Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejkrásnější zoologické zahrady světa, které rozhodně stojí za návštěvu

Divoká zvířata se chovala v zajetí už ve starověku, a to pro užitek, z náboženských účelů i ve snaze ukázat mocenskou převahu. V Evropě byl průkopníkem chovu exotických zvířat římský císař Karel Veliký (747–814).

První zoo se příliš nelišily od zvěřinců, zvířata prezentovaly v klecích. Dnes se ale poslání zoologických zahrad změnilo. Chovají zvířata v co nejpřirozenějším prostředí, podílejí se na jejich ochraně a na záchraně ohrožených druhů. Které byste rozhodně měli navštívit?

1. Henry Doorly Zoo

Kde se nachází: Omaha, Nebraska, USA

Rok otevření: 1894

Rozloha: 53 hektarů

Počet druhů zvířat: 962

Návštěvníků za rok: 2 miliony

Za návštěvu stojí také akvárium s mnoha druhy žraloků, rejnoků či mořských želv.
Za návštěvu stojí také akvárium s mnoha druhy žraloků, rejnoků či mořských želv.

V největším městě americké Nebrasky, v Omaze, byla zoo založena už roku 1894, a to pod názvem Riverview Park. O čtyři roky později se v ní už nacházelo 120 zvířat.

Roku 1963 darovala Margaret Doorlyová 750 000 dolarů na provoz zahrady pod podmínkou, že bude zoo pojmenována po jejím manželovi, Henry Doorlym. Mezi největší atrakce Henry Doorly Zoo patří Lied Jungle, jeden z největších krytých deštných pralesů na světě.

Návštěvníci se v něm mohou brodit džunglí porostu, případně se procházet po stezce nad hlavami zvířat, jakými jsou filipínský krokodýl, vydra, dikobraz či nejrůznější druhy opic a papoušků. K vidění je zde i 15metrový vodopád.

Pod kopulí Desert Dome, jenž zahrnuje také fascinující noční výstavu „Království noci“, se skrývá obří krytá poušť.

2. San Diego Zoo

Kde se nachází: San Diego, Kalifornie, USA

Rok otevření: 1916

Rozloha: 40 hektarů

Počet druhů zvířat: více než 650

Návštěvníků za rok: 4 miliony

Za vidění stojí pavilon opic Monkey Trails, tygří stezka Tiger Trail či Koalafornia. Spolu se sousedícím safari ji navštíví až 5,5 milionu lidí ročně.
Za vidění stojí pavilon opic Monkey Trails, tygří stezka Tiger Trail či Koalafornia. Spolu se sousedícím safari ji navštíví až 5,5 milionu lidí ročně.

Nejnavštěvovanější zoo ve Spojených státech byla vždy průkopníkem ve vytváření co nejpřirozenějších venkovních i vnitřních stanovišť pro zvířata tak, aby se přibližovala jejich domovině.

Možná proto se zde zpočátku vyskytovalo tolik „zvířecích útěkářů“, než se podařilo vyladit systémy neviditelných zábran. Rekordmanem byl orangutan Ken Allen, přezdívaný „Chlupatý Houdini“, a dále tapír zvaný „Hrozný Trudy“.

Velkých úspěchů dosahovala tato zoo při reprodukci pand velkých, než se zde chovaný pár vrátil loni do Číny.

3. Singapore Zoo

Kde se nachází: Mandai, Singapur

Rok otevření: 1973

Rozloha: 28 hektarů

Počet druhů zvířat: 315

Návštěvníků za rok: 1,7 milionu

K zoo přiléhá noční a vodní safari.
K zoo přiléhá noční a vodní safari.

Singapurská zoo se nachází poblíž přehrady Horní Seletar. Krátce předtím, než byla zahrada v roce 1973 otevřena pro veřejnost, z ní unikl černý panter. O rok později prchl hroch jménem Kongo a celých 47 dní strávil v blízké přehradě.

Zoo je proslulá tím, že zvířata od lidí oddělují pouze suché a mokré příkopy, nebezpečná zvířata pak prosklené ohrady.

Populárním bodem programu jsou „Snídaně s orangutany“, protože právě v singapurské zoo žije největší kolonie orangutanů mimo volnou přírodu.

Oblíbené jsou také ukázky využití slonů jakožto tažných zvířat při práci nebo zvířecích obyvatel deštného pralesa (lemuři, vydry, orangutani), kteří brání svoji domovinu před pytláky.

4. Chester Zoo

Kde se nachází: Upton u Chesteru, Chestershire, Anglie

Rok otevření: 1931

Rozloha: 51 hektarů

Počet druhů zvířat: 500

Návštěvníků za rok: asi 2 miliony

Jde o jednu z největších a nejlepších britských zoologických zahrad.
Jde o jednu z největších a nejlepších britských zoologických zahrad.

Založil ji roku 1931 George Mottershead, který už od dětství sbíral hmyz či ještěrky a doufal, že se mu jednou podaří otevřít vlastní zoo. Chtěl zahradu bez klecí se železnými tyčemi, které byly tehdy běžné.

V roce 1956 například oddělil výběh opic jen 12 metrů širokým vodním příkopem – nikdo přitom tehdy nevěděl, zda ho šimpanzi náhodou nedokážou přeplavat. Dnes jsou největší atrakcí zoo tzv.

Ostrovy (Islands), otevřené od roku 2015. Představují faunu a flóru Sumatry, Filipín a Indonésie.

Na 15 hektarech mohou návštěvníci mezi jednotlivými ostrovy přecházet po mostech či se plavit na výletní lodi a pozorovat při tom tygry, hady, gibony, tapíry a další zvířata.

5. Zoo Praha

Kde se nachází: Praha, ČR

Rok otevření: 1931

Rozloha: 58 hektarů

Počet druhů zvířat: 676

Návštěvníků za rok: 1,4 milionu

Zoo patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice.
Zoo patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice.

Zoologická zahrada v pražské Troji byla slavnostně otevřena 28. září 1931, prvním zvířetem byla vlčice Lotta, poté přibyla mladá lvice Šárka a pár koní Převalského. Roku 1934 věnoval pražské zoo herec Vlasta Burian dva lachtany kalifornské, Hýtu a Batula.

Zahradu postihly v roce 2002 ničivé povodně, při kterých ztratila 134 zvířat. Symbolem povodní se stal lachtan Gaston, který uplaval po Vltavě. Odchycen byl až u německých Drážďan, při převozu zpět však zemřel vyčerpáním.

Další povodně stihly zoo v roce 2013. I přes značné materiální škody byla zahrada o dva roky později vyhlášena 4. nejlepší zoo na světě. Nyní jí patří 5. příčka. Zoo se snaží budovat expozice co nejpodobnější přirozeným stanovištím zvířat.

Je nejnavštěvovanější zoo u nás, v roce 2018 byla dokonce třetím nejnavštěvovanějším místem Česka po Pražském hradě a lanovce na Petřín.

6. Tiergarten Schönbrunn

Kde se nachází: Vídeň, Rakousko

Rok otevření: 1752

Rozloha: 17 hektarů

Počet druhů zvířat: 700

Návštěvníků za rok: 2 miliony

Vídeňská zoo patří k těm nejstarším.
Vídeňská zoo patří k těm nejstarším.

Nejstarší zoologickou zahradou na světě je právě tato, ležící ve vídeňském Schönbrunnu. Založil ji už roku 1752 císař František I. Štěpán (1708–1765).

V jejím středu umístil architekt Adrian von Steckoven pavilon, kam chodila snídat císařova manželka Marie Terezie (1717–1780). Zvířata, nejčastěji pocházející z cestovních zvěřinců, se zde chovala už dříve, ale do otevření zoo je běžní lidé vidět nemohli.

Od roku 1770 zde byli k vidění sloni, které se zde, poprvé v Evropě, podařilo roku 1906 i rozmnožit. O zahradu se velmi zajímal i císař František Josef I. (1830–1916), například až do roku 1918 byl vstup do zoo zdarma.

V současnosti je největší atrakcí této zahrady párek pand velkých, který zde přirozeně počal několik mláďat. Součástí zoo je také skleněná hala, simulující deštný prales, či insektárium.

7. Toronto Zoo

Kde se nachází: Toronto, Ontario, Kanada

Rok otevření: 1974

Rozloha: 287 hektarů

Počet druhů zvířat: 460

Návštěvníků za rok: asi 1,5 milionu

Zoo založil průmyslník Hugh A. Crothers roku 1966, otevřena pro veřejnost pak byla v roce 1974. Je rozdělena do sedmi oblastí podle původu zvířat, v současné době je domovem téměř 5000 živočichů.

Doménou zoo byla vedle zvířat také jednokolejka, která fungovala od roku 1976 do nehody v roce 1994. Nyní se uvažuje o jejím znovuzprovoznění. V zoo se podařilo odchovat řadu vzácných zvířat.

Roku 2003 se v ní například vylíhli, poprvé na území Kanady, varan komodský a tři tygři sumaterští, o rok později trpasličí krokodýli. V roce 2007 vzácní leopardi sněžní a tygři sibiřští.

Roku 2015 se zde hostujícímu páru pand velkých narodila dvojčata, dále spatřila světlo světa čtyři mláďata lva bílého či lední medvídě. Roku 2016 pak mládě nosorožce indického.

8. Pretoria Zoo

Kde se nachází: Pretoria, Jihoafrická republika

Rok otevření: 1899

Rozloha: 85 hektarů

Počet druhů zvířat: 700

Návštěvníků za rok: 600 000

Symbolem jedné z osmi největších zoologických zahrad světa je okapi, zvíře s nohama zebry, hlavou žirafy a tělem antilopy. Je to blízky příbuzný žirafy a dlouho byl považován za výplod fantazie Pygmejů.

Jde o jedinou národní zoo Jižní Afriky, statut získala v roce 1916. Založena však byla již při vypuknutí druhé búrské války v roce 1899 – šlo o válku mezi anglickými a búrskými (potomci holandských osadníků) kolonizátory JAR. Zahradou protéká řeka Apies, která ji dělí na dvě poloviny spojené lanovkou.

Uprostřed zoo se nachází velké napajedlo jako z africké savany, u kterého lze vidět slony, žirafy, černé nosorožce či koně Převalského. Za návštěvu stojí také sekce vyhrazená pro šelmy, kde lze spatřit gepardy, lvy, dhouly či tygry. Celkem v zoo žije na 9000 zvířat.

9. Wellington Zoo

Kde se nachází: Newtown, Wellington, Nový Zéland

Rok otevření: 1906

Rozloha: 13 hektarů

Počet druhů zvířat: 100

Návštěvníků za rok: 250 tisíc

Jedná se o první zoologickou zahradu na Novém Zélandu
Jedná se o první zoologickou zahradu na Novém Zélandu

První zoologická zahrada na území Nového Zélandu byla otevřena roku 1906 v hlavním městě Wellingtonu, které je zároveň nejjižnějším hlavním městem světa. Prvním zvířetem, jež zoo obdržela, byl cirkusový lev jménem King Dick.

V minulosti zahrada proslula zejména svým chovem šimpanzů, který započal v roce 1956. Do konce 70. let zoo dokonce pořádala populární čajové dýchánky se svými šimpanzi, zúčastnilo se jich na 2000 návštěvníků.

Nippy, nejdéle žijící gibon světa, strávil celý svůj život v této zoo, od narození roku 1949 až do své smrti v roce 2008.  Do Guinnessovy knihy rekordů se pak Wellington Zoo zapsala díky pelikánovi Percymu, který se v ní dožil úctyhodných 62 let.

10. Zoo Asahiyama

Kde se nachází: Asahikawa, Hokkaidó, Japonsko

Rok otevření: 1967

Rozloha: 15 hektarů

Počet druhů zvířat: 124

Návštěvníků za rok: 3 miliony

Největší atrakcí jsou ale zimní pochody tučňáků. Při nich ujdou tučňáci patagonští trasu zhruba 500 metrů ke krmítku. Zabere jim to asi 40 minut. Jdou volně, přičemž nejsou nijak odděleni od lidí, kteří jim fandí po obou stranách cesty.
Největší atrakcí jsou ale zimní pochody tučňáků. Při nich ujdou tučňáci patagonští trasu zhruba 500 metrů ke krmítku. Zabere jim to asi 40 minut. Jdou volně, přičemž nejsou nijak odděleni od lidí, kteří jim fandí po obou stranách cesty.

Nejsevernější japonská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1967. Tehdy v ní žilo 75 druhů zvířat včetně 200 barevných kaprů koi. Zahrada se během let potýkala s poklesem návštěvnosti a hrozilo jí, že bude uzavřena.

V roce 1997 byla novým ředitelem změněna koncepce zahrady. Započala výstavba jedinečných interaktivních zařízení pro sledování zvířat. Například „Totoriho vesnice“ je obří voliéra, ve které mohou návštěvníci vidět volně poletující ptáky. Mají zde i průchozí akvárium pro tučňáky či visutou hrazdu pro orangutany.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Zajímavosti
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
Záhady a napětí
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz