Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejpodivnější alergie na světě. Co všechno může lidský organismus krutě potrápit?

Člověk nemusí být alergický jen na kvetoucí trávy či stromy, existuje i mnoho vskutku podivných alergií, které mohou způsobit nejen kýchání, rýmu či vyrážku, ale dokážou dokonce ohrozit i život.

Kdo by se nesetkal s kýcháním, rýmou nebo vyrážkou v důsledku alergické reakce? Zná to zřejmě každý. Tato nepřiměřená reakce imunitního systému může potkat každého, a to v jakémkoli věku.

Způsobuje ji nesprávná aktivace protilátek ze skupiny imunoglobulinu E vlivem konkrétního alergenu. Nemusí přinést pouze lehké příznaky, někdy může alergická reakce končit i smrtí!

Kdo si jí všiml?

Samotné slovo alergie pochází od rakouského vědce Clemense von Pirque a amerického lékaře maďarského původu Bély Schicka.

Ti si v roce 1906 všimli, že někteří pacienti vykazují přecitlivělost na běžně neškodné látky, jako například prach, pyl nebo některé druhy potravin. Název pochází z řeckých slov allos (jiný nebo změněný stav) a ergon (práce, reakce).

Čím dál častější

Průzkumy ukázaly, že jen v naší republice se za posledních sto let zvýšil počet alergiků v populaci z 0,5 na neuvěřitelných 40 %. Největší vliv má zejména životní prostředí a ve velkém měřítku také škodliviny v potravinách.

Lékaři rovněž varují před nevhodnými stravovacími návyky a dlouhodobým pobytem v uzavřených budovách na úkor dostatečného pohybu na čerstvém vzduchu.

Vliv má i dědičnost

Podle řady studií má na vznik alergie velkou zásluhu genetika. U dítěte s jedním alergickým rodičem se zvyšuje riziko asi o 30 %. Pokud jsou náchylní oba rodiče, má jejich potomek až o 80 % větší pravděpodobnost, že se u něj alergie objeví.

Zásadní roli v tomto případě hraje matka, riziko přenosu alergie je až čtyřikrát vyšší, když je sama postižena. Tyto děti jsou označovány za atopiky. Nemusejí mít žádné obtíže, ale jejich imunitní systém je neustále v pohotovosti.

Tělo samo bojuje

Při alergické reakci dochází v organismu k boji. Imunitní systém totiž rozpoznává a likviduje neznámé, a tedy potenciálně škodlivé látky. Může se tak stát, že začne nepřiměřeně reagovat na okolní prostředí, i když běžnému člověku neškodí.

Mohou se projevovat jen velmi mírně v podobě lehké rýmy, ale objevují se i případy, kdy dochází k ohrožení života. Vše záleží hlavně na síle a množství alergenů, které se do těla dostane. V nejhorším případě dochází až k anafylaktickému šoku.

Rychlý a nebezpečný

Ten může přijít velmi rychle a nečekaně. Projevuje se řadou symptomů. Mezi hlavní patří svědivá vyrážka, dušnost a nízký krevní tlak. Velmi často ho způsobuje bodnutí nebo štípnutí hmyzem nebo požití určitých potravin či léků.

Způsobuje ho především uvolnění histaminu z bílých krvinek. Je proto nezbytné podat postiženému nitrožilně adrenalin. Anafylaktický šok se projevuje přibližně 0,05–2 % lidí.

Existuje možnost léčby?

Léčení alergií je velmi náročný a složitý proces, přesto ne nereálný. U některých typů se stačí alergenu vyhýbat, a není tak nutná léčba, zatímco u jiných je nezbytné podávání protialergických léků, nejčastěji antihistaminik.

Při alergické reakci se totiž z buněk uvolňuje histamin. Dá se také očkovat pomocí vakcín, což způsobí toleranci organismu vůči alergenu. Očkování probíhá 2 až 5 let.

Nebezpečné potraviny

Nejvyšší nárůst alergií mají na svědomí překvapivě potraviny. Na některou z nich trpí až 4 % světové populace, dětí do 3 let dokonce 8 %. Mléko, oříšky, vejce nebo pšenice – to vše může alergikům komplikovat život.

K prvním příznakům dochází zpravidla do jedné hodiny od požití problematické potraviny. Nejčastěji se projevují kožními reakcemi, otoky jazyka, dušností, zvracením či průjmem.

Žádné obiloviny

V posledních letech se u lidí začala objevovat ve velkém alergie na lepek, což je bílkovina obsažená v obilovinách. Nejvíce jí najdeme v pšenici, žitu, ječmeni nebo ovsu. Nemocní si stěžují na svědění v ústech a krku po požití potraviny, kterou obsahuje.

V horších případech nastává zvracení, vzniká ekzém nebo rýma. Jedinou možností pro postižené je bezlepková dieta. Alergie se však může zaměnit s potravinovou intolerancí, jež znamená trvalé poškození metabolismu. Ta se nazývá celiakie.

Nežádoucí léky

Stejně nevhodné mohou být i některé léky. Alergie se může objevit téměř u každého, ale většina reakcí bývá mírná, nejčastěji to jsou vyrážky nebo svědění kůže. Mezi ty vážnější však patří dušnost nebo otok hrtanu, který může vést až k udušení. Nejčastěji se alergická reakce objevuje na penicilin a podobná antibiotika.

Peří a roztoči

Zabořit se do nadýchaných peřin, vyplněných prachovým peřím, je pro někoho sen, pro druhého noční můra. Peří hus, kuřat, kachen, ale třeba také papoušků může způsobovat velké problémy. Naštěstí pravá forma této alergie je velmi vzácná.

Peří ovšem působí jako magnet na prachové částice, a když začne tlít, začnou se v něm tvořit plísně. Projevuje se hlavně ekzémem, kýcháním, slzením svěděním nebo alergií. Kožní reakce může dokonce přejít v chronický ekzém. Nemusí to být jen samotné peří, viníkem mohou být i roztoči v něm žijící.

Nesnesitelné jaro

Jaro je období plné rozkvetlých stromů a kvetoucích rostlin. Pro někoho to může být doslova utrpení, a to kvůli reakci na pyl, který poletuje vzduchem. Tato alergie se nazývá polinia a je nejčastějším typem alergie.

Spouštěčem bývá pyl z bylin, trav nebo dřevin, který se usazuje lidem na kůži, v očích, nose a průduškách. Nejčastěji se projevuje kýcháním, svědícíma očima nebo výtokem z nosu.

Bylo dokázáno, že pacienti trpící alergickou rýmou mají 3,5x větší pravděpodobnost, že u nich propukne astma. Ke zmírnění příznaků pomohou i volně dostupné léky.

Nečekaní nepřátelé

To, o čem jste doteď četli, jsou sice nepříjemné, ale vcelku běžné alergie. Někteří lidí však mají tu smůlu, že jejich tělo reaguje nepřiměřeně tam, kde jsou jiní naprosto v pohodě. Co tedy může někomu velice znepříjemňovat život?

1. Nepřátelský chlad

Projevy: kopřivka, červené skvrny, otoky

Léčba: antihistamika, krémy proti chladu

Alergie na chlad se léčí stejně jako jiné alergie, antihistaminiky.
Alergie na chlad se léčí stejně jako jiné alergie, antihistaminiky.

Během zimních měsíců nejsou neobvyklé sníh ani mráz. Jenže u některých lidí na nechráněných místech těla dochází k tzv. chladové kopřivce. Ta se objeví během několika minut v místě podráždění a většinou do dvou hodin zase zmizí.

Při velkém chladu může však dojít i k otokům obličeje a rukou, zarudnutí či popraskání kůže. K reakci nemusí dojít pouze v zimě, často se tak stává i při plavání v chladné vodě, která spouští masivní uvolňování histaminu a dalších chemických látek.

Tento proces způsobuje náhlý pokles krevního tlaku, což může vést mdlobám, šoku, ve vzácných případech i ke smrti.

Co se dá dělat?

Další možným příznakem je vodnatá rýma, která se dá snadno zaměnit s nachlazením. Alergie se ovšem může projevit také po požití studených nápojů nebo zmrzliny, kdy v extrémním případě dochází k otokům jazyka a rtů.

Lidé, kteří vědí, že podobnou alergií trpí, by si před pobytem venku měli vzít antihistaminika a mazat se krémy proti větru a mrazu. Nejúčinnější je se samozřejmě vyhýbat prudkým změnám teplot. Je prokázáno, že se tato alergie častěji objevuje u žen.

2. Opalování s následky

Projevy: bolestivé zarudnutí kůže

Léčba: postupné zvykání na sluneční záření, chlazení kůže, antihistaminika

Reakce na Slunce se může projevit mokvajícími boláky.
Reakce na Slunce se může projevit mokvajícími boláky.

Asi každému se někdy stalo, že se při dlouhodobém pobytu na slunci spálil. Jsou i lidé, kterým slunce může opravdu hodně ublížit. Nejzrádnější jsou sluneční paprsky samozřejmě v létě.

Tato alergie se projevuje už po několika desítkách minut, nejčastěji na krku, dekoltu a rukou rudými pupínky, či dokonce mokvajícími boláky.

Jistou možností, jak alergii čelit, je pozvolné navyšování délky vystavení slunci a použití kvalitních opalovacích prostředků s vysokým UV faktorem. Samozřejmostí je i vhodné oblečení a užívání beta-karotenu, lykopenu, vitaminu E a C.

3. Ubližující životadárná tekutina

Projevy: kopřivka, vyrážka

Léčba: krémy, které zamezí přístupu vody na kůži

Pro alergiky na vodu je život velmi nepříjemný.
Pro alergiky na vodu je život velmi nepříjemný.

Vodu k životu nezbytně potřebujeme, bez ní nedokážeme přežít. I naše těla tvoří ze dvou třetin voda. Přesto se velmi vzácně u některých lidí objevuje silná reakce na tuto čirou tekutinu. Zatím bylo na světě zaznamenáno okolo 40 případů takové reakce.

Vědci se stále snaží přijít na to, co za touto alergií vlastně stojí. Jako nejlogičtější vysvětlení se nabízí složení vody. V tekutině žijí většinou řasy nebo sinice, na které lidé mohou reagovat.

K reakci dochází přibližně od pěti minut po kontaktu s vodou, a to bez ohledu na její teplotu.

Zvnějšku i zevnitř

Stejně tak může tělo reagovat i na minerály nebo chemikálie ve vodě obsažené. Odborníci se k této teorii přiklánějí hlavně proto, že se nejvíce případů rozvinulo po kontaktu s vodou z kohoutku, do níž se často přidává chlor.

První reakce se projevuje zčervenání kůže, na které se objevují ošklivé puchýře. Někteří hypercitliví lidé ovšem reagují i na konzumaci některých nápojů či jistých druhů ovoce a zeleniny.

4. Zabraňuje početí

Projevy: zarudnutí, pálení a svědění v poševní oblasti.

Léčba: antihistamika

Mezi netradiční alergie patří také ta na sperma. Překvapivě se jedná o poměrně častou alergii, která ženám způsobuje velmi nepříjemné pocity po každém pohlavním styku. Velký problém představuje hlavně pro páry, které se pokoušejí o zplození potomka.

Ženský organismus totiž reaguje na ejakulát a vytváří protilátky, zabraňující spermiím vstoupit do dělohy a počít dítě přirozenou cestou.

V takovém případě je jedinou možností umělé oplodnění, kdy se spermie zavedou přímo do dělohy, a protilátky tak nejsou schopny na ně účinkovat.

Alergický sám na sebe

V současné době se tato alergie dotýká až 12 % žen. U některých se projevují jen mírné obtíže, další mají dramatickou reakci. Většina žen popsala příznaky podobné mykóze. Lékaři proto doporučují používat kondom nebo přerušovanou soulož.

Objevily se však i případy, kdy byl i muž alergický na své vlastní sperma, což potvrdily kožní testy. V takovém případě léčba spočívá v aplikaci malého a posléze většího množství vlastního spermatu.

Stejně jako u jiných nemocí platí, že čím dříve nastane léčba, tím větší je šance na vyléčení.

5. Není to lenost

Projevy: kopřivka, dušnost, vyrážky

Léčba: omezení cvičení, antihistaminika nebo užívání steroidů

I na pohyb může vzniknout autoimunitní reakce.
I na pohyb může vzniknout autoimunitní reakce.

Existuje spousta lidí, kterým se do cvičení moc nechce, a vymlouvají se, že jim nedělá dobře. Opravdu mezi námi však žijí lidé, u kterých může cvičení vyvolat anafylaktické reakce. Od roku 1970 se v odborné literatuře objevilo asi 1000 takových případů.

Velmi často se tato přecitlivělost projevuje kopřivkou. Může se spustit i reakce jako uslzené a oteklé oči či potíže s dýcháním.

Podle studie dochází u 30 až 50 % lidí k reakci v důsledku cvičení, zkombinovaného s jistými typy potravin. Nejčastěji to jsou rajčata, papriky, sója nebo ořechy.

Dalším případem je kombinace cvičení s léky, jako je aspirin. U žen k tomu může dojít i během menstruace, a to kvůli vysoké hladině estrogenu. Nejčastěji se objevuje reakce při běhu, tenisu, tanci nebo jízdě na kole.

Nejběžnější alergické reakce

Alergická rýma – vyskytuje se přibližně u 20 % populace. Může být sezonní, ale častěji se opakovaně vrací v průběhu roku. Může být i chronická. Vyznačuje se čirým výtokem z nosu, opakovaným kýcháním nebo otokem nosní sliznice.

Astma – způsobuje stahování hladkých svalů průdušek, otok dýchacích cest a tvorbu hustého hlenu. To vše ztěžuje dýchání. Pokud se astma neléčí, může dojít i k ohrožení života.

Kopřivka – jde o krátkodobé poškození kůže. Projevuje se zarudnutím a pupínky, v horším případě otoky. Pokud je kůže poškozená dlouhou dobu, může se z ní vyvinout i atopický ekzém. Kůže je velmi suchá a pokrývají ji červené, silně svědivé pupínky.

Anafylaktický šok – tato alergická reakce je ta nejzávažnější a může pacienta ohrožovat na životě. V nejhorším případě prudce klesá tlak, a člověk tak může upadnout do bezvědomí.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Pevnost Stříbrná Hora: Rakušané si na chloubu Fridricha Velikého netroufli
Věčně hladoví vojáci mu za jídlo občas „zaplatí“ knoflíkem z uniformy. Hostinskému ze Stříbrné Hory ve Slezsku to ale nevadí. Ví, že jeho zákazníci svůj dluh hned zítra vyrovnají. Ve zdejší pevnosti totiž vládne tuhá kázeň a vojáky by za neupravenost čekal tvrdý trest!   Pruský král Fridrich Veliký (1712–1786) ve 40. letech 18. století […]
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu […]
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba s žádostí o pomoc…   Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) […]
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Zajímavosti
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s […]
Odkud vzala Evropa své jméno?
Evropa je něco víc než jen geografický útvar. Tento pojem přitom vznikne dříve, než lidé začnou rozlišovat různé části světa na kontinenty.   Starověcí Řekové rozdělují svět do tří hlavních celků: Evropy, Asie a Libye, tedy tehdy známé severní části Afriky. Tyto rozdíly použije antický učenec a „otec kartografie“ Klaudios Ptolemaios (asi 85–168) pro mapu […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací.   K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, […]
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti […]
Záhady a napětí
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině […]
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie?   Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích, […]
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má […]
Upálení Agnes Sampson: Proč si mysleli, že je skutečnou čarodějnicí?
Čarodějnické procesy jsou temným obdobím evropských dějin. Během 16.–18. století probíhaly doslova pogromy na lidi, kteří měli být údajně ve spojení s pekelnými silami. Na tento fanatismus doplatila ve Skotsku i jedna žena, která sama o sobě tvrdila, že má zvláštní schopnosti. Mohla přece jen mluvit pravdu?   V roce 1590 vyrazili vojáci skotského krále Jakuba VI. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
epochaplus.cz
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce? Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď