Pohled na nádherné motýly, přeletující z květu na květ, je dokonalá relaxace. Motýli jsou navíc i užiteční, protože rostliny zároveň i opylují.
Motýli dokážou překonat velké vzdálenosti, aby se dostali k rostlinám plným nektaru. Stačí jen několik úprav, zasadit ty správné rostliny, a můžete se těšit, že si cestu najdou i na vaši zahradu.
Jestli chcete, aby k vám chodili nejen „na návštěvu,“ ale aby na zahradě i žili a rozmnožovali se, stačí dodržet několik zásad:
1) Vytvořte jim správné prostředí
Vytvořte na zahradě zákoutí a místa, která motýlům poskytnou útočiště. Motýli se potřebují vyhřívat na sluníčku, aby si prohřáli svaly, které potřebují k létání. Proto s roztaženými křídly „chytají“ paprsky jako živý sluneční kolektor.
Noční motýli se o teplo musí postarat jinak – „třesou se,“ až se zahřejí. Kromě místa v závětří a na slunci potřebují motýli křoví a mlází, kam se mohou schovat před větrem a deštěm, a také bezpečné místo na zakuklení.
2) Nakrmte je nektarem
Aby se motýlům na zahradě dobře dařilo, nepěstujte jen chudý trávník a túje. Někdy stačí opravdu jen maličkost – do kouta k plotu místo nudně zelené túje zasadit obyčejnou trnku nebo vrbu jívu, a ze sterilního místa je rázem domov pro motýly.
3) Opatrně s chemií
Vyhněte se jedovatým postřikům.
4) Dejte motýlům napít
Motýli uvítají, když je pozvete na něco k pití – nemusíte hned budovat zahradní jezírko, stačí mělké pítko pro ptáky nebo mělká miska s vodou.
5) Motýli milují barvy
Některé barvy se motýlům líbí víc než jiné. Nejvíc je přitahuje červená, oranžová, fialová a růžová.
6) Nalákejte motýly vůní
Nejen barvy, ale i některé vůně přitahují motýly jako magnet. Denní i noční motýly přivábí těžké, sladké vůně.
7) Dejte šanci larvám
Motýli jsou nádherní a je radost se na ně dívat. Zato jejich hladové larvičky na zahrádce moc rádi nevídáme. Navíc larvy některých známých druhů motýlů potřebují určité rostliny, a žádné jiné.
K naší a jejich smůle jde často o plevely, kterých se rádi zbavujeme, třeba o kopřivu.