V období karantény se zastavily nejen tréninky, závody a turnaje, ale také dlouho naplánované sportovní akce a sponzorské aktivity. Bývalý skikrosař, nynější manažer Evy Samkové Tomáš Kraus se teď kromě práce věnuje také relaxaci.
Vybíhá do parku nebo do lesa a ordinuje si terapii při sezení na vyhlídce a koukání do kraje. „A pak taky pravidelné koupání ve studené vodě. Je to skvělé na imunitu,“ říká.
Jeho svěřenkyně Eva Samková už má po sezóně, takže narozdíl od tréninku nejvíc postrádá kontakt s rodinou a kamarády. „Myslím, že to nám chybí nejvíc.
Ale je to třeba celé brát jako možnost se zklidnit, jen si tak posedět v tichu a popřemýšlet si o všem, co chceme,“ říká olympijská vítězka ve snowboardcrossu.
Podle Krause je za každých okolností důležité nezpřetrhat vazby se sportovcem a uvědomit si, že sportovec potřebuje mít klid a zároveň prostředky na to, aby mohl sportovat.
„To, že jsem byl sám vrcholovým sportovcem, mi dává výhodu, že umím porozumět běhu dne. Sporty, které dělá Eva a ostatní, které zastupujeme, mám rád nebo jsem je sám dělal či dělám. A to je obrovská výhoda,“ popisuje.
„Eva je výjimečná i jako člověk“
Eva Samková je podle něj výjimečná, a to nejen jako sportovkyně, ale i jako člověk. „O Evu se staráme rozhodně nejvíc. Spolupráce s ní je tak milejší a pohodovější.
Titul olympijská vítězka otevírá spoustu dveří, ale aby ty spolupráce mohly fungovat, je potřeba je taky dobře domluvit a pak je dobře naplňovat. A to z obou stran,“ zdůrazňuje Kraus.
Nejdůležitější je podle něj jasně si definovat, co bude součástí spojení značky a sportovce. Firmy mají konkrétní představu, ale ještě hrají roli časové podmínky.
Je potřeba se na všech termínech a aktivitách dohodnout dopředu, pak je mnohem větší pravděpodobnost, že spolupráce bude dlouhodobě úspěšná.
„Ideální propojení sportovce se sponzorskou firmou je, když sportovec vyhrává, firmu to baví, sportovce zase baví produkty, které daná firma vyrábí a ta na základě toho prodá více výrobků. Je to jednoduché a není v tom žádný fígl,“ říká Kraus.
Důležitá je podpora, i když se nedaří
Sportovec v rámci sponzorské spolupráce ve finále ocení nejvíc dlouhodobost a osobní přístup. Ten je podle Krause hlavní. Navíc je důležité, když sportovec cítí podporu i v časech, kdy se mu úplně nedaří.
Shánět sponzory v Česku je podle něj o něco těžší než ve velkých státech, jako je Amerika, Německo nebo Francie, ale na druhou stranu vztah sportovce a firmy je naopak bližší.
Tomáš Kraus si sponzoring vyzkoušel i na vlastní kůži, je dlouhodobým ambasadorem značky Lexus. Eva Samková spolupracuje zase s automobilkou Toyota. „Nejlepší na tom je, že můžu jezdit v super autě a cítit se v bezpečí.
Podstatné je pro mě i to, že mám dostatek prostoru na všechny věci, které vozím s sebou na sporty,“ říká Kraus.
Pozor na rozdílná očekávání
Sportovec, který je opravdu úspěšný a je na vrcholu své disciplíny nebo kariéry, podle něj potřebuje vlastního manažera. Umožní mu to naplno se věnovat čistě jen danému sportu.
Firmy a sportovci ale mají často rozdílná očekávání a ne vždy si sportovní a byznysové propojení dlouhodobě sedne. „Nejčastěji řešíme případy, kdy si firma myslí, že vzájemná spolupráce bude fungovat jinak a líp.
Někdy mají firmy dojem, že jim prezentace přes sportovce v ničem nepomáhá a rozhodnou se jít jinou cestou,“ dodává Kraus.
https://www.youtube.com/watch?v=DX-BMCZQo9A