Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nechutná? To bude v genech

Co je hořké, to se nejí. Tento reflex v sobě máme hluboce zakořeněný. Asi třetina lidí však nevnímá určitý typ hořkosti. Můžou za to geny, které zásadně ovlivňují i další chutě.

Jídlo přináší požitek, ale někdy také riziko. Proto nás příroda vybavila chuťovými a čichovými receptory, které mají za úkol včas odhalit jedovatou a zkaženou potravu. Tento varovný systém je velmi účinný a chrání i malé děti před pozřením škodliviny.

Odpor k hořkému, který se vyskytuje i u primátů, tedy není naučený ani získaný zkušenostmi. Vyvinul se evolučně, jelikož většina jedů je hořkých.

Odborné studie dokonce odhalily, že při ochutnávání hořkých látek lidé dovedou odhadnout, které z nich jsou jedovatější.

Hořkost vždy nevadí

Kromě hořkosti patří k dalším varovným znakům kyselost a bublinky oxidu uhličitého, obojí se objevuje při kažení potravin. Náš mozek však vyhodnocuje smyslové vjemy v kontextu. Kyselost a štiplavost v kefíru nevadí, zatímco v čerstvém mléce by vyvolaly odpor.

Ke zrajícím sýrům zase patří typické aroma, na kterém se podílí kyselina isovalerová. Ta samá látka však překvapivě stojí za odérem potu. Ani s hořkostí to není jednoznačné, protože většina lidí má ráda kávu.

I když je zjemněná mlékem a smetanou, je stále velmi hořká. Podle odborníků ji pijeme s chutí pro pocit povzbuzení, které přináší. Touha po kofeinu tedy dovede potlačit vrozený odpor k hořkému.

Běžné jsou ale i potraviny, v kterých žádné psychoaktivní látky nejsou, přesto je bez odporu jíme…Zřejmě je to proto, že pro organismus vyvažují hořkost v brokolici, zelí, kapustě nebo květáku zdraví prospěšné sloučeniny, které působí jako antioxidanty a snižují riziko rakoviny.

A že vám tato zelenina nepřipadá hořká? Tak to patříte asi ke třetině lidí, kteří ji necítí kvůli variantě genu TAS2R38.

Geny pravděpodobně neovlivňují vnímání pouze jediné chuti, a to slané.
Geny pravděpodobně neovlivňují vnímání pouze jediné chuti, a to slané.

Někdo ji cítí, jiný ne

Genů kódujících receptory pro hořkou chuť je kolem 30 a TAS2R38 je pouze jedním z nich. Je ale mimořádně zajímavý, stejně jako látka fenylthiokarbamid (PTC), která se na tento receptor váže.

Přišlo se na to náhodou v roce 1931, když americký chemik Arthur Fox připravoval PTC v laboratoři. Když byl hotový, tak se rozhodl PTC ještě přesypat z velké zásobní nádoby do malých lahviček.

Po chvíli se ozval opodál stojící kolega Carl Noller, že cítí cosi hořkého na jazyku, a že to musí být zvířený PTC. Fox byl mnohem blíž zdroji, ale žádnou pachuť v ústech necítil. Rozhodl se tedy trochu PTC ochutnat, ale hořký mu vůbec nepřišel.

To oba chemiky zaujalo, a tak zkoušeli PTC nabídnout dalším kolegům a známým. Zjistili, že přibližně třetina lidí PTC necítila, ale neuměli si vysvětlit, proč to tak je.

O rok později tuto pozoruhodnost zveřejnil Arthur Fox v odborném článku, který vyvolal značný ohlas.

PTC se podobá jedům

Trvalo však více než 70 let, než se povedlo identifikovat gen TAS2R38, který určuje, zda někdo PTC cítí, tedy je tzv. „chutnač“, nebo není. Rozhoduje o tom varianta genu, kterou člověk zdědí.

Každá z nich vede k trochu jinému tvaru chuťového receptoru, což ovlivňuje schopnost vazby PTC. A když se PTC na pokroucený receptor nedokáže navázat, tak člověk hořkou neucítí a je tedy nechutnačem.

Zatím se neví, proč se gen TAS2R38 v průběhu evoluce vyvíjel v různých variantách, zvlášť když se PTC přirozeně nevyskytuje v potravě. Na druhou stranu je jeho chemická struktura podobná mnoha toxickým rostlinným alkaloidům.

Nechutnači se však nemusí bát, že by je příroda připravila o schopnost detekce jedovatých látek. Na rozdíl od PTC se totiž většina hořkých látek váže na více typů chuťových receptorů.

Odborníci předpokládají, že u nechutnačů je reakce na toxické alkaloidy stejná jako u chutnačů. Z nějakého důvodu však necítí hořkost brukvovité zeleniny.

Zdravější nechutnači?

Mnoho odborných studií se zabývalo otázkou, zda se stravovací návyky chutnačů a nechutnačů liší. Dalo se předpokládat, že více zeleniny budou konzumovat lidé, kteří nevnímají její hořkou chuť. Nechutnači by tedy v průměru měli být zdravější a štíhlejší.

Závěry studií ovšem nejsou jednoznačné, takže definitivní odpověď zatím nemáme. Zjistilo se však, že mezi kuřáky je méně chutnačů, protože je zřejmě odpuzuje hořkost cigaret.

Tuto výhodu má u nás většina populace, podíl chutnačů v ČR je známý díky studii Pavla Lízala z Masarykovy univerzity.

V roce 2016 testoval více než tisícovku dobrovolníků a zjistil, že asi 69 % z nich cítí hořkost PTC. V japonské studii z roku 2023 zase byla popsaná metoda, pomocí které lze kvantifikovat individuální chuťovou citlivost k PTC. Vyplynulo z ní, že chutnači vnímají PTC 10x až 50x citlivěji než nechutnači. Silnější chuťový vjem mají ti lidé, kteří zdědili genovou vlohu od obou rodičů.

Nenáviděný koriandr

Ještě víc než vnímání hořkosti zeleniny rozděluje lidstvo chuť koriandru. Pro někoho je to lahůdka, zatímco pro jiného je koriandr nepoživatelný kvůli pachuti mýdla a špíny.

Odpůrci koriandru se v podstatě nemýlí, v koriandru jsou skutečně přítomné látky, které mají štiplavé a mýdlové aroma.

Lilly Mauerová a Ahmed El-Sohemy z Torontské univerzity došli ve své studii k tomu, že obliba koriandru se značně liší v jednotlivých částech světa, takže bude mít souvislost s geny.

Vadí pouze 3 až 7 % obyvatel Latinské Ameriky, Jižní Asie a Středního východu, což jsou oblasti, kde se tradičně používá v kuchyni. V Evropě nesnáší koriandr asi 17 % lidí. Odpor ke koriandru souvisí s několika geny hořkých chuťových receptorů.

Za nejvýznamnější však odborníci označili gen OR6A2, který kóduje čichový receptor. To, co lidem vadí na koriandru, je tedy převážně jeho aroma. Není to překvapivé, jelikož čich výrazně ovlivňuje vnímání chuti.

Předpokládá se, že právě varianty ve více než 400 genech kódujících čichové receptory stojí za většinou individuálních rozdílů ve vnímání chuti.

Čichové receptory některých lidí vyhodnocují koriandr jako nepoživatelný.
Čichové receptory některých lidí vyhodnocují koriandr jako nepoživatelný.

Odpor k masu

Variace v čichových receptorech ovlivňují kromě vnímání koriandru například i chuť kančího masa. Lidem s určitou variantou genu OR7D4 se zdají jídla s tímto masem nevábná, jak zjistila norská studie pod vedením Kathrine Lundeové.

V kančím mase se totiž v různé míře vyskytuje androstenon, což je metabolit testosteronu. Jeho aroma připomíná nejčastěji moč a pot. Někteří lidé ho v mase prakticky nevnímají, zatímco jiní jsou na něj vysoce citliví a dovedou detekovat i stopová množství. Souvisí to právě s tím, jako variantu čichového receptoru OR7D4 člověk zdědil.

Ovlivňují i zdraví

Chuťové receptory mají kromě zprostředkovávání vjemu z jídla i další důležité biologické funkce…Nedávná americká studie se zaměřila na dvojici receptorů sladké chuti TAS1R2-TAS1R3. Ty se překvapivě nevyskytují pouze na jazyku, ale i ve střevě, slinivce břišní a tukové tkáni.

Vědci předpokládají, že zásadně ovlivňují metabolismus cukrů a hladinu glukózy v krvi. Hořké receptory se zase vyskytují kromě jazyka i v dýchacích cestách. Podle odborníků dovedou tělo upozornit na metabolity, které produkují škodlivé bakterie.

Hořké receptory v plicích zajímají i farmaceuty, kteří se zabývají vývojem léků na astma. Při vdechnutí hořkých látek totiž vydají pokyn k rozšíření dýchacích cest.

Mimochodem na receptory spřažené s G proteinem, pod které spadají všechny chuťové i čichové receptory, cílí asi třetina léků na předpis. Příroda nás tedy nevybavila chuťovými receptory jen kvůli požitku z jídla a ochraně před jedy, ale i pro udržení zdraví.

Foto: Unsplash
Související články
Mravenčí práce a 10 let výzkumu přivedly vědce z Harvardu a Googlu k průlomovému milníku pro neurovědu – detailní 3D mapě lidského mozku. Pochopitelně ne celého. I jeden milimetr krychlový má ale co říct o povaze jedné z nejsložitějších věcí, která ve vesmíru existuje.   I po letech soustavného snažení mají neurovědci stále jen mlhavou představu o […]
Někdy svět pro oči nevidí. Co představuje větší emisní problém než auta, lodě nebo  letadla? Co zanechává výraznou stopu v životním prostředí, v našich peněženkách a přispívá k sociálním problémům? Potraviny – tedy přesněji plýtvání potravinami.   Vědci v projektu Drawdown představili 100 řešení, jak snížit dopad klimatické krize. A jako třetí nejdůležitější řešení, které […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže.   Mezi 3. a […]
reklama
Historie
Založení španělské inkvizice: Ferdinand II. našel metlu na poddané
Sixtus IV. mu dělá problémy. Odmítá posvětit vznik španělské inkvizice, nad kterou nebude mít přímou kontrolu. Ferdinand II. Aragonský je ale tvrdý protivník. Má na papeže páky a nakonec ho přesvědčí, aby mu vyšel vstříc!   Vzali se v roce 1469. Ferdinand II. Aragonský (1452–1516) a Isabela Kastilská (1451–1504) mají společný cíl – sjednotit pod […]
Šílená císařovna pila vodu z kašen!
„Tentokrát skutečně odplouváme,“ pošeptá Šarlota manželovi. „Budeme vládnout a já chci, aby nám Evropa záviděla.“ Maxmilián Habsbursko-Lotrinský (1832–1867) se na svou půvabnou ženu usměje, rozjařený žhavými slunečními paprsky, pocitem neskonalého štěstí i ovacemi, jimiž je všude vítají. „Proč by tomu mělo být jinak? Plujeme do nové země, proslulé svým bohatstvím, z níž vytvoříme mocný a moderní […]
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve.   S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché…Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá jako svatá […]
Pyrenejský Titanic: Proudilo přes nádraží Canfranc nacistické zlato?
V panenské přírodě mezi horskými štíty Pyrenejí působí nepatřičně. Řeč je o nádraží Canfranc. Jde totiž o jednu z největších a nejluxusnějších železničních stanic světa.   Početným davem se rozléhá jásot. 18. července 1928 je v provincii Huesca otevřeno největší španělské nádraží. „Pyreneje již neexistují,“ prohlašuje král Alfonso XIII. (1886–1941) během slavnostního aktu. Toho se účastní také francouzský […]
Zajímavosti
Tajemství Times Square: Co se skrývá za záplavou neonů?
Tepající srdce newyorského Manhattanu. To je Times Square, monstrózní křižovatka mezi Broadwayí a Sedmou avenue. Jeden průzkum dokonce tvrdí, že 22 centů z každého dolaru utraceného turisty v nejlidnatějším městě USA začíná svůj koloběh právě zde. Times Square má ale i svá tajemství…   Pokud byste tudy projížděli na konci 19. století, narazíte na fádní […]
SOS: Tečky a čárky, které zachraňují životy!
Stačí napsat ta tři písmena kdekoliv na světě a většina lidí se okamžitě dovtípí. Pokud ne, přichází na řadu trojice teček, čárek a znovu teček. V Morseově abecedě by měl poznat volání o pomoc skutečně každý.   Jako místo narození světoznámého signálu můžeme s klidem označit Berlín, s rokem zavedení je to ale trochu složitější. V […]
Podivný případ sondy Phobos 2: UFO, nebo šlendrián?
Sotva začne kosmická sonda na orbitě Marsu plnit úkoly, odmlčí a nikdy už se neozve. Na poslední fotografii je však něco velmi znepokojivého. Obří diskovitý stín připomínající létající talíř.   V červenci 1988 vysílá Sovětský svaz v rozestupu 14 dnů k Marsu dvě sondy. Phobos 1 a Phobos 2 jsou tříose stabilizované planetární sondy o […]
Těší mě, ruměnice! Proč na ni nešlapat?
Dětský prstík šťouchne do dvou červených ploštic. „Mamí, koukej, jak běhají, chudáčci, oni se k sobě přilepili zadečkem a nemůžou od sebe! “ Maminka se nervózně pousměje a táhne holčičku pryč: „No vidíš to. Tak už pojď.“   Slunéčko, chroust, roháč, mandelinka. To je jen krátký seznam nejslavnějších brouků, jaké u nás potkáte. Mnohý by mezi […]
Záhady a napětí
Polský Roswell: Havarovalo u našich sousedů UFO?
Je brzké lednové ráno roku 1959, když v tom zachytí radarové stanice v polském Gdaňsku-Rębiechowie formaci několika záhadných objektů. Svědky tohoto incidentu mají být také vojáci z místní vojenské jednotky, kteří na obloze spatří jasný, zářící objekt. Tento objekt se má pohybovat neobvyklým způsobem – mění směry a jeho rychlost je mnohem vyšší než u letadel. […]
Průkopník NASA John Parsons: Zahrával si s okultními silami?
Přistání na Měsíci, k němuž došlo v roce 1969, bývá právem označováno za jeden z největších triumfů v dějinách lidstva. Nemalou měrou však k němu přispěl také člověk, jehož osud se mohl ubírat úplně jinou cestou, kdyby se nenadchl pro komunistickou ideologii a následně také pro okultismus…Jeho předčasná smrt je navíc dodnes doprovázena řadou nezodpovězených […]
Šokující Tabulka prokletí: Dokáže zabíjet i po 3400 letech?
V rozevřené dlani amerického archeologa Scotta Striplinga je možné spatřit drobný předmět. Jde o olověnou destičku, která je jen o něco málo větší než poštovní známka. Americký badatel si je přesto jistý, že v ruce třímá jedinečný nález. V jeho tváři je ovšem možné zahlédnout i obavy. Má totiž neblahé tušení, že nově nalezená tabulka měla sloužit k temným […]
Smrt a olověné masky: Co se odehrálo na brazilském kopci?
Píše se 20. srpen 1966 a brazilský chlapec si na úbočí kopce Vintém Hill poblíž Rio de Janeira pouští draka. Poklidná atmosféra se však mění ve chvíli, kdy hoch náhodně objevuje dvě mrtvá mužská těla. Proč se z případu stane jedna z největších záhad Brazílie?   Případ nabírá na obrátkách poté, co jsou policisty obě těla důkladně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pikantní sýrové koule s ořechy
tisicereceptu.cz
Pikantní sýrové koule s ořechy
Rádi byste ochutnali něco, co jste ještě nikdy předtím neokusili? Masovosýrové koule jsou delikatesou. Ingredience 4 trojúhelníčky taveného sýra 3 lžíce strouhaného sýru grana
Rezidence vznášející se nad vodní hladinou
rezidenceonline.cz
Rezidence vznášející se nad vodní hladinou
Bílá vila, svítící do dáli v pahorkaté krajině, upoutá extravagantní formou, ale i citlivým přístupem k životnímu prostředí. Rezidence o zastavěné ploše 1 000 m2 byla navržena se smyslem pro rovnováhu stavební části a vodních prvků. Projekt je inspirován velkou vášní majitele k jachtám. To vysvětluje i tvar samotné vily, který je částečně odvozený od trupu luxusní jachty.
Bájný močálový tygr: Žije v Anglii záhadná šelma?
enigmaplus.cz
Bájný močálový tygr: Žije v Anglii záhadná šelma?
Je krátce po osmé hodině ranní. Zaměstnanec Cambridgeské univerzity si jde do kuchyně udělat šálek čaje s mlékem. Když vyhlédne z okna na zahradu, nestačí se divit. „Co to proboha je?“ hlesne překvape
Michelangelo na svém obraze zachytil ženu s rakovinou prsu
21stoleti.cz
Michelangelo na svém obraze zachytil ženu s rakovinou prsu
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsle
Magie přírodních elementů
nejsemsama.cz
Magie přírodních elementů
Příroda je náš největší učitel a její elementy – oheň, voda, země a vzduch – jsou neoddělitelnými prvky magie. Každý z nich má mocnou energii, kterou můžete využít k obohacení svého vlastního života. Přírodní živly jsou cennými nástroji v magii a duchovním rozvoji a ovlivňují nás už od narození. Jejich energie se denně odráží v našem životě a
Za nákupy v Lidlu získáte exkluzivní kuchařku
panidomu.cz
Za nákupy v Lidlu získáte exkluzivní kuchařku
Vánoční svátky jsou za dveřmi a Lidl přináší pro své zákazníky jedinečnou příležitost. V rámci nového věrnostního programu mohou za své nákupy získat exkluzivní kuchařku „Když jídlo spojuje“, vytvořenou ve spolupráci se šéfkuchařem Romanem Paulusem. Akce startuje v pondělí 11. listopadu a potrvá až do 22. prosince, nebo vyčerpání zásob. Od 11. listopadu získají zákazníci
Papež Pavel II. miloval lesk a přepych
epochaplus.cz
Papež Pavel II. miloval lesk a přepych
Kariéra ve službách církve byla ve středověku výhodná, což dobře věděly mocné rodiny v Římě. Papež Pavel II., vlastním jménem Pietro Barbo, byl známý svou láskou k luxusu a honosným věcem. Jeho ctižádostivost a obchodnická krev ho přivedly až na papežský stolec, kde se proslavil nejen svými extravagantními výdaji, ale i kontroverzními rozhodnutími. Pavel II.
Královna Viktorie & princ Albert: Do družiček si mluvit nenechala
historyplus.cz
Královna Viktorie & princ Albert: Do družiček si mluvit nenechala
Na svém bratranci Albertovi může mladičká Viktorie oči nechat. V paláci je sotva tři dny, a ona se od něj nehne na krok. „Mám v úmyslu se za něj provdat,“ oznámí premiéru Melbournovi. Je tu však jedna trapná potíž. Jako královna musí svému vyvolenému sama učinit návrh, ne obráceně, jak by se podle zvyklostí slušelo… Dopadne to
Stonehenge: Záhadné kameny lákají už tisíce let
epochanacestach.cz
Stonehenge: Záhadné kameny lákají už tisíce let
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského kruhu
Čenský měl slabost pro ženskou krásu
nasehvezdy.cz
Čenský měl slabost pro ženskou krásu
Vždy elegantní gentleman Jan Čenský (63) dnes s pokorou přiznává, že nebyl vždycky ukázkový manžel, a je vděčný své ženě, že neztratila trpělivost a jeho přešlapy vždy ustála. Miláčkem divaček se J
Hodinky Elka & whisky Loch Lãt
iluxus.cz
Hodinky Elka & whisky Loch Lãt
Zakladatel hodinářské značky Elka Watch, pan Hakim El Kadiri, rozšiřuje své pole působnosti a uvádí na trh Loch Lãt – pečlivě vytvořenou single malt whisky, která reflektuje jeho vášeň pro preciznost
Jeho duše nechtěla odejít
skutecnepribehy.cz
Jeho duše nechtěla odejít
Manžel mě i po smrti navštěvoval. Rozhodla jsem se, že jeho duši dopřeji klid, a vydala jsem se na hřbitov. Když mi manžel zemřel, zničilo mě to. Vždycky jsem věřila, že spolu zestárneme. Karel byl mojí první láskou. Zakoukala jsem se do něj už v patnácti. Věřím na to, že každý na světě má k
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz