Připravuje se nejčastěji jako špenát, botanicky je příbuzný s řepou a v evropské kuchyni patřil před 300 lety k nejoblíbenější zelenině. Pak se na něj zapomnělo.
Na zahrádce
Není vůbec náročný. Dobře mu udělá, když ji smícháte s pískem a doplníte trochou vyzrálého kompostu. Ale ani to nemusí být. Rostlinkám dopřejte dostatek místa, měly by být asi 25 cm od sebe. Co ale potřebují, je dostatek závlahy.
Když jim dopřejete mulč, budou vám vděčné. Nedovolte jim, aby vykvetly. Jakmile se objeví poupata, nemilosrdně je odstraňte.
Aby mangold přezimoval, je třeba teď na podzim k němu přihrnout půdu. Při holomrazech ho zakryjte netkanou bílou textilií. Tak vám bude jako trvalka sloužit více sezon. A nejen jako chutná zelenina.
Připravte si ho čerstvý
Ani když nemáte záhonek, nemusíte se mangoldových hodů vzdát. Dá se běžně sehnat a cenově je dostupný. Vybírejte si pečlivě. Potřebujete krásně pevné nezažloutlé listy. Nejlépe je, když ho zpracujete čerstvý.
Jestli ho potřebujete uchovat, nejlépe nemytý v plastové uzavřené dóze v lednici, kde vám vydrží 3–5 dnů.
Před samotnou přípravou je důležité, abyste oddělili řapík od listů. Potřebuje totiž při vaření delší čas. Jednoduše ho ve tvaru stříšky odřízněte. A co s mangoldem v kuchyni?
Zelenina plná zdraví
Už bylo řečeno, že mangold krásně nahradí špenát. A dokonce je oproti špenátu i zdravější. Na rozdíl od něj neobsahuje kyselinu šťavelovou.
Zato má dostatek vitaminu C, dále obsahuje vitaminy A, B a E. Z minerálních látek v něm najdete vápník, železo, fosfor, draslík a hořčík.
Dokonce má bílkoviny a také cukry, které mu dávají příjemně nasládlou chuť. Říká se, že posiluje nervový systém, čistí krev. Látky rutin a kvercetin, které obsahuje, výrazně zpevňují cévy a zlepšují jejich pružnost a pevnost.
Ale má také mírně projímavý účinek, proto lidé s přecitlivělým zažíváním by ho měli jíst umírněně. Některé zdroje uvádějí, že posiluje mozek i nervy a zlepšuje soustředění a paměť.