz Mony Lisy má v jeho světě něco navíc, zásuvku sloužící k nabití mobilního telefonu.
Související články
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. […]
Vinařství Perrier-Jouët spojilo s prestižní francouzskou značkou Atelier Montex a společně vytvořili krásně zdobenou edici Perrier-Jouët Belle Époque 2008 z kolekce Objets Extraordinaires Collection. Tato kolekce je složena výhradně z výjimečných unikátů vytvořených z těch nejlepších materiálů těmi nejzručnějšími řemeslníky.   Šampaňské, umění a příroda jsou skvělou kombinací tří světů, jež harmonicky propojilo exkluzivní vinařství Maison Perrier-Jouët […]
Někdo je má rád, někomu nechutnají. Jsou lidé, kteří je nejedli nikdy, nebo jen jako součást pikantních rybích oček, jiní se s nimi setkali až na dovolené ve Středomoří.   Přitom když se začteme do starých kuchařek, zjistíme, že se dříve běžně používaly. Třeba Jindřich Vaňha, majitel proslulé Rybí restaurace, která sídlila na Václavském náměstí, ve […]
Barcelonský Sips je podle prestižního žebříčku The worlds 50 best v současnosti nejlepším barem na světě. Pro mnohé z těch, kdo se orientují ve světě mixologie, ale nešlo o žádné překvapení. Sips byl pro tento titul předurčen, otevřela jej totiž dvojie barmanů, která patří k absolutní světové špičce.   Zvenčí nenápadný podnik najdete v srdci barcelonské čtvrti Eixample, […]
reklama
Historie
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Oddanou lásku utnula gilotina
Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš umírnění…   Nadvlády se ujímají jakobíni, především jejich část sdružená v radikální skupině zvané Hora. Období vlády jakobínů v čele s Maximilienem Robespierrem (1758–1794) vstoupí do dějin jako Teror.   […]
Zajímavosti
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Záhady a napětí
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
epochaplus.cz
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže
Tajemné Lomnicko: Vysvobozený duch, ztracený poklad i tragické letecké neštěstí
enigmaplus.cz
Tajemné Lomnicko: Vysvobozený duch, ztracený poklad i tragické letecké neštěstí
.. Obec Nová Ves nad Popelkou, ležící nedaleko Lomnice, je opředena nejednou záhadou s pravdivým jádrem [gallery ids="139738,139737,139736"] Místní pověsti vyprávějí kupříkladu o tom, jak tady a
Až díky horoskopu jsem pochopila své děti
nejsemsama.cz
Až díky horoskopu jsem pochopila své děti
Horoskopům jsem se vždycky smála a nevěřila jim. Do rukou se mi ale dostala kniha, která mě přesvědčila o opaku. Všechno v ní se splnilo. Ještě před pěti lety jsem na horoskopy a podobné věštby nevěřila. Brala jsem je jako babské povídačky a některé věštkyně jako obyčejné podvodnice, které se snaží z lidí lákat peníze. Ptát se na radu zvěrokruhu by
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Burger s jalapeňo omáčkou
tisicereceptu.cz
Burger s jalapeňo omáčkou
Nejen děti si rády pochutnávají na hamburgerech. Pro dospělé máme připravenou pořádně ostrou verzi. Suroviny 300 g mletého hovězího masa 2 bulky na hamburgery 2 lžíce nakládaných jalapeňo papr
Bouřlivá láska hvězd vedla k jejich splynutí
21stoleti.cz
Bouřlivá láska hvězd vedla k jejich splynutí
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá
Trápí vás bolesti zad?
panidomu.cz
Trápí vás bolesti zad?
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dobrodružné cestování Josefa II.: Z Banátu si přivezl blechy a vši
historyplus.cz
Dobrodružné cestování Josefa II.: Z Banátu si přivezl blechy a vši
Josef II. se dlouze zahledí do mapy, jež před ním leží rozložená na stole. Úředníkům, kteří císaře obklopují, začíná nervózně škubat ve tvářích. „Co si ještě vymyslí?!“ honí se jim hlavou. „Hlavně inkognito!“ konečně prolomí vladař Svaté říše římské zlověstné ticho. „Ale Vaše Milosti?“ odváží se někdo hlesnout. „Pro případ nouze budu mít s sebou
Na syna jsem čekala 30 let!
skutecnepribehy.cz
Na syna jsem čekala 30 let!
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně,
Nadzvukový letoun zvládne cestu z Londýna do New Yorku rychleji, než dokoukáte díl seriálu
iluxus.cz
Nadzvukový letoun zvládne cestu z Londýna do New Yorku rychleji, než dokoukáte díl seriálu
Nedávno se odehrál malý zázrak techniky, když nadzvukový dron, vyvinutý týmem Venus Aerospace, poprvé vzletěl. Tento průlomový let znamenal důležitý krok k dosažení budoucnosti, kde nadzvukové, tedy s
Konec lásky? Se svatbou už Krejčíková nepočítá!
nasehvezdy.cz
Konec lásky? Se svatbou už Krejčíková nepočítá!
Zasnoubená je sedm let, veselky se ale Aneta Krejčíková (32) nedočkala. Objevily se také zprávy, že její partner Ondřej Rančák (39) kouká i po jiných! Svatba už prý nebude, hvězda seriálu Ulice Aneta