Buď je milujete anebo nenávidíte. Neexistuje nic mezi tím. Eleganci, jíž vnáší do koncertních sálů jimž však upřít nelze. Zvláště pokud vynikají vskutku hvězdnou hodnotou.
Jsou starší než Amerika, dražší než loňský model Buggatti Chiron. Roku 2013 se staly housle Vieuxtemps Guarneri nejdražšími svého druhu na světě. Cena eskalovala k magické částce 16 milionů dolarů. Pohled na ně mámí, jejich zvuk připomíná rajskou hudbu. Nevěříte?
Poklad na doživotí
Nejdražší nástroj virtuosů věnoval nový majitel světoznámé houslistce Anne Akiko Meyers, která se z jejich božských tónů bude těšit po zbytek života. Unikátního kousku jí stačilo pouze se dotknout a okusit pár tónů, aby přeskočila neuvěřitelná chemie.
„Ihned jsem je musela zkusit a téměř okamžitě jsem se zamilovala,“ nechala se slyšet houslistka.
Nástroj o milionové hodnotě nesoucí jméno po belgickém virtuosovi Henri Vieuxtempsovi vyniká jedinečným hudebním charakterem kombinujícím historický podtón a mimořádně barevný rozsah, který umělcům bere slova chvály.
Z jejich líbezné přítomnosti se v minulosti těšili filantropové Sir Isaac Wolfson a Ian Stoutzker.
Anonymní zásah
Podle odborníků byly housle před prodejem v perfektním stavu, bez jakýchkoli prasklin a nutnosti opravy. Zatímco v minulosti byly vnímány pouze jako investiční kousek, dnes jsou v koncertních sálech pokladem, která jednoduše nemá konkurenci.
Do přepychového aukčního světa byly vypuštěny roku 2012, kdy je společnost J&A Beares Ltd ve spolupráci s Paolem Alberghinim a Julií Reed Yeboah prodala za nezveřejněnou částku anonymnímu kupci.
Astronomická částka za prodej v tu chvíli hravě překročila dosavadní rekord utrženého za housle Lady Blunt.
Anne Akiko Meyers
Talentovaná umělkyně v sobě lásku k houslím pěstovala již od čtyř let. Od roku 1984 studovala u Josefa Gingolda na univerzitě v Indianě a od roku 1985 na Juilliardu v New Yorku.
V pouhých 16 letech podepsala smlouvu s agenturou ICM Partners podporující mladé talenty, čímž nastartovala svou kariéru. Však první album natočila ve slavném studiu Abbey Road.
V jednadvaceti letech spojila jméno s RCA Red Seal, o dva roky později získala grant filantropa Avery Fishera.