Ještě před pár lety byste se možná takovému nápadu vysmáli. Ale doba fandí recyklaci, a tak se paletový styl nastěhoval do bytů i na zahradu. A výsledek může stát za to.
Pokud se rozhodnete pro paletový nábytek na zakázku, vše vyřeší výrobce. My vám však chceme dát pár malých rad a inspirací, které využijete v případě, že se do toho pustíte sami.
Kde je sebrat?
To je kardinální otázka. Většina výrobců a distributorů totiž maloodběratele nepotřebuje, palety tak prodávají v desítkách až stovkách kusů. Pokud nemáte známosti, můžete zkusit jejich výkupny. Tam obvykle s prodáním pár kousků problém nebývá.
Pozor na ošetření
Než si palety pořídíte, zajímejte se, jak byly ošetřeny. Právě nápadně levné kusy nemusí být pro využití v bytě vhodné. Prostředek, který byl pro jejich ošetření vám prozradí znaky, které jsou na průmyslově vyráběných paletách vypáleny.
HT = dřevo ošetřené tepelnou úpravou. Paleta není chráněna vůči zárodkům škůdců, se kterými se může setkat při převážení například potravin.
MB = paleta ošetřená methylbromidem. V současné době je v Evropské unii zakázán, takže byste se s takovou paletou setkat neměli, ale vzhledem k mezinárodnímu obchodu se to stát může.
V každém případě palety takto ošetřené není vhodné ze zdravotních důvodů používat v interiéru ani na zahrádce. Pokud chcete nábytek do interiéru, poohlédněte se po paletách nových.
Čím začít?
Než začnete cokoliv vyrábět, musíte se zbavit vyčnívajících hřebíčků. Můžete je buď vytahat, nebo naopak zatlouct. Ale velmi důkladně, protože palety budete brousit. Bruskou přejedeme vrchní prkna, hoblíkem hrany, aby nebyly tak ostré.
Není to praktické a ani hezké na pohled. Pokud vyrábíte nábytek venkovní – třeba k posezení u grilu, měli byste ho napustit ochranným prostředkem proti hmyzu a plísním. Teprve poté přijde na řadu barevný nátěr. Je dobré počítat se třemi vrstvami. Jednak dobře vypadají, a také zahladí nerovnosti.