Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Manželství jako „továrna na změny“

Manželství je přítomné téměř ve všech kulturách na světě a ukládá manželům určitá práva a povinnosti. V posledních letech však prochází velkými změnami.

Lidé se berou v pozdějším věku a statisticky vstupuje do manželství mnohem méně párů, které raději volí cestu nesezdaného soužití. Z dlouhodobého svazku ovšem může plynout mnoho výhod, a to jak po psychické, tak i fyzické stránce.

Život ve dvou

Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne. A zřejmě to podle průzkumů platí. Ale vše záleží na tom, jak vztah vypadá. Čím je harmoničtější a klidnější, tím pozitivnější má vliv na psychickou pohodu. Platí to bohužel i naopak.

Nespokojený vztah může vyvolat stres a způsobit mnoho zdravotních komplikací. Nedávná studie ukázala, že vztah mezi manželstvím, zdravím a pocitem blahobytu spolu souvisí.

Život ve dvou má pozitivní vliv na lidské zdraví.
Život ve dvou má pozitivní vliv na lidské zdraví.

Chrání srdce

Podle výzkumů se u manželů oproti svobodným snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění. To ovšem neplatí u rozvedených nebo ovdovělých jedinců.

Velký průzkum zdraví, který proběhl v Kanadě, odhalil, že lidé v manželském páru se cítí mnohem lépe i po duševní stránce a nemají tak časté tendence k užívání alkoholu.

Studie dokonce prokázala, že muži jsou v prvním roce manželství svědomitější a ženy méně neurotické.

Pozor na stres

Vztahy obecně velmi ovlivňují hladinu stresu, a to jak pozitivně, tak negativně. Na snižování stresu má zásluhu například pravidelný sex, který přispívá k psychické i fyzické pohodě.

Studie, týkající se těchto dat, byla zveřejněná v roce 2009 v časopisu Journal of Sexual Medicine.

Lidé s pravidelným pohlavním životem jsou duševně zdravější a celkově spokojenější se svým vztahem i životem. Naopak spory a hádky mají na tělo opačný vliv a vedou k většímu stresu.

Zákeřný tlak

Ruku v ruce se stresem se u lidí objevuje častěji vyšší tlak. Ve špatném vztahu organismus uvolňuje stresové hormony, a srdce tak bije mnohem rychleji. Z dlouhodobého hlediska tím ovlivňuje krevní tlak.

Kvalitní manželství je spojování s nižším rizikem srdečního infarktu a lepší rekonvalescenci po operaci srdce, a to zejména u mužů.

Šťastné přátelství

Američtí vědci také upozornili na to, že ti, kteří svého partnera považují za nejlepšího přítele, zažívají v manželství mnohem větší spokojenost než ostatní páry. Takoví partneři si navzájem poskytují jedinečnou společenskou podporu a pomoc v těžkých časech.

Nejvíc to podle studií oceňují lidé ve středním věku, kdy dochází k mnoha životním změnám.

Změna priorit

K velké změně dochází především u žen, a to hlavně z hlediska pracovní výkonnosti. Z výsledků americké studie vyplývá, že mladé a vdané ženy pracují o 196 hodin měsíčně méně než jejich svobodné kolegyně.

Ženy ve středním věku se věnují práci o 131 hodin méně než stejně staré svobodné ženy.

Lepší paměť

Studie vědců Harvardovy univerzity zjistila, že lidé, kteří žili ve šťastném manželství do 50 let, si v pozdějším věku poradili mnohem lépe s paměťovými testy.

A studie z roku 2013 prokázala, že se u manželských párů zmírňuje riziko kognitivních poruch a demence.

Hmotnost stoupá!

Na začátcích vztahu, když se s novým partnerem poznáváme, se snažíme vypadat co nejlépe. Ale když se ale „usadíme“, nastává přesný opak. Podle výzkumu z roku 2012 mají lidé v manželství tendenci přibírat na váze.

Dle švýcarské studie, která testovala 10 000 Evropanů, se ukázalo, že v manželství mají lidé v průměru o 2 kg více než svobodní jedinci a jsou i méně sportovně aktivní. Je však rovněž prokázáno, že po rozvodu většina lidí opět zhubne.

Paradoxně však může manželství vést k nárůstu tělesné hmotnosti.
Paradoxně však může manželství vést k nárůstu tělesné hmotnosti.

Toužebný spánek

Ač se to nezdá, spánek vedle člověka, kterému důvěřujeme, nám pomáhá se lépe uvolnit a rychleji usnout. I během spánku se partneři ovlivňují.

Například, když jeden z nich chrápe a má problémy s dýcháním, narušuje tomu druhému spánek, což může vést k únavě a podrážděnosti.

Může vztah ovlivnit rakovinu?

V dalších studiích vědci zjistili, že v harmonickém soužití, kdy se oba vzájemně podporují, se zlepšuje míra přežití u rakoviny prostaty, plic nebo tlustého střeva.

Podle vědců má velký vliv i obyčejný smích, který zvyšuje odolnost vůči bolesti a je důležitý pro schopnost organismu bránit se infekcím a nádorům, zatímco osamělost a stres negativně působí na lidskou imunitu, jež je klíčová v boji se zákeřnými nemocemi.

Zadaní mají oproti svobodným o celých dvacet procent větší šanci, že na rakovinu do tří let nezemřou.

Harmonické soužití může pomoci překonat i velice těžké zdravotní potíže, včetně rakoviny.
Harmonické soužití může pomoci překonat i velice těžké zdravotní potíže, včetně rakoviny.

Co ukázala magnetická rezonance?

Další experiment se zaměřil na vdané ženy, kterým skenovaly mozek za pomoci funkční magnetické rezonance. Během toho výzkumníci ženám sdělili, že dostanou bolestivý elektrický šok.

Ženám, které drželi za ruku jejich manželé, prudce klesla hypotalamová činnosti, jakmile se muži jejich ruky dotkli.

Naopak druhá část žen, které drželi za ruku cizí lidé, nepocítily žádnou úlevu. Vše tedy záleží na tom, jaký vztah je. Pokud je plný lásky a porozumění, projeví se na zákonitě i na psychickém i fyzickém stavu.

Pokud je plný lásky a porozumění, projeví se na zákonitě i na psychickém i fyzickém stavu.
Pokud je plný lásky a porozumění, projeví se na zákonitě i na psychickém i fyzickém stavu.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku.   Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde vychodí gymnázium. Absolvuje ho s vyznamenáním, ale profesory tehdy provokuje svými vlasteneckými aktivitami. […]
Rekordmanka Koubková se stala mužem
Úspěšná reprezentantka se vrací domů, ověnčená světovými tituly. Zraje v ní ale rozhodnutí, po kterém všechny medaile poletí do popelnice.   Dětství Zdeny Koubkové (1913–1986) ze slezského Paskova mohlo být úplně obyčejné. Dívka, šesté dítě šafáře Jakuba Koubka na velkostatku hraběte Stollberga, si ale otce příliš neužije. Vypukne první světová válka, Jakub Koubek narukuje na frontu […]
Kontroloval hamižný Černín i obilí v sýpkách?
Heřman Černín má jednu obrovskou vášeň, a to hromadit peníze. Po bitvě na Bílé hoře si přijde na obrovské jmění. Skupuje panství pod cenou a s velkým ziskem zásobuje Valdštejnova vojska.   V mládí to přitom Heřman (1576–1651) neměl vůbec jednoduché. Když mu umírá otec, je mu pouhých 14 let a zbývá mu po něm jen prázdná […]
Orlí hnízda: Měla Polsko chránit před Čechy?
Cestu z Krakova do Čenstochové střeží soustava hradů a hlídkových věží vybudovaných na vysokých skalách, kterým se díky jejich umístění říká orlí hnízda.   Obrovský obranný val nechává na hranici Polska se Slezskem, které je tehdy součástí Českého království, postavit král Kazimír III. Veliký (1310–1370). Důvod je prostý: Má bránit zemi proti nájezdníkům z Čech. Zvláště obléhání […]
Zajímavosti
Guinnessova kniha rekordů: Na počátku je hádka v hospodě
Zakouřená místnost s krbem, na stěnách plechové cedule, dřevěný interiér a starodávné pípy. Sklenice jsou plné Guinnessu, v rohu sedí tři muzikanti a hrají svižný jig. Je listopad roku 1951 a v hospodě začíná nejpamátnější hádka nad pivem.   Tím, kdo je v této hádce hlavním účastníkem, není nikdo jiný než Sir Hugh Beaver (1890–1967), ředitel pivovaru Guinness. […]
CECOT: Nejdrsnější věznice světa
Salvador – malá středoamerická zemička, kterou nechvalně proslaví války gangů. Tamní prezident Nayib Bukele (*1981) má všeho dost, a tak nechá postavit CECOT neboli Centrum pro izolování teroristů!   Na kalendáři se značí datum 26. března 2022, tehdy násilnosti dosáhnou pomyslného vrcholu. Za jediný den totiž v důsledku války gangů umírá na 62 lidí! Bukele […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí!   Zatímco Evropu zaměstnává navrátivší francouzský císař Napoleon Bonaparte (1769–1821), na opačné straně světa, v Indonésii, se probouzí k životu […]
Trumfnou sépie v chytrosti malé děti?
Čtyřleté díte sedí nad talířkem, na němž se vyjímá nadýchaný voňavý marshmallow. Stačí natáhnout ruku a bude se mu rozplývat na jazyku, ale… Pokud prý vydrží chvilku čekat a nesní ho, dostane k němu ještě jeden! Jen o bonbon tu však nejde. Kdo test zvládne, ten bude v životě úspěšnější!   Slavný marshmallow test poprvé […]
Záhady a napětí
Turistku v australské strašidelné léčebně prý napadl duch!
Návštěvnice jedné z nejstrašidelnějších australských atrakcí před nedávnem zažila bližší setkání s tamními paranormální jevy, než by sama přála. Během prohlídky bývalé psychiatrické léčebny na ni údajně zaútočilo cosi neviditelného a zanechalo to na jejích zádech viditelné škrábance! Napadl ženu duch některého z bývalých pacientů?   V roce 1867 je ve městě Ararat na jihovýchodě […]
Podivný útok na USS Stein: Co napadlo torpédoborec?
Torpédoborec amerického námořnictva USS Stein se v 70. letech minulého století účastní mnoha utajených bojových operací, za než si vyslouží četná ocenění. Přesto se do povědomí veřejnosti dostane hlavně díky záhadným událostem z roku 1978, kdy loď cosi napadne. Co vyděsilo posádku a poškodilo lodní sonar? Byl to snad legendární kraken?   Onoho osudného dne roku 1978 […]
Řádili v New Orleanse upíří bratři?
Po Royal Street, jedné z rušných tepen New Orleans, vrávorá mladá dívka. Vlasy má rozcuchané, ruce od krve a celá se třese. Záhy ji proto zastaví strážník. „Svázali nás. Uni… Unikla jsem jen se štěstím,“ drmolí slečna. „Věznili nás dva bratři a… a… a pili z nás krev,“ zašeptá k policistovu překvapení. Mluví pravdu?   Strážce […]
Vyšebrodský klášter: Ukryli v něm nacisté poklad?
Jsou Rožmberkové pohřbeni na zlatých trůnech kolem kulatého stolu? Ukrýval ve Vyšším Brodě nacistický vůdce Adolf Hitler uloupená umělecká díla během druhé světové války? To jsou některé z legend, jimiž je opředen cisterciácký klášter nacházející se nad jihočeským městem Vyšší Brod.   Rožmberkové bezesporu představují nejvýznamnější větev rodu Vítkovců. Je téměř jisté, že se u […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyberte si jablíčko
panidomu.cz
Vyberte si jablíčko
A nejen podle barvy a velikosti, i když samozřejmě často nakupujeme očima. Daleko důležitější je chuť. Ta se u jednotlivých odrůd liší a nejen to, jablka jsou více či méně šťavnatá, tvrdší, měkčí… Proto se také každé hodí na jiné použití v kuchyni. Nevěříte? Ale nejdřív s námi pojďte na nákup. Dejte si načas Popadnout
Děda si možná pustil svou píseň na rozloučenou
nejsemsama.cz
Děda si možná pustil svou píseň na rozloučenou
Byl to jeho oblíbený film a oblíbená hudba. Na jeho pohřbu se najednou rozezněla. Nikdo ji ale údajně nepustil. A pak se to zopakovalo doma. Do smuteční síně se nahrnulo hodně lidí. Dědu znala celá vesnice a jako nejstarší, do nedávna žijící občan vesnice, vešel ve známost i pro ty, kteří se přistěhovali do novostaveb relativně nedávno. Stál jsem
Překročila jsem bludný kámen?
skutecnepribehy.cz
Překročila jsem bludný kámen?
Znáte to, když se vám zdá opakovaně jeden a ten samý sen, jenže nevíte, co to znamená a jestli se to stane? Tak přesně to se mi nějakou dobu dělo. Vášeň k přírodě a procházkám jsem zdědila po svém dědečkovi, který mě jako malou holku brával s sebou do lesa. Proto jsem už od dětství nadšená houbařka a také se moc ráda toulám po lesích.
Vdovec Margita vyhlíží novou lásku!
nasehvezdy.cz
Vdovec Margita vyhlíží novou lásku!
Celé dva roky po odchodu své milované ženy Hany Zagorové (†75) žil Štefan Margita (68) sám. To by se ale podle všeho mohlo již brzy změnit. Nová láska po boku Štefana Margity (68), to je pro někter
Kompaktní matující pudr z italského ateliéru Naj-Oleari
iluxus.cz
Kompaktní matující pudr z italského ateliéru Naj-Oleari
Matný finiš se stává preferovanou volbou pro sofistikovaný a dlouhotrvající vzhled. Vysoce kvalitní transparentní matný pudr fixuje podklad, prodlužuje trvanlivost make-upu beze změn jeho barevnosti a
Atlantida jako oběť pádu komety: Najdou se pod vodou důkazy?
enigmaplus.cz
Atlantida jako oběť pádu komety: Najdou se pod vodou důkazy?
Hledání bájné Atlantidy stále pokračuje, stejně tak i snaha najít na současné mapě lokalitu, kde měl nastat záhadný konec legendární civilizace. Nadějnou oblastí je ostrov Sardinie. Proč? [gallery
Jeskyně Šipka: Uctívači jeskynních medvědů
epochanacestach.cz
Jeskyně Šipka: Uctívači jeskynních medvědů
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té
Srdce domova v novém světle
rezidenceonline.cz
Srdce domova v novém světle
Moderní povrchy klíčovým způsobem ovlivňují funkčnost i estetiku kuchyně. Současná doba tak klade důraz na materiály, které jsou nejen krásné na pohled, ale také odolné a snadno udržovatelné. Pro moderní kuchyně je příznačný zejména minimalistický styl s čistými liniemi, jimž odpovídají pracovní desky z betonu, nerezové oceli, kamene nebo klasického dřeva, stejně jako vinylové podlahoviny,
Kdo zhotovil tajemné koule z Kostariky?
historyplus.cz
Kdo zhotovil tajemné koule z Kostariky?
Kam jejich noha vkročí, tam zůstane spoušť. To platí pro muže placené firmou United Fruit Company, kteří kácejí a vypalují deštný prales nedaleko kostarického města Palmar Sur, aby tu vytvořili banánové plantáže. Při pohledu na podivné objekty jim ale dojde dech.   V lokalitě Diquis Delta a na ostrově Isla del Caño ve středoamerické Kostarice
Ostružinovo-borůvkový pohár
tisicereceptu.cz
Ostružinovo-borůvkový pohár
Doba pohárů je trochu ta tam. Ale řekněte, není to škoda? Tak to pojďme napravit! Suroviny 250 g mascarpone 2 vejce 4 lžíce cukru trocha mandlového likéru (Amaretto) silná káva 1 balíček pi
Slunce: Hvězda, která dává život i zabíjí
21stoleti.cz
Slunce: Hvězda, která dává život i zabíjí
Život, jaký známe z naší planety, nemůže vzniknout kdekoli. Podmínky na naší planetě jsou ideálně vyladěné, takže životu se zde – prozatím – daří. Ale nebude tomu tak navěky. Aby mohl život, tak jak
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
epochaplus.cz
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz