Začaly vás najednou tlačit boty, které jste nedávno běžně nosili? Možná se u vás vyvinul tzv. vbočený palec (hallux valgus).
Při tomto onemocnění nohy je palec v základním kloubu vychýlen směrem ven. Vliv na jeho vznik mívá nevhodná obuvi i dědičnost. Dochází k němu postupně. Ve šlapce začnou ochabovat svaly a vazivo. Následkem je pak pokles podélné i příčné nožní klenby.
Vnitřní část chodidla je přetížená a svalstvo mezi prsty se uvolní. Postupně se začne špička chodidla rozšiřovat. Svaly a šlachy se víc a víc napínají a táhnou palec do strany. Dochází k otlakům kůže na kloubech, k mozolům a ke zhrubnutí kosti.
Hrozí mladým i starým
Jedná se patrně o nejčastější deformaci dolní končetiny, se kterou se na ortopeda pacienti obracejí. Obdobou onemocnění je juvenilní hallux valgus, který vzniká často už v dětství, nejčastěji ve věku 10- 12 let.
Častěji onemocní dívky než chlapci, stejně tak i v pozdějším věku – spíš ženy než muži.
Utrpení na cestách
Haluxy se projevují hlavně bolestivou chůzí. Kloub palce stlačeného v botě naběhne, kůže je červená a horká, v místě zduření vznikne váček a hrozí jeho zanícení.
Takto postižené nohy se brzy unaví a jsou bolestivé na dotek i po přezutí do pohodlné měkké domácí obuvi. Zdeformovaný palec se začne mačkat na druhý prst a často může začít křížit i ostatní prsty. Bolest se zvyšuje. Postupně vznikají na základním kloubu palce degenerativní (nevratné) změny.
Léčba a prevence
Nejlepší prevencí je nošení pohodlné obuvi s pružnou podrážku, nízkým podpatkem a dostatkem prostoru pro prsty. V lehčích případech lze k vbočenému palci přikládat tzv.
korektory – fixační dlahy (běžně dostupné v lékárnách či v obchodech s ortopedickými pomůckami), které udržují palec ve správné poloze.
Je třeba též chránit místo bolestivého zduření, většinou se k tomu používají plstěné kroužky, speciální náplasti a další chrániče. Velmi často lékař předepíše ortopedickou obuv nebo speciální ortopedické vložky. Bohužel dříve nebo později je však stejně nutné přistoupit k operačnímu řešení.