Začínají s hodností vojína a je jenom na nich, kam až na armádním žebříčku postoupí. Nejde ovšem o lidské odvedence, ale o psy, převážně dobrmany ve výcvikovém kempu U. S. Marine Corps Lejeune v Severní Karolíně.
Pokyn k zahájení jejich výcviku nese datum 26. listopadu 1942. Tvrdý vojenský dril zde postupně podstoupí sedm psích vojenských čet. Ze tří čtvrtin je tvoří dobrmani, kteří se ukážou vzhledem ke svým vlastnostem jako nejvhodnější plemeno pro nasazení v boji.
Vyčmuchají minu
Základní výcvik k poslušnosti trvá šest týdnů, po něm následuje rozřazení do tří typů jednotek. Průzkumníci míří do první linie a se psovody zkoumají bojový terén hlavně v těžko přístupných místech.
Zvládnou i vyčenichat minu nebo přítomnost nepřátelských jednotek. Ucítí pach lidských těl, vzdálených až dva kilometry. Coby kurýři zajišťují nejenom spojení mezi jednotkami, ale také přepravují rozkazy, zásoby jídla a zbraně. Úkolem psů u pěchoty je pak varovat spolubojovníky před nepřítelem.
Odhalí hnízdo
První psí jednotkou námořní pěchoty vyslanou do bojů v Pacifiku se stává 1st Marine War Dog Platoon. Z kalifornského San Diega vyplouvá 23. června 1943. Do boje je nasazena v listopadu během bitvy o ostrov Bougainville v oblasti Nové Guineje.
„Četa válečných psů vykázala velký úspěch,“ nešetří poté chválou velící důstojník. „Otto (dobrman) na D (den D, zahájení útoku – pozn. red.)… upozornil na pozici kulometného hnízda a hlídka měla čas se krýt bez obětí, když kulomet začal střílet,“ uvádí. Japonci nemají proti psům šanci.
25 padlých
„Psi se osvědčili jako nositelé zpráv, průzkumníci a životně důležitá noční ochranka,“ zdůrazňuje zpráva velitele. Zbývá už jenom vychytat drobné „mouchy“. Velení operace proto doporučuje polovinu psů cvičit jako zvědy a druhou jako poslíčky.
Upozorňuje, že psi Červeného kříže a hlídači jsou v bojové operaci k ničemu. Námořní pěchota použije válečné psy i v bojích na Guamu, Peleliu, Iwo Jimě a Okinawě.
Jejich hrdinství vynikne hlavně na Guamu, kde v období od 21. července do 15. srpna 1944 padne za vlast 25 dobrmanů. Když v srpnu 1945 armáda psí jednotky rozpouští, v její evidenci se nachází 1047 štěkajících vojáků, z toho 465 přímých účastníků bojů.
(Zdroj: HISTORY revue)