Ten pravý je odjakživa označován jako symbol bohatství a noblesy, považuje se za pokrm bohatých. K mání jsou levnější varianty, některé jsou ale dobarvovány a obsahují aditiva.
Kaviár jsou jikry vybraných druhů ryb. Je to zdravá lahůdka. Najdete v něm plnohodnotné bílkoviny, zdravé tuky, vitaminy A, D, E i B a minerální látky draslík, fosfor, hořčík a jód.
Černý nebo červený
Když je řeč o kaviáru, myslí se většinou ten „pravý“. Protože je ale stále vzácnější, a proto velmi drahý, většinou se kupuje „nepravý“. Jaký je mezi nimi rozdíl?
* Když se mluví o kaviáru, měl by to být pouze ten z jeseterovitých ryb.
* Ten nejlahodnější a také nejdražší kaviár jsou jikry z největší sladkovodní ryby vyzy velké.
Tato ryba žije v brakických vodách (to znamená, že je v nich promíchaná sladkovodní i mořská voda), dožívá se až 120 let, její jikry jsou asi 3,3 – 4,5 mm velké a mají šedo-černou až černou barvu.
* Za nejkvalitnější „nepravý“ kaviár se označuje ten, vyrobený z lososa a dalších lososovitých ryb. Má oranžovo-červenou barvu a například vajíčka lososa gorbuša jsou veliká 3 – 5 mm.
* Kaviár se vyrábí také z jiker candáta, kapra, tuňáka a dalších mořských i sladkovodních ryb.
* Seženete i kaviárovou pastu, která se většinou vyrábí z málo vyvinutých jiker nebo z těch, které během solení praskly nebo se jinak poškodily.
Čeho si všímat?
Až si půjdete kaviár koupit, raději si připlaťte a doneste si domů kvalitní výrobek. Může být z jakékoli mořské nebo sladkovodní ryby. Zajímejte se nejen o to, z jaké ryby vajíčka pocházejí, ale i dalších věcí:
* kolik bylo k přípravě použito soli (čím méně, tím je výrobek kvalitnější, nejkvalitnější výrobek může mít maximálně do sedmi procent soli)
* jestli je dobarvován a čím (například E151 – lesklá nebo brilantní čerň, která je označena jako alergen)
* jaká další aditiva obsahuje (čím delší je doba trvanlivosti, tím jich může být více).