Dokonale seřízené lasery vykreslují před zraky návštěvníků úchvatnou světelnou show. Trocha mlhy pro dotvoření atmosféry, k tomu něco na zub.
Jde o jediné velkoformátové kino v celém hlavním městě Indie, Novém Dillí. Překvapivě nejsme nikde v zábavním parku, ale v hinduistické svatyni!
Žádné kovové „berličky“ a beton maximálně do základů. A ty musí být pořádně hluboké. Nelukrativní pozemek indické metropole patří do záplavové oblasti a ještě před 20 lety by málokdo hádal, že právě tady vyroste jeden z nejslavnějších chrámů světa.
Turisté i věřící se sem po otevření v listopadu roku 2005 jen pohrnou. Není se co divit. Svatostánek snoubí nejmodernější technologie s tradičním pojetím hinduistického stavitelství a rozmanité víry.
V monumentální náruči z růžového pískovce a bílého mramoru si budete skutečně připadat, jak v jiném, jednou perfektním a podruhé podivném, světě.
Máte rádi slony?
Dře na něm 10 000 lidí, a to po dobu pěti let. Na 7000 z nich představují profesionální kameníci a sochaři. Pokud byste se chtěli na stavbu podívat v noci, překvapí vás čilý ruch.
Pod rouškou tmy, aby se vyhnuly denním zácpám, sem každonočně zamíří na 100 náklaďáků s materiálem. Polovinu z podavačů tvoří ženy, které stavba zachrání před hladověním. Tak se zrodí chrámový komplex Akšardham.
Potkat se v něm můžete například se 148 sochami slonů v životní velikosti o celkové váze 3000 tun. Jen pro srovnání, to odpovídá váze 11 Airbusů A380-800.
Mě už ty sochy nudí…
Provázet vás ale nebudou jen chobotnatci. Ústřední chrám o výšce 43 metrů a délce 110 metrů vás bude sledovat pohledy kamenných tváří nespočtu tanečníků, hudebníků i božstev. A zapomenuto nebude ani na zvířata a rostliny.
Své „ách“ můžete říci také u 234 ozdobně vyřezávaných sloupů, nebo pod jednou z devíti kopulí. Že to už může někoho trochu nudit? Tak to musí zamířit do takzvané Síně hodnot.
Pokud jste se do teď cítili jako na sochařském sympoziu, rychle přepněte mozkové okruhy. Kam? Na robotiku!
Guru, vy jste robot!
Nejmodernějšími technologiemi prošpikovaná dioráma vyrazí dech i protřelým inženýrům. Poselství míru a pokory tu dostanete naservírované div ne jako ze Star Treku. A ano, dojde i na animatroniku.
Celý komplex je věnován Svámínárájanovi (1781–1830), zakladateli současné višnuistické sekty. Můžete tu s ním zkusit prohodit pár slov. Že je již dávno po smrti? Nevadí – zde na vás čeká ve své mladé podobě, ovšem coby robot!
Máme tu rekord
Dne 17. prosince 2007 přijíždí do největší města indického státu Gudžarát, Ahmadábádu, porotce Michael Whitty, aby předal hinduistickému gurovi Pramukhovi Svámímu Mahárádžovi (1921–2016) plaketu o zápisu Akšardhamu do Guinnessovy knihy rekordů.
„Tři měsíce jsme zkoumali architektonické plány, jezdili na inspekce, až jsme dospěli k přesvědčení, že tento titul si zaslouží právě Akšardham,“ osvětluje Whitty. Jde tak oficiálně o největší chrám světa. Jenže… s tím mnozí nesouhlasí.