Většina z nás dříve či později kvůli zraku vyhledá očního lékaře. Postupem času totiž klesá schopnost zrakové akomodace – doostřování na určitou vzdálenost – a při čtení se už neobejdeme bez brýlí.
Obvykle se to stává kolem čtyřicítky, a po 45. roce jen málokdo brýle nablízko nepotřebuje.
Kdy se vydat do ordinace?
Nejprve oddalujete předměty dále od očí, když už ruce nestačí, vydáte se k lékaři. To je ta lepší varianta, v té horší navštívíte supermarket a koupíte levné hotové brýle.
Jenže takové brýle nejsou určeny k dlouhodobému používání, protože nehledí na detaily, jako je třeba vzdálenost očí. Ale i když nemáte žádné subjektivní potíže, měli byste chodit na pravidelná oční vyšetření. A to nejméně jednou za dva roky, navíc prevenci hradí pojišťovny.
Co čekat na prohlídce?
Během vyšetření zraku posoudí zdraví vašich očí. Vyšetření zároveň může pomoci odhalit i jiná závažná onemocnění už v jejich počátku, třeba vysoký nitrooční tlak, nebo rozvíjející se zákal.
Pokud jdete k lékaři na preventivní prohlídku, nebo si nechat změřit zrak, zpravidla dostanete poukaz na dioptrické brýle a optické pomůcky, lékař vám předepíše nová skla a někdy i obroučky, zkrátka to, nač máte v dané chvíli nárok.
Nač přispěje pojišťovna?
Bohužel už neplatí, že vám dá pojišťovna příspěvek na brýle vždy. On nikdy nebyl velký, ale potěšil. Dnes na brýlové obruby přispěje jen dětem do 14 let včetně.
Hrazení skel brýlí se omezí na osoby, které budou potřebovat čočky nad 10 dioptrií anebo vysokoindexové po schválení revizním lékařem. Existuje ještě více výjimek a všechny najdete na stránkách své zdravotní pojišťovny.