Lidé už dosáhli vrcholku Everestu nebo doletěli na Měsíc. Co se ovšem týče zemských hlubin, ty stále zůstávají neprobádané. NASA z nich přitom přijímá záhadné signály! Může tedy pod povrchem naší planety existovat život?
Lidstvo zatím probádalo asi jen 0,2 % zemského nitra. Výzkumníkům brání dostat se hlouběji především vysoká teplota a tlak. Stále více lidí je však přesvědčeno, že pod zemským povrchem existuje nějaká další forma života. Je to reálné?
Průřez Země – od povrchu k jádru
7 km – průměrná mocnost oceánské kůry
11 km– nejhlubší místo Mariánského příkopu
13 km– nejhlubší vrt provedený lidmi
19,3 km– hloubka, v níž ještě může existovat život
30 km– hloubka, v níž je život už nemožný
150 km– hloubka, ve které vznikají diamanty
30 km– přibližně v této hloubce začíná zemský plášť
2920 km– vnější jádro
4140 km– vnitřní jádro
6370 km– vzdálenost ke středu Země
Zajímavosti:
V roce 1994 zachytili vědci z NASA poprvé rádiový signál, který vychází z nitra Země a v pravidelných intervalech se opakuje. Má formu komplexního matematického kódu.
O životě pod povrchem Země spekulovalo mnoho vědců i spisovatelů už v minulosti (např. Jules Verne, Edmund Halley nebo Edgar Allan Poe).
V roce 1942 uspořádali vědci třetí říše speciální expedici. Jejím cílem bylo nalézt vchod do vnitřního světa Země.
Vstup pod povrch Země se údajně může skrývat v anglickém Stonehenge, v Bermudském trojúhelníku nebo na jednom z pólů.
V roce 1989 našli vědci v hloubce 13 km pod povrchem Země fosilie jednobuněčných mořských organismů starých více než 2 miliardy let.
Vědci přišli s teorií, že se v hloubce 1000 km pod zemí nachází velké množství vody skryté v minerálech.
Diamant vychrlený brazilskou sopkou před 90 miliony lety obsahoval částečky vody.
Místo slunce bakterie
Možným životem v hlubinách naší planety se zabývalo mnoho lidí, vědci počínaje a spisovateli konče.
Zatímco z literátů můžeme jmenovat třeba Julese Verna, z vědců zase ty z německé třetí říše, kteří v roce 1942 uspořádali speciální expedici na území Antarktidy.
Jejich tehdejší motivaci dokazuje mapa, na které je Antarktida vyobrazena bez silné vrstvy ledu, zato se zakreslenými podvodními cestami, které protínají téměř celý kontinent, a to až do místa, které je označeno jako vchod do „duté (nebo vnitřní) Země“.
Podle Davida Wilcocka, autora několika publikací o neznámých starobylých civilizacích, se pod povrchem ukrývají a žijí velmi vyspělé civilizace. Jako světelný zdroj jim mají sloužit bioluminiscenční bakterie, které dokážou vydávat velké množství světla.
Kudy se vchází pod zem?
Několik teorií hovoří o tom, že vstupní místa pod zemský povrch se nacházejí v arktických oblastech. Údajně ale existuje i několik vstupů z různých jeskyní!
Když například antropolog James McKenna zkoumal jeskyně ve státě Idaho, spolu se svými kolegy prý slyšel výkřiky a sténání. V jeskyních ale našli pouze lidské kostry.
Podle dalších, konspiračních teorií se vstupy pod povrch nacházejí na řadě tajemných míst, jakými jsou třeba anglické Stonehenge nebo bermudský trojúhelník. Stále častěji se také připomínají obyvatelé bájné Atlantidy.
Odkud vychází křik a pláč?
Nejhlubší vrt na Zemi, na ruském poloostrově Kola, sahá do hloubky asi 13 km. Vědci zde v roce 1989 našli fosilie jednobuněčných mořských organismů starých více než 2 miliardy let. Do médií se tehdy dostaly výpovědi expertů, které byly doslova šokující.
Místo pohybu desek prý experti slyšeli bolestný pláč a křik. V roce 1995 byl vrt zakonzervován. Záhada nicméně stále zůstává nevysvětlena…
Uvnitř Země oceán?
Vědci také přišli s důkazy, že se v útrobách Země, v hloubce až 1000 km, ukrývá velké množství vody uložené v minerálech. Mimo jiné to potvrdil nález diamantu, který vychrlila brazilská sopka před 90 miliony lety.
Tajemné signály
Experti z NASA tvrdí, že od roku 1994 přijali již několik rádiových signálů z hlubin pod povrchem země. Jsou přitom přesvědčeni, že je vysílá nějaká inteligentní forma života. Přenosy prý mají formu komplexního matematického kódu.
Bohužel se ale vědcům zatím nepodařilo přesně určit místo, odkud je signál vysílán, a také postrádají technologii, který by jim na tuto otázku umožnila odpovědět.