Ten pravý je odjakživa označován jako symbol bohatství a noblesy. K mání jsou i levnější varianty. Kaviár jsou jikry vybraných druhů ryb. Jaký je rozdíl mezi pravým a „nepravým“?
* Když se mluví o kaviáru, měl by být pouze z jeseterovitých ryb. Ten nejdražší jsou jikry největší sladkovodní ryby vyzy velké. Má jikry asi 3,3–4,5 mm velké, barvy šedo-černé až černé.
* Za nejkvalitnější „nepravý“ kaviár se označuje ten z lososa a dalších lososovitých ryb. Má oranžovo-červenou barvu. Vajíčka lososa gorbuša jsou velká 3–5 mm.
* Může být z jiker candáta, kapra, tuňáka a dalších mořských i sladkovodních ryb.
* Kaviárova pasta se většinou vyrábí z málo vyvinutých jiker nebo z těch, které během solení praskly či se jinak poškodily.
Čeho si všímat?
Raději si připlaťte a doneste si domů kvalitní výrobek. Důležité je zpracování. Zajímejte se také:
* Kolik bylo k přípravě použito soli (čím méně, tím je kvalitnější, ale i méně trvanlivý, nejkvalitnější může mít maximálně do 7 % soli).
* Je-li dobarvován a čím (například E151 – lesklá nebo brilantní čerň je označena jako alergen)
* Jaká další aditiva obsahuje (čím delší je doba trvanlivosti, tím jich může být více).
V kuchyni i v kosmetice
Kvalitní kaviár našel svou cestu i do kosmetiky. Jeho místo je ale pevně spjato s kuchyní, přesněji s pohoštěním připravovaným na slavnostní příležitosti a večírky. Vryl se nám do paměti jako neoddělitelný společník pravého šampaňského vína.
A jak ho servírovat? Ve vybraných podnicích vám ho přinesou na křišťálové míse. Doma stačí obyčejná miska, ze které se nabírá lžičkou (nikdy ne kovovou).
Před podáváním by měly mít teplotu kolem 1–3 °C. Nikdy ho tepelně neupravujte, zakalí se, ztvrdne a zhořkne.