Kýchání je tělu prospěšné… Očistí horní cesty dýchací od všech nečistot a má za úkol udržet průchodnost nosní dutiny. Nejdříve přivřít oči, pak se rychle a zhluboka nadechnout, zpitvořit obličej… a pusou zprudka vydechnout. Kýchnutí je na světě.
Nezadržujte to
Někdo to zkouší tak, že si prsty ucpe nos a sevře ústa. Tak tohle určitě nedělejte. Rychlý proud vzduchu, který nepustíte ven, může v krajním případě protrhnout bubínek v uchu.
Když vás zároveň trápí infekce, mohou se přitom bakterie a viry přenést do vedlejších nosních dutin nebo do ucha a způsobit tam pěknou neplechu (zánět). Také vám mohou prasknout cévy v mozku.
Kapesník a voda s mýdlem
Kýchnutí je přirozený reflex, reakce na podrážení. Abyste byli ohleduplní, měli byste přitom mít určitě po ruce (v ruce) kapesník a kýchnout do něj. Když ho nemáte, určitě si rukama zakryjte nos a ústa.
Poté je optimální umýt si ruce vodou, nejlépe s antibakteriálním, nebo aspoň s jakýmkoli mýdlem. Ovšem při cestě v autobuse nebo při čekání ve frontě u pokladny se to určitě nepodaří. Tak alespoň ruce co nejpečlivěji otřít. A umýt hned, jak to bude možné.
Zpevněte svaly
Dobrou zprávou je, že kýchání dokážeme předvídat. Můžeme se na ně tedy připravit. Zapojte břišní svaly a zkuste zpevnit tělo. Pokud jsou totiž při kýchnutí svaly mimo kontrolu, mohou se nepřiměřeně napínat vazy a poškodit nejen svaly, ale i klouby.
Zároveň tím předejdete přílišnému pohybu hlavy a nešetrnému škubnutí páteře, které může vést k jejímu bolestivému zablokování.
Proč kýcháme?
Protože nám „něco“ podráždilo nosní sliznici. To „něco“ může být různého charakteru.
Třeba nahromaděné hleny (chřipka, viróza), mikroskopické částečky prachu, roztoči, pyly, viry, bakterie, alergeny, chlupy ze zvířat… Kýcháme, když pracujeme s mletým pepřem nebo jiným ostrým kořením.
Kýcháme při změně okolní teploty… Často ženy kýchají při trhání obočí. Možná patříte do skupiny jedinců, u kterých je kýchání vyvoláno sexuálním vzrušením. A těch podle odborníků překvapivě není málo.
Ve všech těchto případech putuje po nervové síti do mozku signál, že je třeba zasáhnout. Mozek vyšle zpět povel ke kýchnutí a nosní dutina je opět průchodná. Kromě toho mozek vždy vyšle další signál i očím, aby se přitom zavřely.
Kolikrát za sebou?
Někdo si kýchne jednou a je spokojený. Jiný dvakrát, třikrát, čtyřikrát i vícekrát… Hned po sobě. Vysvětlení je snadné. Kýcháme tak dlouho, dokud v nose pořád ještě něco je. Při opakovaném kýchaní někdy může prasknout v nose drobná cévka a dochází ke krvácení.
To by ale mělo za chviličku přestat. Když se začnete o kýchání zajímat více, zjistíte také, že někdo kýchá tišeji, z jiného vyletí doslova „bombardón“.
Čím rychleji vzduch vychází ven, tím je kýchnutí hlasitější.Lidé ale dovedou jemně měnit povahu zvuků, které kýchnutí doprovází.
(Foto: Shutterstock)