Pak vás asi budou zajímat tipy, jak si tuhle neoblíbenou činnost zjednodušit a jak se snáze zbavit tvrdošíjných skladů a pomačkanosti.
Snižte otáčky
Ždímat na maximální počet otáček je sice výhodné, pokud máte velké prádlo a sušíte ho v bytě. U drobnějších kusů ale takové odstřeďování vede k výraznějšímu muchlání, které se žehlením obtížně napravuje.
Zejména úpletům ze syntetiky nebo čisté bavlny pak už často zůstane pomačkaný vzhled. Proto je výhodnější snížit otáčky pod 800. Po vyždímání pak prádlo silou vytřepeme, natáhnete od švu ke švu a dlaní uhladíme. Pečlivě urovnat je třeba límečky a manžety.
Pak necháme prádlo vyrovnané uschnout. Žehlení bude snazší.
Trocha octa
Bavlněná trička bývají vzdorovitá a vyžehlit je hladce je umění. Doslova. Musíte si vypomoci malým trikem s ovocným octem: Smíchejte v postřikovači 1 díl octa (nikoli lihového!) a 3 díly horké vody.
Z dostatečné vzdálenosti nastříkejte na tričko, nechte chvíli vlhnout a pak přejeďte žehličkou. Rozdíl je vidět okamžitě, tentokrát už se pomuchlanost neobjeví, jakmile zvednete tričko ze žehlicího prkna. Bude stále hladké a zůstane už takové.
Ale pozor: Pokud nechcete, aby oblečení bylo cítit po octu, tak dodržte do písmene návod a přidejte skutečně teplou vodu. Se studenou to nefunguje.
Pomůže sušička
Funguje jako první pomoc v nouzi, když zjistíte, že veškeré prádlo ještě čeká v koši na vyžehlení a vy nemáte co na sebe.
Sušička dokáže prádlo provlhčit tak rafinovaným způsobem, že se jen urovnají záhyby, přitom oblečení zůstane suché.
Musíte ale přidat zdroj vlhkosti, k čemuž postačí čistý kapesník. Namočte ho do vody, ručně vyždímejte a vložte do sušičky k vybranému suchému prádlu. Zapněte na 10 minut, za tu dobu se díky páře z mokrého kapesníku oblečení vyhladí. U odolnějších materiálů prodlužte dobu na 15 minut.
Alobal pod povlečení
Práce s obtížně žehlitelnými kusy, což je hlavně povlečení, půjde lépe od ruky, když si žehlicí prkno hladce potáhnete alobalem. Jako kov má výbornou schopnost vést teplo, takže výrazně zvýší efekt žehličky.