Manželství je přítomné téměř ve všech kulturách na světě a ukládá manželům určitá práva a povinnosti. V posledních letech však prochází velkými změnami.
Lidé se berou v pozdějším věku a statisticky vstupuje do manželství mnohem méně párů, které raději volí cestu nesezdaného soužití. Z dlouhodobého svazku ovšem může plynout mnoho výhod, a to jak po psychické, tak i fyzické stránce.
Život ve dvou
Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne. A zřejmě to podle průzkumů platí. Ale vše záleží na tom, jak vztah vypadá. Čím je harmoničtější a klidnější, tím pozitivnější má vliv na psychickou pohodu. Platí to bohužel i naopak.
Nespokojený vztah může vyvolat stres a způsobit mnoho zdravotních komplikací. Nedávná studie ukázala, že vztah mezi manželstvím, zdravím a pocitem blahobytu spolu souvisí.
Chrání srdce
Podle výzkumů se u manželů oproti svobodným snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění. To ovšem neplatí u rozvedených nebo ovdovělých jedinců.
Velký průzkum zdraví, který proběhl v Kanadě, odhalil, že lidé v manželském páru se cítí mnohem lépe i po duševní stránce a nemají tak časté tendence k užívání alkoholu.
Studie dokonce prokázala, že muži jsou v prvním roce manželství svědomitější a ženy méně neurotické.
Pozor na stres
Vztahy obecně velmi ovlivňují hladinu stresu, a to jak pozitivně, tak negativně. Na snižování stresu má zásluhu například pravidelný sex, který přispívá k psychické i fyzické pohodě.
Studie, týkající se těchto dat, byla zveřejněná v roce 2009 v časopisu Journal of Sexual Medicine.
Lidé s pravidelným pohlavním životem jsou duševně zdravější a celkově spokojenější se svým vztahem i životem. Naopak spory a hádky mají na tělo opačný vliv a vedou k většímu stresu.
Zákeřný tlak
Ruku v ruce se stresem se u lidí objevuje častěji vyšší tlak. Ve špatném vztahu organismus uvolňuje stresové hormony, a srdce tak bije mnohem rychleji. Z dlouhodobého hlediska tím ovlivňuje krevní tlak.
Kvalitní manželství je spojování s nižším rizikem srdečního infarktu a lepší rekonvalescenci po operaci srdce, a to zejména u mužů.
Šťastné přátelství
Američtí vědci také upozornili na to, že ti, kteří svého partnera považují za nejlepšího přítele, zažívají v manželství mnohem větší spokojenost než ostatní páry. Takoví partneři si navzájem poskytují jedinečnou společenskou podporu a pomoc v těžkých časech.
Nejvíc to podle studií oceňují lidé ve středním věku, kdy dochází k mnoha životním změnám.
Změna priorit
K velké změně dochází především u žen, a to hlavně z hlediska pracovní výkonnosti. Z výsledků americké studie vyplývá, že mladé a vdané ženy pracují o 196 hodin měsíčně méně než jejich svobodné kolegyně.
Ženy ve středním věku se věnují práci o 131 hodin méně než stejně staré svobodné ženy.
Lepší paměť
Studie vědců Harvardovy univerzity zjistila, že lidé, kteří žili ve šťastném manželství do 50 let, si v pozdějším věku poradili mnohem lépe s paměťovými testy.
A studie z roku 2013 prokázala, že se u manželských párů zmírňuje riziko kognitivních poruch a demence.
Hmotnost stoupá!
Na začátcích vztahu, když se s novým partnerem poznáváme, se snažíme vypadat co nejlépe. Ale když se ale „usadíme“, nastává přesný opak. Podle výzkumu z roku 2012 mají lidé v manželství tendenci přibírat na váze.
Dle švýcarské studie, která testovala 10 000 Evropanů, se ukázalo, že v manželství mají lidé v průměru o 2 kg více než svobodní jedinci a jsou i méně sportovně aktivní. Je však rovněž prokázáno, že po rozvodu většina lidí opět zhubne.
Toužebný spánek
Ač se to nezdá, spánek vedle člověka, kterému důvěřujeme, nám pomáhá se lépe uvolnit a rychleji usnout. I během spánku se partneři ovlivňují.
Například, když jeden z nich chrápe a má problémy s dýcháním, narušuje tomu druhému spánek, což může vést k únavě a podrážděnosti.
Může vztah ovlivnit rakovinu?
V dalších studiích vědci zjistili, že v harmonickém soužití, kdy se oba vzájemně podporují, se zlepšuje míra přežití u rakoviny prostaty, plic nebo tlustého střeva.
Podle vědců má velký vliv i obyčejný smích, který zvyšuje odolnost vůči bolesti a je důležitý pro schopnost organismu bránit se infekcím a nádorům, zatímco osamělost a stres negativně působí na lidskou imunitu, jež je klíčová v boji se zákeřnými nemocemi.
Zadaní mají oproti svobodným o celých dvacet procent větší šanci, že na rakovinu do tří let nezemřou.
Co ukázala magnetická rezonance?
Další experiment se zaměřil na vdané ženy, kterým skenovaly mozek za pomoci funkční magnetické rezonance. Během toho výzkumníci ženám sdělili, že dostanou bolestivý elektrický šok.
Ženám, které drželi za ruku jejich manželé, prudce klesla hypotalamová činnosti, jakmile se muži jejich ruky dotkli.
Naopak druhá část žen, které drželi za ruku cizí lidé, nepocítily žádnou úlevu. Vše tedy záleží na tom, jaký vztah je. Pokud je plný lásky a porozumění, projeví se na zákonitě i na psychickém i fyzickém stavu.