Nadšený jásot se nese ulicemi Dallasu, když město v listopadu 1963 navštěvuje prezident Kennedy. Ze zadního sedadla černé limuzíny mává davům, obklopujícím silnice. Rozjařenou atmosféru však zničehonic protnou ostré výstřely.
Prezident se pootočí ke straně, když vtom se ozve další rána. Tento výstřel Kennedymu doslova urve kus lebky!
Série výstřelů, vypálených 22. listopadu 1963 z okna dallaského skladiště, připraví o život jednoho z nejoblíbenějších amerických prezidentů – Johna F. Kennedyho (*1917). Okamžitě se rozjíždí masivní pátrání po pachateli. „Máme ho!“ ozve se pouhých 45 minut po atentátu v policejních vysílačkách.
Jsem obětní beránek!
Lee Harvey Oswald (1939–1963) se před policií ještě pokusí skrýt v kině, ale mužům zákona neunikne. „Sebrali mě jenom proto, že jsem žil v Sovětském svazu… Jsem obětní beránek!“ vykřikuje, když ho zatýkají.
Vyšetřovatelé Oswalda vyslechnou, ale ten se vykrucuje, že prý nikoho nezabil. O dva dny později domnělého atentátníka za přítomnosti novinářů převážejí do dallaské okresní věznice.
Vtom se z davu vyřítí jistý Jacob Rubinstein (1911–1967), majitel místního nočního klubu, a před zraky všech přítomných Oswalda zastřelí. „Chtěl jsem paní Kennedyovou ušetřit od útrap soudních jednání,“ vysvětluje na svou obranu. Zbytek života stráví v cele.
Oswald je „dobrý střelec“
Smrt hlavního podezřelého je pro vyšetřovatele tragédií – jak teď zjistí Oswaldův skutečný motiv? Atentát vyšetřuje kromě FBI i nově ustavená nezávislá Warrenova komise.
Obě instituce dospějí ke shodným výsledkům – střelcem byl zcela jistě Oswald, z pušky vypálil tři rány a jednal na vlastní pěst. Třetí bod však v roce 1979 zpochybní jiný vyšetřovací výbor. Ten má za to, že atentát byl „pravděpodobně výsledkem spiknutí“.
Jeho povahu však výbor neobjasní. Tento závěr pouze posílí domněnky, že za útokem na prezidenta stála komunistická Kuba nebo Sovětský svaz.
V dokumentech, které v říjnu 2017 odtajnila americká vláda, se lze dočíst, že asi dva měsíce před atentátem zachytila CIA telefonický hovor mezi Oswaldem a sovětským konzulem v Mexiku.
V roce 1967 pak agentura získala telegram jistého kubánského důstojníka, který měl prohlásit, že Oswald je „dobrý střelec“.