Myomy jsou novotvary, které se takřka nikdy zhoubně nezvrhávají. Rostou pomalu, a pokud už je nutný zákrok k jejich odstranění, bývá to kvůli komplikacím různého typu, nikoli jen pro samotný nález.
Jde o malé útvary ze svaloviny dělohy, které se vytvářejí výhradně u žen plodného věku, rozhodující vliv na jejich tvorbu tak mají hormony.
Nevyskytují se u dívek před pubertou, naopak v přechodu se jejich růst zastavuje, někdy se dokonce začnou samovolně zmenšovat.
Bolí to?
Myomy vyrůstají z děložní sliznice jak dovnitř, tak vně dělohy a někdy prorůstají i stěnou. Zpravidla bývají bez příznaků, jen u některých žen mohou vyvolávat nepříjemné pocity tlaku nebo tíhy v břiše.
Silné bolesti nejsou pro myomy typické, při špatné pozici ale mohou způsobovat nadměrné a dlouhé krvácení.
Nejen hormony, i stres
Sklon k jejich tvorbě podporuje často psychická rozháranost a dlouhodobý stres. Častěji se totiž objevují u žen trvale přetížených a v obtížných životních situacích. Dokonce je možné, že myomy vznikají jako následek dlouhodobě marné snahy otěhotnět.
Možnosti léčby
Někdy se dá jejich růst ovlivnit hormonálně, pokud ale způsobují obtíže, je nutný operační zákrok. Další možností je tzv. embolizace tepny, která myom zásobuje krví, čímž se začne zmenšovat.
Od dříve častého odstraňování dělohy kvůli pouhému objevení myomů ale lékaři již ustupují, jde totiž o zákrok spojený s velkým krvácením a delší dobou rekonvalescence.
Zákrok bývá nevyhnutelný, pokud…
myom působí velké krvácení
začne rychle narůstat
tlačí na močovody nebo močový měchýř
je v podezření jako příčina neplodnosti nebo potratu
Životospráva jako prevence?
Podle některých teorií jsou myomy spojeny se sedavým způsobem života a stagnujícím oběhem krve a lymfy v podbřišku, proto se doporučuje zvýšení pohybové aktivity, další možnosti zdravé výživy jsou v prevenci již omezené.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)