Jednorázové holicí strojky, které po ztupení vyhodíte, nejsou nic nového. Právě to by však bylo možné udělat i s novými čipy organických laserů, které se dají jednoduše vytisknout na inkoustové tiskárně.
To srazilo výrobní náklady na pouhé centy, takže poškozené části se vyplatí rovnou vyměnit.
K vytvoření vysoce energetických paprsků používají lasery aktivní prostředí, které využívá mezi interakci elektrony a příchozích fotonů k zesílení světla. Aktivním prostředím může být například plyn, monokrystal nebo polovodič na bázi galia.
V posledních letech vědci zkoumají možnost použití organických barviv na bázi uhlíku.
Organické lasery mají velký potenciál do budoucna. Jsou levné a mohou emitovat světlo v širokém rozsahu vlnových délek. Mají však i jednu nevýhodu a tou je krátká životnost, protože barviva rychle degradují.
Metoda tisku laserových čipů na inkoustové tiskárně, kterou vyvinuli vědci z Francie a Maďarska, je však tak levná, že to jejich omezenou životnost vyváží.
K tomu, aby bylo možné laserové barvivo vytisknout, ho museli vědci nejprve smíchat s inkoustem, který tvoří optickou hostitelskou matrici.
Přestože experimentovali s inkousty speciálně určenými pro optické aplikace, jako nejlepší se nakonec ukázal komerčně dostupný inkoust EMD6415, který vykazoval nejlepší tiskové a optické kvality.
Získaný roztok následně vytiskli na tenký plátek křemen o ploše pouhých 50 milimetrů čtverečních. Výsledný čip byl umístěný do tzv. rezonátoru, což je optická dutina vymezená dvěma zrcadly, z nichž jedno je polopropustné.
Zde se emitované světlo odrazy mezi oběma zrcadly zesiluje, aby po překročení určité meze prošlo polopropustným zrcadlem v podobě laserového paprsku.
Výhodou nového čipu přitom není jen to, že je ho v případě zhoršení kvality, možné jednoduše vyndat a nahradit. Vědci také demonstrovali použití několika barviv na stejném čipu.
V tomto případě kombinací dvou barviv docílili změny barvy paprsku ze žluté na tmavě červenou.
V budoucnu by však mohlo být možné stejným způsobem vyrábět široce laditelné lasery, které by na jednom zařízení kombinací několika barviv pokryly celé viditelné spektrum.