Psi mají jiný způsob ochlazování těla než lidé. My máme tělo poseto potními žlázami – psi zase chlupy. Potní žlázy mají umístěné pouze na tlapkách v meziprstí, kde slouží spíš pro zvlhčení polštářků, kvůli zvýšení jejich přilnavosti. Psi jsou tedy k přehřátí daleko náchylnější, než lidé.
Kteří psi patří do nejvíce ohrožené skupiny?
štěňata, staří nebo obézní psi
psi s onemocněním plic, srdce nebo ledvin
brachycefalická plemena psů (boxer, mops, …)
feny ve vysokém stupni březosti
zvířata s náročným fyzickým vypětí v období veder
Jak se tedy psi chladí?
U psů fungují dva mechanismy ochlazování. Na vyšší teplotu tělo psa nejprve reaguje změnou v oběhovém systému. Tělo psa se snaží odvést teplo z vnitřku těla na jeho povrch, proto dojde k reflexnímu roztažení drobných cév na povrchu těla. Pro vyrovnání tlaku v těle, srdce zvýší svou tepovou frekvenci.
Druhý způsob ochlazování je stejně jako u lidí založen na odpařování vody, princip chlazení se ale liší. Psi se neochlazují pocením, ale tzv. polypnoí – zrychleným dýcháním. Dechová frekvence psa se zvýší až 10x. Při takto zrychleném dýchání se psi ochlazují vypařováním slin z dutiny ústní.
V letních měsících je pro velmi důležité dbát na zvýšený příjem tekutin psa! Kvůli odpařování slin se zvyšuje riziko dehydratace organismu. Psi zvyšují v letních měsících spotřebu vody 2x oproti zimním měsícům.
Letní období, kdy se psi chladí zrychlením dechu, může nahrát psím stomatologům.
Právě kvůli intenzivnímu dýchání psího parťáka si majitelé častěji všímají, že s kvalitou dechu jejich psa není něco v pořádku a snaží se problémy v dutině ústní řešit. Pokud je to i váš případ – zkontrolujte psovi zuby a více se zaměřte na ústní hygienu.
Pro začátek zkuste nabídnout psovi na žvýkání dentální tyčinky s aktivními látkami, které zabraňují usazování zubního plaku a kamene a ještě zuby mechanicky čistí. O zuby se potom nepřestávejte starat celý rok.
Pokud chcete léto, co nejvíce usnadnit i svému parťákovi, nabídněte mu dostatek vody a zkuste zkrátit procházky po rozpálené dlažbě uprostřed města na minimum.
Pro psí tlapky i tělo, stejně tak i pro Vás, budou určitě příjemnější procházky v chládku v přírodě než uprostřed rozpáleného sídliště.
Jestliže před horkem do přírody uniknout nemůžete a procházkám v rozpáleném městě se nevyhnete, zkuste si je naplánovat na dobu, kdy ještě není takové vedro a trasu se snažte vést co nejvíce ve stínu.
Pro psa bude lepší pořádně se proběhnout brzy ráno, nebo až později večer. Přes poledne či odpoledne zkraťte procházku na co nejkratší dobu.
I když se Vám bude zdát, že je psovi velké vedro, nechlaďte ho šokově! Tělo psa reaguje na zvýšenou teplotu roztažením povrchových cév a zvýšením tepové frekvence. Dojde-li k šokovému ochlazení, povrchové cévy se rychle zúží.
Pokud na tuto změnu nezareaguje srdce psa včas, může dojít ke kolapsu. Psa proto ochlazujte pomalu od tlapek nahoru k trupu psa.
V létě bude Vašemu psovi nejlépe na vzdušném stinném místě. Dbejte na dostatečný přísun tekutin a nikdy nenechávejte psa zavřeného v rozpáleném autě.