Velitel německé 7. letecké divize Kurt Student se zamyšleně prochází po své pracovně. Od nacistického vůdce Adolfa Hitlera totiž dostal nelehký úkol.
Má obsadit belgickou pevnost Eben-Emael, která je díky svému systému opevnění považována za nedobytnou. A není divu.
Obrovský třípatrový železobetonový kolos sahající hluboko pod zem je doslova protkán bunkry, v nichž denně hlídá více než tisícovka po zuby ozbrojených mužů.
A to je smrtící kombinace „Jediná možnost, jak se do pevnosti dostat, je přistát na jejím vrchu,“ uvědomí si nakonec Student. Riskantní akce, která v dějinách dobývání nemá obdoby, může odstartovat!
Velitel musí nouzově přistát!
Krajina je ponořena v šeru. Kalendář ukazuje 10. květen roku 1940. Je přesně půl čtvrté ráno, když se na letišti poblíž Kolína nad Rýnem rozburácí motory několika transportních letounů.
Zvedají se do výše spolu s kluzáky, které táhnou za sebou a které hodlají vypustit nad pevností. Když ale doletí k řece Rýn, jedno z tažných lan, držící kluzák najednou praskne. „Je to kluzák s velitelem!“ děsí se pilot letounu v duchu.
Velitel celé operace je nucen nouzově přistát a skupinka odvážných vojáků tak musí pokračovat bez něj. Nad pevnost jsou kluzáky vypuštěny za úsvitu.
Belgičtí vojáci je sice ihned zpozorují, protože si ale nejsou jisti, jestli to nejsou letouny spojenecké, nechají je letět dál. Jaká osudová chyba!
Padne během pár minut
Na vršek tvrze Eben-Emael se první kluzák snese kolem půl páté ráno. A ihned je zahájen tvrdý útok. Ústřední kopule pevnosti jsou zdevastovány a střelecká stanoviště jsou kompletně zasypána granáty.
Teprve teď si němečtí výsadkáři uvědomí, že vlastně postrádají velitele. Díky výbornému výcviku se ale obejdou i bez něj. Svým nečekaným útokem posádku Ebenu naprosto demoralizují a po pouhých dvaceti minutách pevnost kompletně obsadí.
Celá operace slaví obrovský úspěch. Němci během akce sice ztratí 24 mužů, to je ale pro Hitlera přijatelná cena za to, že se mu pevnost následujícího dne vzdá.
„28. května pak kapitulovala celá belgická armáda,“ doplňuje německý historik Helmut Müller. Belgie tak padá na kolena jen pouhých 18 dní po útoku.
(Foto: wikipedia.org, shutterstock.com)