Každý majitel bazénu si čas od času posteskne nad vysokou spotřebou vody, která k němu neodmyslitelně patří. Několika chytrými kroky ale můžete svou spotřebu snížit. Jak na to?
Pitná voda z kohoutku je příliš drahá
Ano, je jednoduché natáhnout k bazénu hadici a napustit jej vodou z vodovodního řadu.
Voda je sice dokonale čistá a k napuštění bazénu vhodná, jenže z hlediska ekonomického či ekologického o vhodný zdroj nejde.
Naštěstí žijeme v té části světa, kde je pitné vody stále dostatek, ale i v Česku během letních veder nastávají období, kdy je například napouštění bazénů zakázáno. Vody zkrátka není ani u nás neomezené množství.
Zejména majitelé větších bazénů pak jistě vědí, jak je napouštění bazénu z vodovodního řadu nákladné. Jaké je řešení?
K napouštění použijte dešťovou vodu z retenční nádrže
Jednou z variant je napouštění bazénu ze studny. Také voda ze studny je ale stále cennější a v posledních letech její zásoby klesají.
Doporučujeme vám proto třetí řešení, a to napouštění bazénu dešťovou vodou ze zásob v podzemní retenční nádrži. Taková voda je zpravidla přefiltrovaná a k napouštění bazénu vhodná.
Zároveň je cenově dostupná, zásadním výdajem je pouze vybudování systému pro zadržení dešťové vody.
Nebojte se zahájit napouštění bazénu během deštivých dnů a část bazénu tak dešťovou vodou napustit napřímo. Naopak nedoporučujeme vymýšlet improvizovaná řešení, jako je svádění vody z okapu do bazénu, neboť je pravděpodobné, že taková voda bude obsahovat spoustu nečistot.
Bazén zastřešte
Přímý sluneční svit urychluje odpařování vody z bazénu.
Proto je vhodné instalovat na bazén zastřešení, díky kterému bude voda, když v bazénu nikdo není, zastíněna.
Množství výparů se tím sníží.
Udržujte vodu v kondici
Jakmile jednou bazén napustíte, měli byste věnovat maximální úsilí tomu, aby voda zůstala dokonale čistá.
Jakmile totiž údržbu podceníte, rázem se bazén promění v nevzhledné jezero plné zkažené vody, kterou budete muset buď zcela vyměnit, anebo nákladně čistit pomocí drahé chemie.
Filtrace, správná hodnota pH a chlorování jsou tedy něčím, čemu byste se měli věnovat takřka denně. V době, kdy jedete na dovolenou, je vhodné poprosit o údržbu vody souseda, známého či příbuzného.
V zapuštěných bazénech může voda zůstat i přes zimu
Velké zapuštěné bazény není nutné na zimu zcela vypouštět. Hladinu zpravidla stačí snížit tak, aby se nenacházela ve filtraci a dalších citlivých součástech bazénu.
Velkou část vody tak můžete ušetřit na další sezónu.
Upouštíte? Vodu použijte na zálivku
Přebytečnou vodu z bazénu můžete využívat k zalévání zahrady. Vzhledem k použité chemii ale není vhodné ji používat přímo.
Místo toho nechte vodu asi jeden až dva týdny odstát, poté jí můžete rostliny bez obav zalévat.
Zdroj obrázku: alexandre zveiger / Shutterstock.com