Občas někdo řekne něco, co stojí za to napsat. Občas někdo napíše něco, co stojí za to si přečíst. Anebo někdo udělá něco, o čem stojí za to si říct. Neil deGrasse Tyson splňuje vše…
Lidstvo poznalo už několik popularizátorů vědy.
Možná nejslavnějším byl astrofyzik Carl Sagan (1934–1996), dnes to jsou Bill Nye (*1955), americký teoretický fyzik a profesor Michio Kaku (*1947) anebo právě astrofyzik Neil deGrasse Tyson (*1958).
Je ředitelem Haydenova planetária, výzkumníkem při Americkém přírodovědném muzeu. Byl po něm pojmenován asteroid 13123 Tyson, byl zařazen na seznam 100 nejvlivnějších lidí magazínu Time a časopis Discover ho označil za jednoho z deseti nejvlivnějších vědců.
V současnosti je hlavní postavou nového seriálu National Geographic Kosmos: Možné světy a časopis 21. STOLETÍ měl možnost udělat s ním krátký rozhovor.
Astronomové a fyzici vidí expanzi vesmíru, ale nevědí, proč expanduje… Pokud se opravdu neustále rozpíná, zřídne a zchladne až k absolutní nule?
Ano. Všechny důkazy o rozšiřujícím se vesmíru nám říkají, že se bude navždy rozšiřovat. A tím se vesmír stane s galaxiemi méně hustým a teplota se přiblíží absolutní nule. Vesmír tedy nekončí třeskem, ale šepotem. A ne v ohni, ale v ledu.
Neznáme povahu temné energie, máme jen malou představu o povaze temné hmoty a 95% hustoty vesmíru je zcela nepochopena. Je to velká výzva pro budoucí kosmology?
Ano. Možná jsem předpojatý, ale považuji to za největší výzvu dnešní vědy. Všimněte si, že problém temné hmoty je starý 90 let a představuje nejdelší nevyřešený problém v astrofyzice.
NASA chce do roku 2024 znovu poslat člověka na Měsíc. Má smysl při možné kontaminaci cizích ekosystémů a vzhledem k celkovým limitům lidského těla vysílat lidi do vesmíru, nebo by roboti odvedli lepší práci?
Pokud je vaším jediným cílem provádět vědu, pak roboti představují vynikající náhradu za lidské astronauty. Nemusíte je krmit. A nemusíte je ani dostávat zpět.
Ale pokud je průzkum opravdu tím, čím má být, nebo pokud lidstvo plánuje vesmírný turismus, nebo pokud opravdu chce přeměnit sluneční soustavu na náš „dvorek“, pak bychom měli očekávat, že se lidé stanou základní součástí opravdových dobrodružství.
Pokud jde o kontaminaci ekosystémů, úřad NASA pro planetární ochranu má bezpečnostní protokoly pro naše návštěvy různých objektů ve sluneční soustavě a pro návrat materiálu z těchto míst na Zemi.
V televizním seriálu Kosmos navazujete na legendárního vypravěče a vědce Carla Sagana. Jaký byl váš vztah?
Potkali jsme se všehovšudy asi pětkrát. Nemohu ho tedy nazvat dobrým přítelem ani kamarádem, s nímž bych chodil na pivo. Ostatně je mezi námi díra jedné generace. Ale ty časy spolu pro mě byly velmi významné.
Nicméně ta setkání tvarovala všechny mé budoucí přednášky se studenty, které jsem měl, a formovala to, jak budu komunikovat se společností jako veřejný pedagog. Obecněji řečeno, člověk může být pro vás mentorem už jenom svým příkladem, chováním a postojem. Tímto způsobem byl pro mě Carl Sagan opravdu mentorem.
Co osobně považujete za nejpozoruhodnější skutečnost ve vesmíru? Který aspekt vás nejvíce překvapil nebo je nyní překvapivý?
Že nevíme, co řídí a utváří 95 % vesmíru. To mě zároveň děsí a vzrušuje.