Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejlepší adrenalinové zážitky světa

Máte rádi adrenalin a nebojíte se jít po hlavě takřka do všeho? Na světě existuje velká nabídka zajímavých zážitků v podobě potápění se s šestimetrovými krokodýly, bungee jumpingu do nitra aktivní sopky či cesty do vesmíru.

Pokud hledáte inspiraci k největšímu dobrodružství vašeho života, následující řádky jsou určeny právě vám.

Cesta do neznáma na Mezinárodní vesmírné stanici ISS (oběžná dráha Měsíce)

Pokud jste trpěliví, dopřejte si největší dobrodružství, jaké může pozemšťan podstoupit – výlet do vesmíru. A to dokonce až k Měsíci. Soukromé lety do kosmu zatím pořádají jen Rusové.

Cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) zajišťuje od roku 2000 ruská kosmická agentura Roskosmos ve spolupráci s americkou společností Space Adventure, která hledá zájemce. ISS ale krouží kolem Země po nízké oběžné dráze, tedy ve výšce asi 400 kilometrů.

Zatím ji takhle navštívilo jen sedm turistů. Ten poslední v roce 2009. Úplně prvním člověkem, který si zaplatil cestu do vesmíru, byl v roce 2001 americký podnikatel Dennis Tito, který za svůj výlet zaplatil v přepočtu asi 430 milionů korun.

Soukromá americká vesmírná společnost SpaceX podnikatele Elona Muska už dokonce na podzim 2018 uzavřela kontrakt s prvním turistou, který se vydá na oběžnou dráhu Měsíce. Je jím japonský miliardář Jusakuo Maezawa.

Cestu má v roce 2023 umožnit zcela nová, mohutná a opětovně využitelná raketa BFR (Big Falcon Rocket), s níž chce SpaceX kolonizovat i Mars.

Společnost Blue Origin Jeffa Bezose plánovala první turistický let do vesmíru na rok 2018, ale celá mise se odložila. Zakladatel Amazonu na rozdíl od Muska předem zveřejnil ceny letenek.

Na vesmírné lodi New Shepard je celkem šest míst (všechny u okénka) v ceně 200 až 300 tisíc amerických dolarů (v přepočtu 4,3 milionu až 6,5 milionu korun).

Zhruba stejně by měly stát lístky na loď Richarda Bransona, která by pasažéry měla dovést na oběžnou dráhu, aby pocítili stav beztíže.

Cesta do neznáma na Mezinárodní vesmírné stanici ISS (oběžná dráha Měsíce)
Cesta do neznáma na Mezinárodní vesmírné stanici ISS (oběžná dráha Měsíce)

Bungee jumping do nitra aktivní sopky v NP Villarrica v Chile

Skok na laně z mostu nebo věže už jste si možná vyzkoušeli, a teď prahnete po ještě intenzivnějším zážitku. Můžete si na laně skočit do vulkánu aktivní sopky Villarrica v Chile.

Jestliže se rozhodnete dopřát si tuto atrakci, helikoptéra vás dopraví přímo nad jezero bublající lávy uvnitř sopky a potom už stačí, abyste překonali sami sebe a skočili. Jediným jištěním je dlouhé gumové lano, které neumožňuje spadnout do ohnivé lávy.

I když to zní šíleně a děsivě, zatím všichni odvážlivci, kteří skok do nitra sopky podstoupili, přežili.

Sopka Villarrica leží v jižních Andách v národním parku Villarrica. Dosahuje nadmořské výšky 2 847 metrů a je jednou z nejaktivnějších sopek v Jižní Americe. Poslední erupce nastala v březnu roku 2015. Z jádra tryskala láva až to do výšky jednoho kilometru.

Obyvatelé měst Pucón a Conaripe byli evakuováni. V roce 2016 pak byl vstup na sopku znovu obnoven. Troufnete si i vy na skok do rozpáleného nitra sopky? Cena se pohybuje okolo 350 000 Kč.

Bungee jumping do nitra aktivní sopky v NP Villarrica v Chile
Bungee jumping do nitra aktivní sopky v NP Villarrica v Chile

Potápění s krokodýly v „kleci smrti“ v australském Darwinu

Zábavní park Crocosaurus Cove v australském Darwinu nabízí jako jednu ze svých atrakcí potápění se s téměř šestimetrovými hladovými krokodýly, kteří váží tři čtvrtě tuny.

Ačkoli by se mohlo zdát, že tento adrenalinový zážitek není pro každého, odvážlivci se jen hrnou, a to i když atrakce vychází na zhruba 12 000 Kč pro čtyřčlennou skupinu.

Nápad byl inspirován populárním potápěním se žraloky, kde jsou lidé chráněni před útokem predátorů masivní klecí. Zde mají účastníci ještě autentičtější pocity, nacházejí se totiž v průhledném prostoru kabiny z plexiskla.

Mají tak naprosto nerušený pohled na několik až 750 kilogramových krokodýlů. Připadají si, jako by skutečně byli vedle nich.

Kabiny jsou vyrobeny z plexiskla silného 13 centimetrů a jsou údajně zcela bezpečné. Netradičnímu zážitku se i přesto přezdívá „klec smrti“. Ta má tvar šestiúhelníku, aby ji krokodýli nemohli sevřít v tlamě.

Jedinou vaší výzbrojí budou plavky, potápěčské brýle a šnorchl. Vzhledem k tomu, že smrtící čelisti obřích krokodýlů jsou od vás vzdáleny jen několik centimetrů, jde o vysoce adrenalinový, ale údajně naprosto bezpečný zážitek.

Potápění s krokodýly v „kleci smrti“ v australském Darwinu
Potápění s krokodýly v „kleci smrti“ v australském Darwinu

Bez zábradlí na ochozu mrakodrapu v kanadském Torontu

Od srpna 2011 se stalo Toronto cílem všech adrenalinových nadšenců, kterým se zdá život příliš monotónní. Nachází se zde totiž telekomunikační věž CN Tower, po jejímž ochozu se organizují procházky pro ty, kteří závratí rozhodně netrpí.

Mají příznačný název „Edge Walk“, tedy procházka na hraně. Na hraně života a smrti. Ve výšce 356 metrů musíte bez držení obejít celý ochoz kolem CN Tower, jedné z nejvyšších budov světa.

Největším lákadlem pro dobrodruhy je právě to, že kolem 1,5 metru širokého ochozu není žádné zábradlí, kterého by se lidé mohli držet. Zájemci ale budou speciálními popruhy připoutáni ke kruhovému madlu nad jejich hlavami.

Odměnou za odvahu budou úžasné panoramatické výhledy z výšky 356 metrů na Toronto, jezero Ontario a nedaleké Buffalo v americkém státě New York.

Návštěvníci se separují do menších skupinek od šesti do osmi a kolem ochozu je jistí a směruje profesionální průvodce. Celá akce i s instrukcemi trvá 90 minut, samotná adrenalinová procházka pak 20-30 minut.

Projít se 356 metrů nad Torontem můžete od května do října, kromě dní, kdy jsou bouřky nebo fouká silný vítr.

Bez zábradlí na ochozu mrakodrapu v kanadském Torontu
Bez zábradlí na ochozu mrakodrapu v kanadském Torontu
Související články
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí […]
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště.   V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly […]
Uvažujete o papouškovi? Sousedům by mohla vadit jeho hlučnost. Holoubek diamantový komunikuje téměř neslyšitelným pípáním, je roztomilý a hodí se i pro chovatele začátečníky.   Jedná se o nenáročného klidného ptáčka, který většinu dne jen posedává. Hodně času tráví na zemi, kde sbírá zbytky semínek Jeho domovinou je prakticky celá Austrálie s výjimkou pobřežní oblasti. […]
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz