Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Lapen mezi odstíny šedé a bílé

Umělecký ředitel pánských kolekcí značky Louis Vuitton a zároveň výkonný ředitel stále populárnější drzé milánské značky Off-White je historicky prvním Američanem afrického původu, který kdy stanul na tak vysoké vedoucí pozici ve francouzském módním domě.

Ne náhodou byl proto v roce 2018 zařazen časopisem Time mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.

Mateřská inspirace

Rodák ghanských přistěhovalců z Rockfordu v Illinois zřejmě okoukal cit pro práci s textilem od matky, která byla švadlena.

Promoval sice na University of Wisconsin–Madison v oboru stavebnictví, později však absolvoval také magisterské studium architektury na Illinois Institute of Technology, které bylo pro jeho příští kariéru zásadní.

Budovu kampusu totiž navrhl architekt Rem Koolhaas a vyvolal tak v Ablohovi zájem o design a potažmo módu. V té době proto začal navrhovat první trička a psát pro známý blog The Brilliance.

K důležitému setkání došlo během stáže u firmy Fendi v Římě, kde se seznámil s kolegou a budoucím spolupracovníkem, rapperem Kanye Westem, a kde také začala jejich dodnes přetrvávající spolupráce.

Zde si mladého talentovaného designéra všiml generální ředitel značky Louis Vuitton, Michael Burke.

Abloh zřejmě okoukal cit pro práci s textilem od matky, která byla švadlena.
Abloh zřejmě okoukal cit pro práci s textilem od matky, která byla švadlena.

Geniální a drzý nápad s potiskem

V roce 2012 Abloh založil svoji první společnost Pyrex Vision a začal velmi chytře vydělávat velké peníze.

Za směšnou částku nakoupil vyřazená vintage trička Ralph Lauren, která potiskl vlastním logem Pyrex 23 a začal je prodávat za více než 12 600 korun. Mladí lidé si novou značku zamilovali, což ji brzy katapultovalo do módních domů v Paříži, Los Angeles či Tokiu.

Jeho projekt však neměl dlouhého trvání. O rok později společnost uzavřel, protože neměl v úmyslu být komerčním podnikem, ale uměleckým experimentem.

V hlavě už se mu v té době rodil plán na založení provokativní módní značky pro mladé, která citelně zatřese s celým módním odvětvím.

Brzká smrt módy ulice?

Off-White v překladu znamená „bělavá“. Jde o varianty bílé barvy, které se nedají považovat za dokonale čisté. Sám Abloh ji označuje za „šedou oblast mezi černou a bílou“ a jde o streetwear, ovšem v netypickém, high-fashion pojetí.

„Streetwear je většinou považován za levný. Mým cílem bylo přidat k němu intelektuální rozměr a učinit jej důvěryhodným,“ vysvětluje. Drzá trička a mikiny začaly brzy nosit osobnosti jako Jay-Z nebo Beyonce.

A přestože se svým oblečením způsobil revoluci napříč celým světem módy, nedávno odvážně prohlásil, že v letošním roce už je téma „módy ulice“ na pokraji smrti a namísto streetwearu bychom měli očekávat vlnu vintage a retro kreací. On sám už nyní svoji tvorbu označuje za „post-streetwearové hnutí“.

Nebojím se duchů pod postelí

Značku je možné identifikovat díky jejímu veskrze minimalistickému sportovnímu pojetí, množství nápisů, které jsou často v uvozovkách, zipů, zelenožlutých pruhů nebo zákazových pásek.

K nejprve pánské módě za rok přibyla ještě dámská sekce a Abloh nakonec značku slavnostně odprezentoval na pařížském týdnu módy, kde okamžitě zaujala koncern LVMH.  Genialita tkví ve zkratkovitosti a jednoduchosti – na černé šaty se nebál vetknout stručný nápis „Malé černé šaty“, šálu opatřit popiskem „šála“.

Samozřejmě se najde také mnoho odpůrců tohoto trendu, pro ně však má svérázný návrhář svéráznou odpověď: „Samozřejmě kritiku vidím a uznávám, ale je to podobné, jako věřit tomu, že pod vaší postelí je duch. Začne to ovládat celou vaši existenci, i když tam nic není.“

Účelem kolekce vytvořené s obchodním řetězcem IKEA bylo povýšit všednost na umění.
Účelem kolekce vytvořené s obchodním řetězcem IKEA bylo povýšit všednost na umění.

Dokud nás smrt nerozdělí

Do čela Louis Vuitton se Abloh postavil před dvěma lety a první pánskou kolekci úspěšně odprezentoval v pařížských zahradách Palais-Royal v rámci týdne módy.

Vůbec první osobností, která tyto modely vynesla ještě před jejich oficiálním uvedením, byla zpěvačka Rihanna.

„Je mi ctí tuto pozici přijmout.

Zjistil jsem, že dědictví a kreativní integrita domu jsou pro mě klíčovou inspirací a budu se na to snažit odkazovat, až budou vykresovat paralely k moderní době,“ uvedl návrhář, kterého si rovněž vybrala tenistka Serena Williams, aby jí na míru vytvořil sportovní oblečení na zápas US Open 2018. Stal se také návrhářem šedobílých svatebních šatů Hailey Baldwin. Na závoj neopomněl do svých oblíbených uvozovek vetknout „dokud nás smrt nerozdělí“.

Plodná je rovněž jeho spolupráce s japonským umělcem Takashim Murakamim, se kterým jej pojí několik úspěšných společných výstav.

Díky neotřelému pohledu na design jej o spolupráci brzy požádala společnost Nike, aby pro ni přepracoval řadu jejích nejprodávanějších bot.

Tak vznikla kolekce s názvem „Ten Ten“, v níž se Abloh rozhodl řídit pravidlem, že vždy upraví pouhá 3% procenta celku, protože je fascinován původním designem boty, která už je dnes ikonická.

Chytrá Mona Lisa

Bylo jen otázkou času, kdy si rebelujícího designéra všimne nejznámější švédský řetězec vyrábějící nábytek.

V rámci vzniku velmi limitované kolekce Markerad, což ve švédštině znamená „něco jasně daného nebo ostře prohlášeného“, se Abloh dokonce spojil s konceptuální umělkyní Jenny Holzer na vytvoření linie zdůrazňující pozitivní aspekty imigrace, kulturní integrace a globalizace.

Zákazníci čekali před obchodním domem přes noc, aby mohli netypické kousky zakoupit.

Šlo například o koberec, který vypadal jako účtenka, zelený koberec s nápisem „mokrá tráva“ za 6000 korun, obraz Mony Lisy, který v sobě měl zabudovanou zásuvku na nabití mobilního telefonu, nebo židli, jejíž jedna noha slouží jako zarážka pod dveře v ceně 3000 korun. Z obchodu nábytek mizel raketovou rychlostí a jeho cena se později u překupníků na internetu násobila i čtyřikrát.

Účelem kolekce bylo dodat všedním věcem punc výjimečnosti a podle všeho se mu to podařilo.

Později jej o spolupráci požádala také švýcarská značka nábytku Vitra, a vznikla tak další ostře sledovaná limitovaná kolekce pro mileniály, která nás má přenést do roku 2035. „Otázkou je, zda v tomto roce ještě budeme nějaký nábytek potřebovat,“ dodává výkonná ředitelka firmy.

Obraz Mony Lisy má v jeho světě něco navíc, zásuvku sloužící k nabití mobilního telefonu.
Obraz Mony Lisy má v jeho světě něco navíc, zásuvku sloužící k nabití mobilního telefonu.
Související články
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště.   V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly […]
Uvažujete o papouškovi? Sousedům by mohla vadit jeho hlučnost. Holoubek diamantový komunikuje téměř neslyšitelným pípáním, je roztomilý a hodí se i pro chovatele začátečníky.   Jedná se o nenáročného klidného ptáčka, který většinu dne jen posedává. Hodně času tráví na zemi, kde sbírá zbytky semínek Jeho domovinou je prakticky celá Austrálie s výjimkou pobřežní oblasti. […]
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně […]
Když touha po jedinečnosti nezná hranic, vznikají skvosty, které nemají obdoby. Tak jako nadstandardní úprava, která z vozu za 200 000 dolarů učinila klenot, jehož hodnota dnes přesahuje desetinásoběk. Tajemství se ukrývá v exkluzivním laku s diamantovým prachem a ručně gravírované střeše, která bere dech.   G-Falcon je manifestem toho, jak daleko může sahat lidská touha po […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz