Zločinci v Kolumbii si pomáhají čarodějnictvím a policisté proti nim bojují modlitbami a exorcismem. Jejich využití přispělo například k dopadení slavného narkobarona Pabla Escobara.
Jindy zase modlitba pomohla při přestřelce zneškodnit nebezpečného zločince. Policejní šéf, který tyto informace odhalil, byl krátce poté bez udání důvodu odvolán.
Kolumbie je sice sekulární stát, ale drtivá většina jejích obyvatel patří mezi oddané věřící. Kancelář policejního ředitele zaplněná krucifixy, obrazy Panny Marie a dalšími katolickými symboly proto nikoho nepřekvapí.
Nicméně obsah rozhovoru, který generál Henry Sanabria v těchto kulisách v březnu 2023 poskytuje, již odezvu vzbudí.
Sanabria novinářům prozrazuje, že on a další policejní úředníci využívají exorcismy a modlitby k boji proti zločincům, pašerákům či drogovým kartelům.
Neortodoxní policejní metody se prý opakovaně osvědčily během posledních 50 let přetrvávajícího ozbrojeného konfliktu mezi kolumbijskou vládou a tamními povstaleckými skupinami.
Stejně tak jsou prý tyto náboženské praktiky účinné v boji s těmi nejmocnějšími zločinci v zemi. Skutečně modlitby a vymítací rituály pomáhají zajišťovat spravedlnost?
Viděl jsem ďábla
Sanabria je o síle modlitby přesvědčen a jako příklad, kdy k jejímu úspěšnému využití došlo, uvádí několik policejních operaci. Modlitba údajně pomohla při zásahu v roce 1993, kdy byl zabit vůdce drogového kartelu Pablo Escobar (1949–1993).
A úspěšně zapůsobila také v letech 2010 a 2011, tehdy zase došlo k zabití vůdce Revolučních ozbrojených sil Kolumbie Alfonsa Cana (1948–2011) a jeho vojenského velitele známého jako Mono Jojoy (1953–2010).
V rozhovoru Henry Sanabria zmiňuje také přestřelku mezi policisty a zločinci, při níž se jeden z policistů začne během střelby modlit.
Díky tomu se mu podaří jednoho zločince zastřelit. Jde o výsledek náboženských rituálů, nebo patří zásluhy výhradně policistům, kteří se operací účastnili?
Viděl jsem ďábla
„Existence ďábla je jistá. Viděl jsem ho. Cítil jsem ho,“ prohlašuje Sanabria s tím, že zločinci prý pro změnu využívají čarodějnictví.
Tomu, že jsou skutečně ve hře jakési nadpřirozené síly stojící na obou stranách, nasvědčuje nedávný incident, při němž se malá skupina neozbrojených policistů ocitá v obklíčení stovkami násilných demonstrantů.
Na místo konfliktu dorazí i Sanabria a jakmile vytáhne kříž, začnou se demonstranti dávat na ústup. „Všechno sebrali a odešli,“ vzpomíná policejní šéf. „Policisté se na mě podívali.
Neodvážili se mě zeptat, co se stalo.“ Že by modlitba byla v boji se zločinem skutečně účinná?
Rozhovor vyvolává na sociálních sítích ostré debaty, a to i proto, že obsahuje řadu kontroverzních výroků na různá společenská témata. Tři týdny poté Henry Sanabria v čele policie končí. Prozradil snad nějaké dlouho střežené tajemství a stal se nepohodlným?
Nebo v tom jeho rozhovor a všechna ta odhalení nehrála žádnou roli, jak tvrdí zástupci vlády?