Mít v posteli malou zoo v podobě jednoho až deseti milionů roztočů zřejmě není nic, o co bychom stáli. Zvláště když dnes už víme, že způsobují závažné alergie čím dál většímu počtu lidí. Co o těchhle zvířátkách víme a jak se jich co nejúčinněji zbavit?
Roztoči jsou nepatrní živočichové o maximální velikosti třetiny milimetru. Ti, kteří žijí v našich domácnostech se živí organickými částicemi obsaženými v prachu.
Tyto částice tvoří nejčastěji lidské lupy a kožní odpad, v menší míře pak textilní vlákna, bakterie, drobky jídel a podobně.
Na lidský organismus však nemají tak škodlivý vliv sami živočichové, jako jejich exkrementy a trávící enzymy, které se stávají součástí prachu.
Optimální podmínky pro roztoče
Nejlepšími podmínkami pro roztoče jsou teploty mezi 22 a 26° C a vlhkost vzduchu mezi 60 a 80 %. Dobře se jim daří ve tmě, sluneční svit je zabíjí, stejně jako mráz nebo teploty nad 55° C.
Kde je najdeme
Kromě vířícího prachu bývá jejich domov v bytových textiliích, jako jsou koberce, záclony, přehozy, čalounění a plyšové hračky. Jde však o pouhý zlomek ve srovnání s našimi lůžky, která jsou pravou roztočí farmou.
Proto mají alergici největší problémy v noci a po ránu.
Zajímavost
V koberci roztoči prakticky nežijí, nemají tam pro život vhodné prostředí. Dostávají se ale do něj druhotně právě z postelí a gaučů a zanechávají v nich množství svých exkrementů.
Exkrementy roztočů lze z 90 % zlikvidovat extrakční metodou čištění, kterou lze použít i k čištění matrací.
Roztočí sezóna
Roztoči nás trápí celý rok, jejich hlavní sezóna však přichází na podzim a trvá do jara, kdy se lidé více zdržují doma, méně větrají a v bytech se topí.
Čeho se máme bát
K projevům alergie sice dochází i při kontaktu s roztoči, ale zejména s jejich exkrementy. Alergeny tohoto typu patří mezi jedny z nejagresivnějších a mohou vyvolávat astma, ekzémy, alergickou rýmu, zánět dutin, zarudnutí a pálení očí nebo otoky víček.
Výjimkou samozřejmě nebývá ani kašel a dušnost, které někdy mohou vést až k propuknutí astmatu.