Čtveřice vrcholných evropských politiků si spokojeně potřásá rukama. „Perfektní,“ usměje se Adolf Hitler a odloží na stůl čerstvě podepsanou Mnichovskou dohodu. Debatu však náhle přeruší spontánní otázka. „A kdo to oznámí Čechům?“ Sálem se rozhostí trapné ticho.
Pod okny Pražského hradu postávají stovky demonstrantů. Československý prezident Edvard Beneš s rezignovaným výrazem předstupuje před zasedání vojensko-úřednické vlády. Z tváří přítomných generálů a ministrů lze vyčíst hluboké rozčarování.
„Zrada Západu!“ hlásají titulky ranních novin. Je 30. září 1938 a na mezinárodní konferenci v Mnichově bylo před několika málo hodinami dojednáno odstoupení československého pohraničí, tzv. Sudet nacistické Třetí říši.
Naše republika tak ze dne na den přijde o třetinu své rozlohy a je vydána na pospas nadcházející německé okupaci…
Vztek, ponížení, křivda
Podpisem smlouvy o postoupení pohraničí ztratí Československo definitivně mocné partnery Francii a Spojené království, kteří se rozhodnou zemi obětovat pro domnělé zachování míru. Nejcitelněji dohoda dopadne na Čechoslováky žijící v pohraničí.
Během jediného dne přijdou o své domovy a uchýlí se většinou do středních Čech, kde shání nové přístřeší u příbuzných a v nejrůznějších provizorních podmínkách.
„Viděla jsem matky s plačícími, hladovými dětmi… sedící na rancích na lounském nádraží,“ vzpomíná na desítky let staré události pamětnice z Žatce.
Vojáci musí složit zbraně
Ačkoli armáda je zmobilizovaná, prezident Beneš se rozhodne na dohodu přistoupit a nebojovat. Vojáci tak musí složit zbraně a odevzdat Němcům území bez odporu. „Byli jsme zdrceni. Nikdo z nás, ani my zpravodajci jsme něco takového nečekali.
Většina z nás plakala a styděli jsme se,“ uvede po Mnichovu zpravodajský důstojník Emil Strankmüller. Podle některých historiků zlomí tato „bitva bez boje“ Čechům vaz.
Mnoho vojáků, kteří jsou nuceni po okupaci Československa v březnu 1939 opustit armádu, se nicméně zapojí do odboje například v organizaci Obrana národa nebo přejde do zahraničí, aby se později v Británii vycvičili na výsadkáře, které exilová vláda vysílá bojovat zpět do protektorátu.
(Foto: shutterstock.com, wikipedia.org, pinterset.com)