Nákupní centra nabízejí plné regály nejrůznějších druhů sýrů, přesto si většina kupuje stále stejné a jiné druhy opomíjí. Které to například jsou?
Brie: Francouzský plísňový sýr vyráběný z kravského mléka. Má velmi měkkou krémovou konzistenci a pikantní chuť. Hodí se do salátů, jako součást sýrových talířů, k bílému pečivu, a oceníte ho i v teplé kuchyni. Vynikající je v kombinaci s vínem, např. s Beaujolais.
Brynza: Slovenský měkký, míšený a solený sýr, vyráběný z ovčího mléka nebo hrudkového ovčího sýra. Určitě vám zachutná brynza zapečená se zakysanou smetanou a slaninou jako náplň pečených raných brambor.
Gorgonzola: Italský bílý sýr s typicky modrou plísní a výraznou chutí. Vyrábí se z plnotučného kravského mléka. Je vhodný k přípravě salátů i do omáček a hodí se ke sladkým červeným vínům. Pro méně uzrálou gorgonzolu jsou vhodná vína bílá.
Kozí sýr: Vyráběný z čerstvého mléka je lehce stravitelný a osvěží nejen zeleninové saláty, ale skvěle doplní také slané koláče nebo pizzu. Skvěle chutná jako součást sýrového talíře, v kombinaci s ostřejší rukolou a sladkými brusinkami.
Maasdammer: Holandský polotvrdý sýr švýcarského typu. Na řezu má lehce žlutou barvu s typickými velkými oky. Vyznačuje se sladší a ořechovější chutí.
Hodí se jako dezertní sýr k bílému vínu, k snídani či na grilování.
Mozzarella: italský čerstvý měkký pórovitý sýr. Vyrábí se z buvolího mléka – to je jediná pravá Mozzarella, její lacinější varianta je z pasterizovaného kravského mléka. Nejlepší je čerstvá. Nejčastěji se přidává na pizzu, těstoviny a do salátů.
Parmezán: Italský velice tvrdý sýr, který se vyrábí z částečně odtučněného kravského mléka. Má výraznou vyzrálou chuť. Špatně se rozpouští, proto se používá jen strouhaný, zejména na posypání těstovin.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)