Ani staletí bádání zdaleka nestačila k tomu, abychom poznali vše, co příroda nabízí. Přicházejí stále nové a nové zprávy o tom, že vědci našli dosud neznámé druhy tvorů. A že příroda má obdivuhodnou fantazii!
Mezi nově objevenými druhy najdete třeba kraba s bílou srstí, opici bez nosu či modrou tarantuli.
Modrá tarantule
Velikost: až 16 centimetrů
Kde byla objevena: Brazílie
Zprávy o zvláštním modrém pavoukovi kolovaly mezi odborníky už v dřívějších letech, trvalo ale celých pět let, než se jej v obtížně přístupném horském terénu podařilo objevit.
Aby vydrželi tamní střídání sucha a extrémních srážek, schovávají se pod kameny, kde zvládají teploty od 10 do 35 stupňů Celsia. Nejde však o úplně první modrou tarantuli, jiný druh byl objeven v roce 1996 v Thajsku.
Beznosá opice
Velikost: až 60 centimetrů
Kde byla objevena: Barma, Čína
Na první pohled to vypadá, jako by tomuto primátovi chyběl nos. Ve skutečnosti je to ale tak, že jeho nosní dírky mají obrácený tvar. V období dešťů tak těmto opicím doslova prší do nosu a musejí opakovaně kýchat, aby se vody zbavily.
Opice se však naučili přečkat déšť tak, že se předkloní a schovají hlavu mezi kolena. Zajímavé také je, že mají ocas jeden a půl krát delší než tělo.
Krab Yetti
Velikost: až 15 centimetrů
Kde byl objeven: Antarktida
V posledních letech byly objeveny celkem tři různé druhy těchto hlubokomořských krabů, kteří si rychle vysloužili přezdívku podle záhadného horského tvora yettiho. Krabi jsou bílí, jakoby porostlí kožešinou a obývají hlubiny antarktických moří.
Poslední byl nalezen v hloubce dvou kilometrů. Žije výhradně u horkých výdechů geotermálních pramenů.
Žába Pinocchio
Velikost: až 6 centimetrů
Kde byla objevena: Indonésie
Této zvláštní nosaté žáby, která připomíná slavnou dřevěnou loutku – Pinocchia, si všiml jeden z přírodovědců, jak sedí na pytli rýže přímo v jejich táboře v indonéské oblasti Foja. Čnící nos žáby hraje u samců důležitou roli při námluvách.
Všimli si, že když žába kuňká, nos se jí samovolně vzpřímí a ční mírně vzhůru. Ve chvílích nečinnosti a klidu se pak opět svěsí dolů.
Obrovská strašilka
Velikost: 32 centimetrů
Kde byla objevena: Vietnam
Strašilky jsou poměrně známým druhem hmyzu, který si lidé často chovají i doma. Takto obří jedince ale najdeme jen v tropických oblastech Asie. Například ve Vietnamu, kde objevil dva nové druhy tohoto hmyzu tým belgických biologů.
Ten s názvem Phryganistria heusii yentuensis je v současnosti druhým největším zástupcem hmyzu na planetě.