Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejkrásnější zoologické zahrady světa, které rozhodně stojí za návštěvu

Divoká zvířata se chovala v zajetí už ve starověku, a to pro užitek, z náboženských účelů i ve snaze ukázat mocenskou převahu. V Evropě byl průkopníkem chovu exotických zvířat římský císař Karel Veliký (747–814).

První zoo se příliš nelišily od zvěřinců, zvířata prezentovaly v klecích. Dnes se ale poslání zoologických zahrad změnilo. Chovají zvířata v co nejpřirozenějším prostředí, podílejí se na jejich ochraně a na záchraně ohrožených druhů. Které byste rozhodně měli navštívit?

1. Henry Doorly Zoo

Kde se nachází: Omaha, Nebraska, USA

Rok otevření: 1894

Rozloha: 53 hektarů

Počet druhů zvířat: 962

Návštěvníků za rok: 2 miliony

Za návštěvu stojí také akvárium s mnoha druhy žraloků, rejnoků či mořských želv.
Za návštěvu stojí také akvárium s mnoha druhy žraloků, rejnoků či mořských želv.

V největším městě americké Nebrasky, v Omaze, byla zoo založena už roku 1894, a to pod názvem Riverview Park. O čtyři roky později se v ní už nacházelo 120 zvířat.

Roku 1963 darovala Margaret Doorlyová 750 000 dolarů na provoz zahrady pod podmínkou, že bude zoo pojmenována po jejím manželovi, Henry Doorlym. Mezi největší atrakce Henry Doorly Zoo patří Lied Jungle, jeden z největších krytých deštných pralesů na světě.

Návštěvníci se v něm mohou brodit džunglí porostu, případně se procházet po stezce nad hlavami zvířat, jakými jsou filipínský krokodýl, vydra, dikobraz či nejrůznější druhy opic a papoušků. K vidění je zde i 15metrový vodopád.

Pod kopulí Desert Dome, jenž zahrnuje také fascinující noční výstavu „Království noci“, se skrývá obří krytá poušť.

2. San Diego Zoo

Kde se nachází: San Diego, Kalifornie, USA

Rok otevření: 1916

Rozloha: 40 hektarů

Počet druhů zvířat: více než 650

Návštěvníků za rok: 4 miliony

Za vidění stojí pavilon opic Monkey Trails, tygří stezka Tiger Trail či Koalafornia. Spolu se sousedícím safari ji navštíví až 5,5 milionu lidí ročně.
Za vidění stojí pavilon opic Monkey Trails, tygří stezka Tiger Trail či Koalafornia. Spolu se sousedícím safari ji navštíví až 5,5 milionu lidí ročně.

Nejnavštěvovanější zoo ve Spojených státech byla vždy průkopníkem ve vytváření co nejpřirozenějších venkovních i vnitřních stanovišť pro zvířata tak, aby se přibližovala jejich domovině.

Možná proto se zde zpočátku vyskytovalo tolik „zvířecích útěkářů“, než se podařilo vyladit systémy neviditelných zábran. Rekordmanem byl orangutan Ken Allen, přezdívaný „Chlupatý Houdini“, a dále tapír zvaný „Hrozný Trudy“.

Velkých úspěchů dosahovala tato zoo při reprodukci pand velkých, než se zde chovaný pár vrátil loni do Číny.

3. Singapore Zoo

Kde se nachází: Mandai, Singapur

Rok otevření: 1973

Rozloha: 28 hektarů

Počet druhů zvířat: 315

Návštěvníků za rok: 1,7 milionu

K zoo přiléhá noční a vodní safari.
K zoo přiléhá noční a vodní safari.

Singapurská zoo se nachází poblíž přehrady Horní Seletar. Krátce předtím, než byla zahrada v roce 1973 otevřena pro veřejnost, z ní unikl černý panter. O rok později prchl hroch jménem Kongo a celých 47 dní strávil v blízké přehradě.

Zoo je proslulá tím, že zvířata od lidí oddělují pouze suché a mokré příkopy, nebezpečná zvířata pak prosklené ohrady.

Populárním bodem programu jsou „Snídaně s orangutany“, protože právě v singapurské zoo žije největší kolonie orangutanů mimo volnou přírodu.

Oblíbené jsou také ukázky využití slonů jakožto tažných zvířat při práci nebo zvířecích obyvatel deštného pralesa (lemuři, vydry, orangutani), kteří brání svoji domovinu před pytláky.

4. Chester Zoo

Kde se nachází: Upton u Chesteru, Chestershire, Anglie

Rok otevření: 1931

Rozloha: 51 hektarů

Počet druhů zvířat: 500

Návštěvníků za rok: asi 2 miliony

Jde o jednu z největších a nejlepších britských zoologických zahrad.
Jde o jednu z největších a nejlepších britských zoologických zahrad.

Založil ji roku 1931 George Mottershead, který už od dětství sbíral hmyz či ještěrky a doufal, že se mu jednou podaří otevřít vlastní zoo. Chtěl zahradu bez klecí se železnými tyčemi, které byly tehdy běžné.

V roce 1956 například oddělil výběh opic jen 12 metrů širokým vodním příkopem – nikdo přitom tehdy nevěděl, zda ho šimpanzi náhodou nedokážou přeplavat. Dnes jsou největší atrakcí zoo tzv.

Ostrovy (Islands), otevřené od roku 2015. Představují faunu a flóru Sumatry, Filipín a Indonésie.

Na 15 hektarech mohou návštěvníci mezi jednotlivými ostrovy přecházet po mostech či se plavit na výletní lodi a pozorovat při tom tygry, hady, gibony, tapíry a další zvířata.

5. Zoo Praha

Kde se nachází: Praha, ČR

Rok otevření: 1931

Rozloha: 58 hektarů

Počet druhů zvířat: 676

Návštěvníků za rok: 1,4 milionu

Zoo patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice.
Zoo patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice.

Zoologická zahrada v pražské Troji byla slavnostně otevřena 28. září 1931, prvním zvířetem byla vlčice Lotta, poté přibyla mladá lvice Šárka a pár koní Převalského. Roku 1934 věnoval pražské zoo herec Vlasta Burian dva lachtany kalifornské, Hýtu a Batula.

Zahradu postihly v roce 2002 ničivé povodně, při kterých ztratila 134 zvířat. Symbolem povodní se stal lachtan Gaston, který uplaval po Vltavě. Odchycen byl až u německých Drážďan, při převozu zpět však zemřel vyčerpáním.

Další povodně stihly zoo v roce 2013. I přes značné materiální škody byla zahrada o dva roky později vyhlášena 4. nejlepší zoo na světě. Nyní jí patří 5. příčka. Zoo se snaží budovat expozice co nejpodobnější přirozeným stanovištím zvířat.

Je nejnavštěvovanější zoo u nás, v roce 2018 byla dokonce třetím nejnavštěvovanějším místem Česka po Pražském hradě a lanovce na Petřín.

6. Tiergarten Schönbrunn

Kde se nachází: Vídeň, Rakousko

Rok otevření: 1752

Rozloha: 17 hektarů

Počet druhů zvířat: 700

Návštěvníků za rok: 2 miliony

Vídeňská zoo patří k těm nejstarším.
Vídeňská zoo patří k těm nejstarším.

Nejstarší zoologickou zahradou na světě je právě tato, ležící ve vídeňském Schönbrunnu. Založil ji už roku 1752 císař František I. Štěpán (1708–1765).

V jejím středu umístil architekt Adrian von Steckoven pavilon, kam chodila snídat císařova manželka Marie Terezie (1717–1780). Zvířata, nejčastěji pocházející z cestovních zvěřinců, se zde chovala už dříve, ale do otevření zoo je běžní lidé vidět nemohli.

Od roku 1770 zde byli k vidění sloni, které se zde, poprvé v Evropě, podařilo roku 1906 i rozmnožit. O zahradu se velmi zajímal i císař František Josef I. (1830–1916), například až do roku 1918 byl vstup do zoo zdarma.

V současnosti je největší atrakcí této zahrady párek pand velkých, který zde přirozeně počal několik mláďat. Součástí zoo je také skleněná hala, simulující deštný prales, či insektárium.

7. Toronto Zoo

Kde se nachází: Toronto, Ontario, Kanada

Rok otevření: 1974

Rozloha: 287 hektarů

Počet druhů zvířat: 460

Návštěvníků za rok: asi 1,5 milionu

Zoo založil průmyslník Hugh A. Crothers roku 1966, otevřena pro veřejnost pak byla v roce 1974. Je rozdělena do sedmi oblastí podle původu zvířat, v současné době je domovem téměř 5000 živočichů.

Doménou zoo byla vedle zvířat také jednokolejka, která fungovala od roku 1976 do nehody v roce 1994. Nyní se uvažuje o jejím znovuzprovoznění. V zoo se podařilo odchovat řadu vzácných zvířat.

Roku 2003 se v ní například vylíhli, poprvé na území Kanady, varan komodský a tři tygři sumaterští, o rok později trpasličí krokodýli. V roce 2007 vzácní leopardi sněžní a tygři sibiřští.

Roku 2015 se zde hostujícímu páru pand velkých narodila dvojčata, dále spatřila světlo světa čtyři mláďata lva bílého či lední medvídě. Roku 2016 pak mládě nosorožce indického.

8. Pretoria Zoo

Kde se nachází: Pretoria, Jihoafrická republika

Rok otevření: 1899

Rozloha: 85 hektarů

Počet druhů zvířat: 700

Návštěvníků za rok: 600 000

Symbolem jedné z osmi největších zoologických zahrad světa je okapi, zvíře s nohama zebry, hlavou žirafy a tělem antilopy. Je to blízky příbuzný žirafy a dlouho byl považován za výplod fantazie Pygmejů.

Jde o jedinou národní zoo Jižní Afriky, statut získala v roce 1916. Založena však byla již při vypuknutí druhé búrské války v roce 1899 – šlo o válku mezi anglickými a búrskými (potomci holandských osadníků) kolonizátory JAR. Zahradou protéká řeka Apies, která ji dělí na dvě poloviny spojené lanovkou.

Uprostřed zoo se nachází velké napajedlo jako z africké savany, u kterého lze vidět slony, žirafy, černé nosorožce či koně Převalského. Za návštěvu stojí také sekce vyhrazená pro šelmy, kde lze spatřit gepardy, lvy, dhouly či tygry. Celkem v zoo žije na 9000 zvířat.

9. Wellington Zoo

Kde se nachází: Newtown, Wellington, Nový Zéland

Rok otevření: 1906

Rozloha: 13 hektarů

Počet druhů zvířat: 100

Návštěvníků za rok: 250 tisíc

Jedná se o první zoologickou zahradu na Novém Zélandu
Jedná se o první zoologickou zahradu na Novém Zélandu

První zoologická zahrada na území Nového Zélandu byla otevřena roku 1906 v hlavním městě Wellingtonu, které je zároveň nejjižnějším hlavním městem světa. Prvním zvířetem, jež zoo obdržela, byl cirkusový lev jménem King Dick.

V minulosti zahrada proslula zejména svým chovem šimpanzů, který započal v roce 1956. Do konce 70. let zoo dokonce pořádala populární čajové dýchánky se svými šimpanzi, zúčastnilo se jich na 2000 návštěvníků.

Nippy, nejdéle žijící gibon světa, strávil celý svůj život v této zoo, od narození roku 1949 až do své smrti v roce 2008.  Do Guinnessovy knihy rekordů se pak Wellington Zoo zapsala díky pelikánovi Percymu, který se v ní dožil úctyhodných 62 let.

10. Zoo Asahiyama

Kde se nachází: Asahikawa, Hokkaidó, Japonsko

Rok otevření: 1967

Rozloha: 15 hektarů

Počet druhů zvířat: 124

Návštěvníků za rok: 3 miliony

Největší atrakcí jsou ale zimní pochody tučňáků. Při nich ujdou tučňáci patagonští trasu zhruba 500 metrů ke krmítku. Zabere jim to asi 40 minut. Jdou volně, přičemž nejsou nijak odděleni od lidí, kteří jim fandí po obou stranách cesty.
Největší atrakcí jsou ale zimní pochody tučňáků. Při nich ujdou tučňáci patagonští trasu zhruba 500 metrů ke krmítku. Zabere jim to asi 40 minut. Jdou volně, přičemž nejsou nijak odděleni od lidí, kteří jim fandí po obou stranách cesty.

Nejsevernější japonská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1967. Tehdy v ní žilo 75 druhů zvířat včetně 200 barevných kaprů koi. Zahrada se během let potýkala s poklesem návštěvnosti a hrozilo jí, že bude uzavřena.

V roce 1997 byla novým ředitelem změněna koncepce zahrady. Započala výstavba jedinečných interaktivních zařízení pro sledování zvířat. Například „Totoriho vesnice“ je obří voliéra, ve které mohou návštěvníci vidět volně poletující ptáky. Mají zde i průchozí akvárium pro tučňáky či visutou hrazdu pro orangutany.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Pyrenejský Titanic: Proudilo přes nádraží Canfranc nacistické zlato?
V panenské přírodě mezi horskými štíty Pyrenejí působí nepatřičně. Řeč je o nádraží Canfranc. Jde totiž o jednu z největších a nejluxusnějších železničních stanic světa.   Početným davem se rozléhá jásot. 18. července 1928 je v provincii Huesca otevřeno největší španělské nádraží. „Pyreneje již neexistují,“ prohlašuje král Alfonso XIII. (1886–1941) během slavnostního aktu. Toho se účastní také francouzský […]
Unikátní vodní hrad: Chlubí se opevněným přístavem
Itálie je ve středověku rozdrobena na kupu městských států a státečků, které mezi sebou soupeří o moc jako na běžícím páse. V mimořádně neklidných dobách je dobré vlastnit nedobytnou pevnost. Vědí to i příslušníci rodu Scaligerů, mocných vládců z Verony.   Z Verony je to jen co by kamenem dohodil k velkému severoitalskému jezeru Garda. […]
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné.   Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku […]
Valdštejnův důstojník Piccolomini byl zručný udavač
Na masivním dubovém stole se povaluje jeden z dalších horoskopů. Valdštejn ho už od úsvitu důkladně pročítá. „Zajímavé,“ mumlá si přitom pod nos. Více než kdo jiný totiž věří hvězdám.   Horoskop nechává několikrát vypracovat nejen sobě, ale údajně i těm, které hodlá naverbovat do svých služeb…Vysokého postu v armádě se tak dočká třeba Ottavio Piccolomini […]
Zajímavosti
Těší mě, ruměnice! Proč na ni nešlapat?
Dětský prstík šťouchne do dvou červených ploštic. „Mamí, koukej, jak běhají, chudáčci, oni se k sobě přilepili zadečkem a nemůžou od sebe! “ Maminka se nervózně pousměje a táhne holčičku pryč: „No vidíš to. Tak už pojď.“   Slunéčko, chroust, roháč, mandelinka. To je jen krátký seznam nejslavnějších brouků, jaké u nás potkáte. Mnohý by mezi […]
K noze! Co umí ti nejlepší robotičtí psi?
Nevrčí, nekouše a nedělá loužičky. Zato ale poslechne na slovo a roztomile vrtí ocáskem. Když firma Sony představí v roce 1999 první generaci svých chytrých pejsků Aibo, roboti definitivně získávají svou novou oblíbenou tvář! Dnes jsou robopsi skoro všude. A zdaleka nejsou jen domácími mazlíčky…   Co má pes umět nejlépe? Přeci hlídat dům! Ani […]
Odkud se vzaly dopravní kužely?
Někdy se nám zdá, že dopravní kužely jsou snad všudypřítomné. Narazíme na ně prakticky každý den a obvykle z nich vůbec nemáme radost. Musíme si však přiznat, že jejich úkolem není znepříjemnit cestování, ale udržet bezpečnost na silnicích.   Než spatří světlo světa dopravní kužely, používají se k označení nebezpečných míst na vozovkách dřevěné zábrany […]
Avokádo: Symbol zdravé stravy s temným zákulisím
Na jedné straně zásobárna tělu prospěšných látek a superpotravina pro všechny vegetariány. Jenže zároveň také obrovská zátěž pro životní prostředí – to jsou dvě tváře plodu hruškovce lahodného, který celý svět zná jako avokádo!   Ovoce si na své libě znějící jméno musí počkat až do roku 1696, kdy na něj narazí irský biolog Hans […]
Záhady a napětí
Smrt a olověné masky: Co se odehrálo na brazilském kopci?
Píše se 20. srpen 1966 a brazilský chlapec si na úbočí kopce Vintém Hill poblíž Rio de Janeira pouští draka. Poklidná atmosféra se však mění ve chvíli, kdy hoch náhodně objevuje dvě mrtvá mužská těla. Proč se z případu stane jedna z největších záhad Brazílie?   Případ nabírá na obrátkách poté, co jsou policisty obě těla důkladně […]
Vodní démoni dávných Germánů: Čím se lišili od vodníků?
Každý ví, kdo je to vodník. Pohádková bytost, která je buď legrační, nebo strašidelná. Za dávných dob byl ovšem považován za děsivého démona. V existenci antropomorfní vodní bytosti však nevěřili pouze slovanské, ale také germánské národy! Byla jejich víra oprávněná?   Zatímco my máme vodníka, germánské národy mají Nixe. Tato tajemná bytost má s vodníkem […]
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací, […]
Mýtické bytosti Aqrabuamelu: Žili v Mezopotámii kříženci lidí a štírů?
Mytické bytosti nazývané Aqrabuamelu s tělem člověka a ocasem štíra měly kdysi obývat starověkou Mezopotámii. Jak se dočteme třeba ve slavném Eposu o Gilgamešovi, mělo jít o potomky bohů sloužící jako strážci podsvětí. Podle některých badatelů mohli být tito tvorové reálnější, než si dnes myslíme. Naznačuje to mimo jiné i jejich jednotné zobrazování?   Aqrabuamelu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Uvažujete o sušičce?
panidomu.cz
Uvažujete o sušičce?
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle… Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz