Pokud se vám nelíbí barva vašich očí, měli jste až dosud možnost změnit ji pouze za pomoci barevných kontaktních čoček. Američtí odborníci nyní přišli s metodou, jak s pomocí laseru docílit trvalé změny.
Barvu očí určuje obsah pigmentu melaninu, který zodpovídá i za barvu pokožky. Čím je v duhovce pigmentu více, tím je oko tmavší. Hnědoocí lidé ho tak mají zákonitě více než ti, kteří mají oči světlé.
Nová technika pomocí laseru dokáže část melaninu v duhovce zničit. Oko tak po jeho vstřebání do několika týdnů zmodrá.
Myšlenka použít laser pro tento druh operace se přitom zrodila náhodou už před dvaceti lety.
Její autor Gregg Homer si cestou od dermatologa, který mu laserem odstranil několik pigmentových skvrn, položil otázku, co by se stalo, kdyby byl laser stejným způsobem použit i na oční duhovku.
Homer, který má doktorát z biologie, si udělal průzkum a rychle pochopil potenciál takového nápadu.
Zákrok se testuje v Kostarice
Podle studie z 80. let se pod každým hnědým okem nachází oko modré. Gregg Homer přišel s tím, že tato vrstva je v podstatě povrchová, a mohlo by ji tedy být možné odstranit.
Po téměř 20 letech testuje Homerova společnost Stroma Medical tento typ laserové operace na dobrovolnících v Kostarice.
Zatím jich zde zákrok podstoupilo téměř 50, ovšem technika stále nemá všechny klinické studie a atesty, což brání jejímu rozšíření do dalších zemí.
„Frekvence zeleného laseru je taková, že prochází přímo přes rohovku a je absorbována pouze tmavými barvami, což umožňuje bezpečnou a neuvěřitelně přesnou diferenciaci,“ vysvětluje původní myšlenku Homer.
Zákrok trvá jen 20 sekund a výsledek se neprojeví okamžitě. Je nutné počkat několik týdnů, než organismus vstřebá „mrtvou“ pigmentovou vrstvu.
Je nutné se bát následků?
Přestože se zatím u žádného z operovaných neobjevily žádné vedlejší účinky, podle očních lékařů teoreticky hrozí zelený zákal (glaukom), který může skončit až ztrátou zraku.
„Možná to nebude vidět hned, ale za 10 let by z toho mohl být problém veřejného zdraví,“ uvedl Ivan Schwab, profesor oftalmologie na University of California v Davisu a klinický mluvčí Americké akademie oftalmologie.
Homer nicméně očekává, že postup bude v blízké budoucnosti pro použití v USA schválen. Podobně jako u dalších kosmetických zákroků se nebude jednat o levnou záležitost. Blankytně modré oči by měly vyjít na 5000 dolarů.