Strie nejsou jen ženský problém a nezmizí, když zhubneme. Stejně tak se neztratí opalováním, spíše naopak. Lze vůbec striím předcházet nebo je zmírnit?
Typy strií:
Červené strie
Tak vypadají nově utvořené strie. Zpočátku působí jako tenké nepravidelné linky, později začínají rudnout a někdy až fialovět.
Světlé strie
Světlé pajizevky vznikají, když se červené strie zahojí. Pak zbělají a začnou být méně viditelné. Pigmentace v oblasti strií ustupuje a celá postižená zóna se zmenší.
U světlovlasých lidí zůstávají strie stříbřitě bílé, u lidí s výraznější pigmentací je výsledná barva světle béžová.
Těhotenské strie
Těhotenské strie se objevují většinou v oblasti břicha, prsou či stehen a procházejí rovněž stadiem červeným a pak světlají.
Jak se jich zbavit?
Obnovit poškozené části kůže je složité. Krémy proti striím mají jen omezený efekt, dokážou zlepšovat elasticitu a pevnost kůže. Výrazně zlepšit stav dokáží jen určité metody estetické chirurgie.
– Radiofrekvenční energie eMatrix: Tato metoda využívá teplo, které vytvářejí pulzy radiofrekvenční energie. Bezprostředně po zákroku je kůže jen mírně podrážděná a zarudlá.
V následujících dnech se na ošetřených místech vytvoří neinfekční zánět, který je žádoucí a vede k hojení.
– Laserové ošetření: Pracuje opět s teplem, ale jiným způsobem. Cévní laser působí na drobné cévky, které se uzavírají a postupně zanikají.
Bezprostředně po zákroku strie nejdříve ztmavnou, po vyhojení za několik týdnů získají velmi světlou barvu. Jinou možností je ošetření biostimulačními lasery, které podporují hojivé procesy v postižené části kůže.
– Plastická operace: Strie na břiše lze také odstranit plastickou operací, kdy lékař odstraní povislou kůži břicha. Zákrok ale není primárním řešením problému se striemi.
(Foto: Shutterstock)