Když se řekne zobrazení tepelného záření, vybavíme si nejspíš nějaký akční nebo válečný film, v němž podobná technika nachází velmi široké uplatnění. A to zvláště ve scénách natáčených v noci, v džungli, či za nepříznivého počasí.
Ovšem velmi podobně se termovize používá i v reálném životě.
Princip, na němž pracuje, je přitom velmi jednoduchý. V podstatě nám jen ukazuje obraz záření, jež vydávají předměty okolo nás.

Zdroj obrázku: {Pushkarev Evgeniy} / Shutterstock.com
Více než 100 let stará „novinka“
Jde jen o pasivní přístroje, ukazující tepelné rozdíly mezi objekty, na něž se právě díváte. Ke své funkci nepotřebují skoro nic. Dokonce ani:
osvětlení,
zbytkové světlo,
nebo umělý přísvit.
To, že teplota tělesa přímo souvisí s intenzitou infračerveného záření, které do svého okolí vyzařuje, zjistili už v roce 1890 Max Karl Ernst Ludwig Planck, německý fyzik a laureát Nobelovy ceny za fyziku.
Znát ho můžete také jako jednoho ze zakladatelů kvantové teorie nebo pro jeho působení v oblasti výzkumu termodynamiky.
Ale zpět k termovizním kamerám. Jejich vývoji se dnes věnuje vědní obor, zvaný infračervená termografie. Do podrobného popisu se v tomto případě pouštět nebudeme – pro praktické použití si stačí zapamatovat jen jedno pravidlo:
Každé těleso s teplotou s vyšší, než je absolutní nula (−273,15 °C) infračervené záření vydává. Lidské oko ho nezachytí, ovšem infračervené kamery (pro něž se vžil také název termovizní) ano.
V zásadě tedy pro vás pořizují jakési obrázky okolí, v nichž se velmi snadno zorientujete.
Už nikdy vám tak neunikne v podrostu žádná zvěř, ani se naopak nebudete honit za fantomem v podobě větru v křovinách. A nezáleží na tom, zda patříte mezi profesionální lovce s puškou, nebo mezi sběratele nevšedních fotografií z přírody. Termovize se vám může hodit opravdu kdykoliv.

Kdy je třeba si na cestu dobře posvítit
Uplatní se ovšem jen ve chvíli, kdy něco soustředěně hledáte. Pro zdolávání obtížného terénu naopak vhodná není.
Nikdy s její pomocí totiž nerozlišíte drobné překážky, které by se vám mohly postavit do cesty – kořeny, větvičky, kamínky apod.
Neobejdete se proto ani bez LED svítilny pro lovce.
Ovšem aby vám sloužila opravdu dobře a po dlouhá léta, měli byste se při jejím výběru zaměřit na tyto důležité body:
Světelný výstup,
baterie nebo použité napájení,
velikost a hmotnost.
A jak se v těchto hodnotách vyznat? Lumeny označují svítivost, tedy to, kolik světla vaše LED svítilna celkem vyzáří. Čím vyšší hodnota, tím lepší rozhled – ovšem také kratší životnost baterie.
Doporučujeme proto vsadit na modely, jež vám umožní přepínat mezi několika různými hodnotami.
Dobře si také rozmyslete, kde budete svítilnu nosit. Jiná velikost a hmotnost je totiž vhodná pro nošení na opasku či na popruhu batohu, a jiná pro soustavné držení v rukou.
Velmi zajímavou alternativou jsou čelovky. Nabízí totiž velký kužel světla v tom správném úhlu. Uvidíte tak přesně to, co potřebujete.
Dále je to samozřejmě otázka nabíjení. V ČR jsou stále nejoblíbenější baterie „AA“ a to z toho důvodu, že ve většině domácností na ně najdete nabíječky. Ovšem pro LED svítilny jsou mnohem lepší jiné dva typy:
jednorázové CR123A baterie,
a nabíjecí 18650 li-ion baterie.
Nabídnou totiž mnohem lepší poměr mezi rozměry, kapacitou a váhou – i když si za ně budete muset trochu připlatit.
Měli byste vědět: Vybírejte raději svítilny pro více než jednu baterii. Jsou totiž zárukou dostatečného výkonu po dlouhou dobu.
A pro zdolávání obtížného terénu by vám samozřejmě neměla chybět ani pánská outdoorová obuv, ale a případně kvalitní lovecké kalhoty, odolné vůči počasí i mechanickému poškození.
Ale to už je trochu jiná kapitola.