Na kobereček k Napoleonovi, který se právě vrátil z vyhnanství na Elbě a znovu se ujal moci, přichází Hortense se sklopenýma očima. Stydí se.
„Když jsi měla užitek ze vzestupu rodiny, musíš také nést tíhu jejího neštěstí,“ vyčítá jí nevlastní otec a švagr.
„Věřit se dá jenom rodině,“ je přesvědčen francouzský císař Napoleon Bonaparte (1769–1821). Do důležitých veřejných funkcí se proto nezdráhá dosazovat své příbuzné.
Na svůj díl mocenského koláče si tak přijde i Hortense de Beauharnais (1783–1837), kterou Napoleon vyženil sňatkem s její matkou Joséphine de Beauharnais (1763–1814).
Nešťastná manželka
Krátce nato se Hortense zakouká do vojáka Gérauda Duroca (1772–1813), matka ale její city neschvaluje. Joséphine cítí nutnost silnějšího provázání obou rodin – zvlášť když se jí nedaří dát svému muži potomka.
Svou dceru proto v roce 1802 donutí vzít si Napoleonova mladšího bratra Ludvíka Bonaparta (1778–1846).
Manželství ale nebude šťastné. Pár spolu přesto zplodí tři syny. Smrt nejstaršího Napoleona Karla ve věku pouhých čtyř let na záškrt je roku 1807 na chvíli semkne, po čase ale problémy opět vyplavou na povrch.
Drží se peněz
Manželství nespasí, ani když jim Napoleon zajistí zisk nizozemského trůnu.
„Hortense se odmítala podílet na manželových královských povinnostech,“ píše francouzský historik Fernand Beaucour (1921–2005) s tím, že novopečená nizozemská královna zanedlouho svého manžela opouští. Nehodlá se však dát rozvést – přišla by tím o přístup k rodinným penězům.
Namísto toho se sbalí a s tučnou apanáží si žije po svém. Přitom si najde milence, zámožného hraběte Charlese-Josepha de Flahauta (1785–1870), a dokonce mu porodí syna. Před manželem ale vše utají.
Kam vítr…
Když se na jaře 1814 Napoleonovo císařství zhroutí, Ludvík Hortense požádá o návrat do Paříže. Ona ale odmítne. Namísto toho se vloudí do přízně samotného ruského cara a jednoho z Napoleonových přemožitelů, Alexandra I. (1777–1825). Ten nad ní nějakou dobu drží ochrannou ruku.
Když se poražený císař vrátí z exilu a válka v Evropě se rozhoří nanovo, Hortense ale opět změní stranu. Po další Napoleonově porážce je již Alexandrovi zatěžko jí věřit a Hortense dožije na svém zámku ve Švýcarsku.
(Zdroj: HISTORY revue)