Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Leonardo da Vinci: Jaké záhady skrývají jeho obrazy?

Renesanční génius Leonardo da Vinci nepřestává ani po více než 500 letech fascinovat. Jeho tvorba je i přes nové poznatky stále zahalena mnoha tajemstvími. Opravdu do svých obrazů zakomponoval šifry? Co doopravdy ukrývají jeho nejslavnější obrazy?

Kdo byl Leonardo da Vinci?

Vědec, malíř, sochař, hudebník i vynálezce. Jeho díla ukrývají mnohá tajemství hlavně proto, že své poznatky nikdy nezveřejňoval a málokdo o jejich existenci věděl. Jako vědec předznamenal činnost Galilea Galileie, Francise Bacona nebo Isaaca Newtona.

Přibližně v polovině svého života si rozšířil obzory studiem aerodynamiky, fyziky, anatomie a astronomie.

Mona Lisa

Rok vzniku: 1503-1506

Umístění: Louvre, Paříž

Technika: Olej na topolu

Tajemství úsměvu Mony Lisy

Mona Lisa patří mezi nejzáhadnější malbu vůbec. Hlavní rozruch budí především její úsměv. Podle malíře Giorgia Vasariho vyvolala úsměv Mony Lisy hudba, kterou ji hráli při portrétování.

Velice častou teorií je, že žena na obraze si zakrývá rukama břicho kvůli těhotenství, což má dosvědčit mladistvý vzhled a oblé tvary. Dalším vysvětlením nesouměrného tvaru úst může vysvětlovat ochrnutí tváře zvané Bellova Paralýza.

Kdy úsměv mizí

Jane Jonesová, oční specialistka z Washingtonské kliniky Bellevue, vysvětluje rozdílné vnímání světla dopadající na různé zóny oční sítnice. Prchavost úsměvu spočívá v použití nízkofrekvenčních barev, takže je nejlépe zřetelný periferním viděním.

Úsměv se objeví pouze tehdy, díváme se Moně Lise do očí nebo na kterékoliv místo na tváři. Jakmile ale pozorujete jen její ústa, úsměv povadá.

Mona Lisa v šifrách

Záhadou není pouze její úsměv, ale také oči. V levém oku se skrývají symboly, které se zatím nepodařilo identifikovat. Pravděpodobně se ale jedná o písmena „C“ a „E“ nebo „B“. Tyto kódy by mohly znamenat iniciály modelky.

V pravé zornici našli badatelé písmena „L“ a „V“ identifikující zřejmě samotného Leonarda.

Mystický význam čísel

Kromě písmen vědci objevili pod klenutým mostem i číslici „72“, která má dle prezidenta Národního institutu pro kulturní dědictví, Silvana Vincetiho, mystický význam. Sedmička například symbolizuje stvoření světa.

Mohlo by to potvrzovat i zmíněné těhotenství. Dvojka zase značí dualitu muže a ženy. V místě, kde má Lisa překřížené ruce můžeme najít číslici 5. Pětka má podobný význam jako pentagram a klade důraz na život sám.

Co dělají na malbě zvířata?

Grafik a umělec Ron Piccirillo přišel s dalším odvážným tvrzením. Na plátně totiž objevil skrytě namalovaná zvířata. Nalevo od Mony Lisy, kde jsou zobrazeny hory, si všiml tváře opice a hlavy lva, kteří se dívají směrem doprava.

Dalšího tvor se ukrývá přímo za Monou Lisou. Jedná se o hlavu krokodýla. Oko je za její postavou vpravo, otevřené čelisti vlevo. Proč je tam malíř nakreslil? To zatím nevíme.

Totožnost neznámá

O tom, kdo je na malbě vyobrazen, se vedou stále četné debaty. Hovoří se o prostitutce nebo těžce nemocné ženě. Podle četných teorií se jedná o autoportrét samotného Leonarda, namalovaný podle odrazu v zrcadle.

Často se také uvádí, že obraz je podobiznou manželky florentského obchodníka Franceska del Giocondo.

Záhada techniky malby

Další hádankou nadále zůstává, jakou technikou byl obraz namalován. Nevykazuje totiž žádné stopy štětce. Tato skutečnost se nedávno potvrdila při rentgenové a infračervené analýze obrazu.

Rozbor potvrdil možný technický postup, který se zakládal na nanášení prchavých emulzí z rostlinných barev. Podle historiků Leonardo použil techniku zvanou „sfumato“, kdy se nám zobrazený motiv jeví jako by byl zahalený temným oparem.

Poslední večeře

Rok vzniku: 1495–1498

Umístění: Santa Maria delle Grazie, Milán

Technika: Tempera na sádře

Okamžik zrady

Realistická malba zachycuje Ježíše a dvanáct apoštolů při Poslední večeři. Leonardo obrazem vytvořil iluzi skutečnosti, kde je zachycena celá škála emocí. V díle apoštolové diskutují o zprávě, kdy Kristus vypráví o budoucí zradě.

Některé postavy ho přesvědčují o své nevině, jiné čekají na vysvětlení. Jediný Jidáš je v záklonu a na rozdíl od ostatních negestikuluje, pouze pozoruje ostatní.

Obraz jako mapa Jeruzaléma?

Vědci zjistili, že pokud se na obraze protnou úhlopříčky a zakreslí osy, sedící postava Ježíše se nachází přímo v samotném středu malby.

Při zkoumání úhlů na obraze také objevili, že pokud se bere obraz jako zeměpisná mapa, udává přesně zeměpisnou šířku Jeruzaléma. Byl to snad Leonardův záměr?

Kdo sedí po Ježíšově pravici

Podle některých konspiračních teorií sedí po pravici Ježíše Máří Magdaléna. Kontroverznímu tvrzení přispívá i fakt, že na postavě, kterou má být svatý Jan, je vidět náznak ňader a ženských rysů ve tváři.

Navíc, pokud by tato postava seděla po Ježíšově levici, bude ležet na Ježíšově levém rameni. Zrcadlové postavy mají symbolizovat princip jing a jang.

Profesorka Veronica Fieldová, prezidentka Společnosti Leonarda da Vinciho ale ve své studii dokazuje, že postava žena není.

Písmena v obrazu a proroctví o konci světa

Místo mezi postavami vytváří písmeno V, což v symbolice může znamenat tvar kalichu, ale i symbol ženy. Obě osoby také tvoří písmeno M, který prý symbolizuje jméno Máří Magdalény.

Podle italské badatelky Sabriny Galiztiové je přímo za Kristem vyobrazeno proroctví o konci světa. Badatelka tvrdí, že zánik přijde 21. března 4006 v podobě ničivé potopy. Celý svět pak bude zničen za 8 měsíců od katastrofy.

Úsměv Mony Lisy zůstane zřejmě navždy záhadou. Čísla na obraze mají údajně mystický význam. Podle některých je Mona Lisa autoportrétem samotného Leonarda. Má snad obraz Poslední večeře skrytý význam? Při převrácení obrazu leží postava na Ježíšově ramenu.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
epochaplus.cz
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
Zábavní park Six Flags v New Orleans měl krátký, ale tragický osud. Krátce po svém otevření v roce 2000 se stal oblíbeným cílem, ale série nešťastných událostí, včetně smrtelné nehody na atrakci a zničujícího hurikánu Katrina v roce 2005, jej odsoudily k zániku. Dnes je tento opuštěný areál, kde se kedysi ozýval smích a jásot,
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
skutecnepribehy.cz
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
Nikdy jsem netušila, že mám talent na věštění. Jednou jsem ale zírala na dno svého šálku čaje a lístky mi prozradily budoucnost. Zdálo se, že to bude den jako každý jiný. Hleděla jsem z okna a nadávala na počasí. Pršelo už druhý den. Popíjela jsem šálek čaje z konvičky, která patřila k mým oblíbeným. Ten čaj jsem si přivezla ze
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
historyplus.cz
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
nejsemsama.cz
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
Tvarohové těsto je snadné, knedlíky jsou proto rychle připravené, nedají moc práce a chutnají jako od maminky. Potřebujete: ✿ 500 g měkkého tvarohu ✿ 1 hrnek polohrubé mouky ✿ 1 vejce ✿ špetku soli ✿ 12 větších jahod ✿ 125 g tvrdého tvarohu ✿ 2 lžíce másla ✿ skořicový cukr 1. Z měkkého tvarohu, vejce a mouky a špetky soli vypracujte těsto. Vyválejte z
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
nasehvezdy.cz
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
V posledních týdnech čelí moderátor Karel Šíp (80) nejisté situaci kolem budoucnosti svého dlouholetého pořadu Všechnopárty a to se může projevit i na jeho osobním životě! Není tajemstvím, že oblí
Co napsal Homér o Amazonkách?
enigmaplus.cz
Co napsal Homér o Amazonkách?
Amazonky byly podle řecké mytologie národem bojovných žen, které se cvičily v boji a ponechávaly si veškerou moc nad veřejným životem. Skutečně existovaly? [gallery ids="155553,155554,155555"] P
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
21stoleti.cz
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie "tap and pay", která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uved
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz