Egypt zpřístupnil pro návštěvníky unikátní 4600 let starou Lomenou pyramidu faraona Snofrua, která leží v nekropoli Dahšúr nedaleko Káhiry. Je to vůbec poprvé, co turisté budou moci do této prastaré a tak trochu „bizardní” památky vkročit…
Pyramida, která překvapuje velmi zvláštním tvarem, se nachází necelých 80 kilometrů jižně od Káhiry. Postavit si ji nechal zakladatel 4. dynastie faraon Snofru (vládl v letech 2543–2510 př. n. l.), přibližně v roce 2600 př. n. l.
Původně měla tvar jako všechny ostatní, přičemž úhel vůči zemi byl strmý až 54 stupňů. „Pyramida však byla postavena na měkké a sypké jílovité půdě a měla tak problém se stabilitou.
Problém proto vyřešilo okřesání pyramidy tak, aby úhel ve svrchních 45 metrech svíral vůči zemi jen 43 stupňů,” vysvětlují odborníci. Hrany pyramidy tak nejsou rovné, ale působí oble a vypoukle.
Příliv turistů
Egypťané chtějí zpřístupněním jedné ze svých nejstarších pyramid nalákat turisty z přeplněné Gízy na méně známá místa.
„Dnes vám představuji slavnou stavbu zde v Dahšúru, která je registrována na seznamu světového dědictví UNESCO, v rámci nekropole Memphis, která se vztahuje i na pyramidy v Gíze,” řekl novinářům při představení Lomené pyramidy Chálid Ananí, egyptský ministr pro památky.
Přestože dahšúrské pyramidy jsou stejně slavné jako ty v Gíze, jezdí na jih do pouště mimo Káhiru jen zlomek turistů.
Chodbou do pohřební komory
Úřady se domnívají, že zpřístupněním vnitřních prostor Lomené pyramidy a jedné z vedlejších hrobek bude Dahšúr pro turisty atraktivnější.
Návštěvníci budou moci vstoupit do Snofruovy pyramidy severním vchodem a projít úzkou 79 metrů dlouhou chodbou do dvou podzemních komor.
Udělají si tak přesnější obrázek o konstrukci stavby, která je podle odborníků příkladem prvního pokusu o postavení pyramidy s hladkými stěnami.
(Foto: shutterstock.com, wikipedia.org, pinterest.com)