Petúnie jsou hned po muškátech nejhojnějšími obyvatelkami našich truhlíků. S úspěchem je také můžeme pěstovat i na záhonku, v mísách na terase či v květináči na balkóně.
Každoročně se početný zástup petúnií a jejich nejbližších příbuzných surfinií rozrůstá o nové a nové druhy a kultivary. Ty se vzhledem buď prolínají a zdánlivě splývají, nebo se naopak výrazně liší od svých předchůdkyň.
Jaké si vybereme?
U petúnií rozlišujeme velkokvěté odrůdy, tzv. grandiflory, a menší, ale zato odolnější multiflory. Díky šlechtění ovšem existují různé hybridy obou těchto druhů.
Dneska můžete zakoupit velkokvěté odolné druhy floribunda a také odrůdy do větrných a deštivých oblastí storm. Velmi oblíbené jsou plnokvěté nebo se střapatým okvětím. Na malé balkony se hodí kompaktní keříky malých petúnií milliflora. Tyto petúnie mohou také jako hrnkové rostliny v létě zdobit zahradní skalky.
Široká rodina
Kdo touží po truhlících s převislými odrůdami, měl by si pořídit surfinie. Obecně nejvyhledávanější jsou však rostliny, které mezi petúnie nepatří, ale díky podobným květům jsou k nim často řazeny.
Jedná se o Milion Bells, které vytvářejí různě barevné kaskády malých květů na kompaktních převislých keřících. Zaujmout by vás mohly i žlutá petúnie Sunshine, žíhaná hybridní petúnie Superbissima, nebo tmavě fialová hybridní petúnie Touha F1.
Namixujte si odstín
Petúnie se prodávají ve všech zahradnictvích již od počátku jara. Seženete ale jen několik odrůd různých barev nebo žíhané. Barvu květů ale ovlivníte i stanovištěm.
Rostliny pěstované na jižním okně mívají o trochu světlejší odstín květů než stejné rostliny rostoucí na méně osluněném stanovišti. Petúnie tedy lze pěstovat i ve stínu, ale porostou mnohem pomaleji a není nutno tolik přihnojovat.
Pokud vás standardně nabídka sazenic neoslovila, vypěstujte si vlastní petúnie ze semen, není na tom nic složitého.