Vyrůstá jako sirotek, a to v poměrně chudých poměrech. Stále však pokukuje po běhu, který v oné době začne hýbat celým Finskem. Nakonec mu vynese slávu, stipendium na univerzitě a devět zlatých olympijských medailí.
Paavo Nurmi (1897–1973) se narodil do dělnické rodiny v přístavu Turku. Už jako dítě začne běhat spolu se svými kamarády. V 11 letech zdolá patnáctistovku za krásných pět minut, pak ale musí na sport na nějaký čas zapomenout.
Zemře mu totiž otec a jemu tak nezbude nic jiného než opustit školu a začít si přivydělávat na živobytí jako dělník v docích.
Sní o olympiádě
Ve svých 17 letech vstoupí do místního klubu Turun Urheiluliitto, kterému zůstane věrný po celou svou kariéru. Běhá i při vojenské službě, vlastně kdykoli, když má volnou chvíli.
Finské občanské války v roce 1918 se nezúčastní, zůstane názorově i politicky neutrální. Jeho cílem je olympiáda roku 1920 v Antverpách, na kterou se den za dnem neúnavně připravuje.
Pařížský triumf
Na stadionu v Turku to vře. V květnu 1920 tu Nurmi zaběhne závod na 3000 metrů za 8:36,2 minuty, a vytvoří tak svůj první národní rekord. Cesta do Antverp je tedy jasná. A neskutečně úspěšná.
Nurmi v Belgii vybojuje čtyři olympijské medaile – tři zlaté a jednu stříbrnou. Rekordy pak 27letý Fin trhá i o čtyři roky později v Paříži. V průběhu šesti dnů získá pět zlatých olympijských medailí!
Zákulisní intriky
Od počátku roku 1932 35letý Nurmi, jemuž se přezdívá „Létající Fin“, tvrdě trénuje, aby se mohl zúčastnit olympijských her v Los Angeles. Jaro toho roku však nic dobrého nepřinese.
„Jeho nepřátelé z řad vysokých atletických funkcionářů různých sportovních velmocí na něj uspořádali štvanici, ve které se jej snažili usvědčit z porušení tehdy extrémně přísných zásad amatérského sportu,“ podotýká současný spisovatel Jindřich Marek.
Odvolají se na to, že v Německu prý Nurmi požadoval při závodech nezvyklé náhrady za ubytování, kapesné a diety. Nic se tehdy neprošetřuje, rovnou se soudí. Finsko však Nurmiho nezavrhne.
Vyloučení z řad amatérů označí za nesmyslné a dovolí mu závodit alespoň doma. Svůj poslední závod vyhraje 37letý Nurmi v září 1934 ve Viipuri v běhu na deset kilometrů.
(Zdroj: HISTORY revue)