Vysoko nad mořskou hladinou se tyčí skalní monument, kolem něhož voda za odlivu ubíhá rychlostí splašeného koně. Horu Mont-Saint-Michel mnozí považují za osmý div světa, který se může pochlubit přebohatou historií.
Pro staré Kelty je ostrov kilometr od pobřeží dnešní severozápadní Francie posvátný coby mořský hrob, kam odcházejí duše zemřelých. Úctu k ostrovu Mont Tombe, jak se původně jmenoval, od nich přebírají i křesťané.
Biskup Aubert (†720) z nedalekého Avranches v roce 708 spatří archanděla Michaela a podle jeho pokynů postaví na ostrově kapli. O půl druhého století později tu benediktini zřizují opatství, jedno z významných středisek evropské vzdělanosti.
Trestanci vystřídali mnichy
Opatství je považováno za tak důležité, že má od 11. století i vlastní vojenskou posádku. V době stoleté války se Anglie v roce 1434 marně snaží Mont-Saint-Michel dobýt, i když má k dispozici velkorážné bombardy.
O úpadek opatství se nakonec nepostarají Angličané, ale Francouzi sami. Za dob Velké francouzské revoluce je opatství zrušeno a téměř celé další století sem místo mnichů a zbožných poutníků míří trestanci.
Zachovalé krby
Dalším mužem, kterému dějiny připisují zásluhy o zachování Mont-Saint-Michel, se v roce 1872 stává architekt Édouard-Jules Corroyer (1835–1904). Dva roky přesvědčuje vládu, než konečně prosadí zařazení ostrova mezi historické památky.
Od té chvíle zasvětí život restaurování opatství. Originálnímu komplexu se právem přezdívá Merveille čili zázrak.
Chrám se pyšní gotickou valenou klenbou ze 13. století, chloubou opatství je pak kromě historického refektáře, rytířského sálu či křížové chodby také Salle des Hôtes neboli sál pro hosty s dvojicí obrovských, perfektně zachovalých krbů.
První osvoboditel
Za druhé světové války obsazují 18. června 1940 ostrov němečtí vojáci a během okupace Francie navštíví Mont-Saint-Michel přes 300 000 německých turistů. Vojákům přijde ostrov vhod až na sklonku války, kdy se sem stahují poslední nacistické jednotky z okolí.
Prvním osvoboditelem, který do opatství vkročí, se pak stává americký vojín Freeman Brougher. Místní obyvatelé ho vítají jako svatého.