Planeta Země

Nejpodivnější alergie na světě. Co všechno může lidský organismus krutě potrápit?

Nejpodivnější alergie na světě. Co všechno může lidský organismus krutě potrápit?

Člověk nemusí být alergický jen na kvetoucí trávy či stromy, existuje i mnoho vskutku podivných alergií, které mohou způsobit nejen kýchání, rýmu či vyrážku, ale dokážou dokonce ohrozit i život.

Kdo by se nesetkal s kýcháním, rýmou nebo vyrážkou v důsledku alergické reakce? Zná to zřejmě každý. Tato nepřiměřená reakce imunitního systému může potkat každého, a to v jakémkoli věku. Způsobuje ji nesprávná aktivace protilátek ze skupiny imunoglobulinu E vlivem konkrétního alergenu.

Nemusí přinést pouze lehké příznaky, někdy může alergická reakce končit i smrtí!

Kdo si jí všiml?

Samotné slovo alergie pochází od rakouského vědce Clemense von Pirque a amerického lékaře maďarského původu Bély Schicka. Ti si v roce 1906 všimli, že někteří pacienti vykazují přecitlivělost na běžně neškodné látky, jako například prach, pyl nebo některé druhy potravin. Název pochází z řeckých slov allos (jiný nebo změněný stav) a ergon (práce, reakce).

Čím dál častější

Průzkumy ukázaly, že jen v naší republice se za posledních sto let zvýšil počet alergiků v populaci z 0,5 na neuvěřitelných 40 %. Největší vliv má zejména životní prostředí a ve velkém měřítku také škodliviny v potravinách.

Lékaři rovněž varují před nevhodnými stravovacími návyky a dlouhodobým pobytem v uzavřených budovách na úkor dostatečného pohybu na čerstvém vzduchu.

Vliv má i dědičnost

Podle řady studií má na vznik alergie velkou zásluhu genetika. U dítěte s jedním alergickým rodičem se zvyšuje riziko asi o 30 %. Pokud jsou náchylní oba rodiče, má jejich potomek až o 80 % větší pravděpodobnost, že se u něj alergie objeví. Zásadní roli v tomto případě hraje matka, riziko přenosu alergie je až čtyřikrát vyšší, když je sama postižena. Tyto děti jsou označovány za atopiky.

Nemusejí mít žádné obtíže, ale jejich imunitní systém je neustále v pohotovosti.

Tělo samo bojuje

Při alergické reakci dochází v organismu k boji. Imunitní systém totiž rozpoznává a likviduje neznámé, a tedy potenciálně škodlivé látky. Může se tak stát, že začne nepřiměřeně reagovat na okolní prostředí, i když běžnému člověku neškodí. Mohou se projevovat jen velmi mírně v podobě lehké rýmy, ale objevují se i případy, kdy dochází k ohrožení života.

Vše záleží hlavně na síle a množství alergenů, které se do těla dostane.

V nejhorším případě dochází až k anafylaktickému šoku.

Rychlý a nebezpečný

Ten může přijít velmi rychle a nečekaně. Projevuje se řadou symptomů. Mezi hlavní patří svědivá vyrážka, dušnost a nízký krevní tlak. Velmi často ho způsobuje bodnutí nebo štípnutí hmyzem nebo požití určitých potravin či léků. Způsobuje ho především uvolnění histaminu z bílých krvinek. Je proto nezbytné podat postiženému nitrožilně adrenalin.

Anafylaktický šok se projevuje přibližně 0,05–2 % lidí.

Existuje možnost léčby?

Léčení alergií je velmi náročný a složitý proces, přesto ne nereálný. U některých typů se stačí alergenu vyhýbat, a není tak nutná léčba, zatímco u jiných je nezbytné podávání protialergických léků, nejčastěji antihistaminik. Při alergické reakci se totiž z buněk uvolňuje histamin. Dá se také očkovat pomocí vakcín, což způsobí toleranci organismu vůči alergenu.

Očkování probíhá 2 až 5 let.

Nebezpečné potraviny

Nejvyšší nárůst alergií mají na svědomí překvapivě potraviny. Na některou z nich trpí až 4 % světové populace, dětí do 3 let dokonce 8 %. Mléko, oříšky, vejce nebo pšenice – to vše může alergikům komplikovat život. K prvním příznakům dochází zpravidla do jedné hodiny od požití problematické potraviny.

Nejčastěji se projevují kožními reakcemi, otoky jazyka, dušností, zvracením či průjmem.

Žádné obiloviny

V posledních letech se u lidí začala objevovat ve velkém alergie na lepek, což je bílkovina obsažená v obilovinách. Nejvíce jí najdeme v pšenici, žitu, ječmeni nebo ovsu. Nemocní si stěžují na svědění v ústech a krku po požití potraviny, kterou obsahuje. V horších případech nastává zvracení, vzniká ekzém nebo rýma. Jedinou možností pro postižené je bezlepková dieta.

Alergie se však může zaměnit s potravinovou intolerancí, jež znamená trvalé poškození metabolismu.

Ta se nazývá celiakie.

Nežádoucí léky

Stejně nevhodné mohou být i některé léky. Alergie se může objevit téměř u každého, ale většina reakcí bývá mírná, nejčastěji to jsou vyrážky nebo svědění kůže. Mezi ty vážnější však patří dušnost nebo otok hrtanu, který může vést až k udušení. Nejčastěji se alergická reakce objevuje na penicilin a podobná antibiotika.

Peří a roztoči

Zabořit se do nadýchaných peřin, vyplněných prachovým peřím, je pro někoho sen, pro druhého noční můra. Peří hus, kuřat, kachen, ale třeba také papoušků může způsobovat velké problémy. Naštěstí pravá forma této alergie je velmi vzácná. Peří ovšem působí jako magnet na prachové částice, a když začne tlít, začnou se v něm tvořit plísně.

Projevuje se hlavně ekzémem, kýcháním, slzením svěděním nebo alergií. Kožní reakce může dokonce přejít v chronický ekzém.

Nemusí to být jen samotné peří, viníkem mohou být i roztoči v něm žijící.

Nesnesitelné jaro

Jaro je období plné rozkvetlých stromů a kvetoucích rostlin. Pro někoho to může být doslova utrpení, a to kvůli reakci na pyl, který poletuje vzduchem. Tato alergie se nazývá polinia a je nejčastějším typem alergie. Spouštěčem bývá pyl z bylin, trav nebo dřevin, který se usazuje lidem na kůži, v očích, nose a průduškách. Nejčastěji se projevuje kýcháním, svědícíma očima nebo výtokem z nosu.

Bylo dokázáno, že pacienti trpící alergickou rýmou mají 3,5x větší pravděpodobnost, že u nich propukne astma.

Ke zmírnění příznaků pomohou i volně dostupné léky.

Nečekaní nepřátelé

To, o čem jste doteď četli, jsou sice nepříjemné, ale vcelku běžné alergie. Někteří lidí však mají tu smůlu, že jejich tělo reaguje nepřiměřeně tam, kde jsou jiní naprosto v pohodě. Co tedy může někomu velice znepříjemňovat život?

1. Nepřátelský chlad

Projevy: kopřivka, červené skvrny, otoky
Léčba: antihistamika, krémy proti chladu

Alergie na chlad se léčí stejně jako jiné alergie, antihistaminiky.

Během zimních měsíců nejsou neobvyklé sníh ani mráz. Jenže u některých lidí na nechráněných místech těla dochází k tzv. chladové kopřivce. Ta se objeví během několika minut v místě podráždění a většinou do dvou hodin zase zmizí. Při velkém chladu může však dojít i k otokům obličeje a rukou, zarudnutí či popraskání kůže.

K reakci nemusí dojít pouze v zimě, často se tak stává i při plavání v chladné vodě, která spouští masivní uvolňování histaminu a dalších chemických látek.

Tento proces způsobuje náhlý pokles krevního tlaku, což může vést mdlobám, šoku, ve vzácných případech i ke smrti.

Co se dá dělat?

Další možným příznakem je vodnatá rýma, která se dá snadno zaměnit s nachlazením. Alergie se ovšem může projevit také po požití studených nápojů nebo zmrzliny, kdy v extrémním případě dochází k otokům jazyka a rtů. Lidé, kteří vědí, že podobnou alergií trpí, by si před pobytem venku měli vzít antihistaminika a mazat se krémy proti větru a mrazu.

Nejúčinnější je se samozřejmě vyhýbat prudkým změnám teplot.

Je prokázáno, že se tato alergie častěji objevuje u žen.

2. Opalování s následky

Projevy: bolestivé zarudnutí kůže
Léčba: postupné zvykání na sluneční záření, chlazení kůže, antihistaminika

Reakce na Slunce se může projevit mokvajícími boláky.

Asi každému se někdy stalo, že se při dlouhodobém pobytu na slunci spálil. Jsou i lidé, kterým slunce může opravdu hodně ublížit. Nejzrádnější jsou sluneční paprsky samozřejmě v létě. Tato alergie se projevuje už po několika desítkách minut, nejčastěji na krku, dekoltu a rukou rudými pupínky, či dokonce mokvajícími boláky.

Jistou možností, jak alergii čelit, je pozvolné navyšování délky vystavení slunci a použití kvalitních opalovacích prostředků s vysokým UV faktorem.

Samozřejmostí je i vhodné oblečení a užívání beta-karotenu, lykopenu, vitaminu E a C.

3. Ubližující životadárná tekutina

Projevy: kopřivka, vyrážka
Léčba: krémy, které zamezí přístupu vody na kůži

Pro alergiky na vodu je život velmi nepříjemný.

Vodu k životu nezbytně potřebujeme, bez ní nedokážeme přežít. I naše těla tvoří ze dvou třetin voda. Přesto se velmi vzácně u některých lidí objevuje silná reakce na tuto čirou tekutinu. Zatím bylo na světě zaznamenáno okolo 40 případů takové reakce. Vědci se stále snaží přijít na to, co za touto alergií vlastně stojí. Jako nejlogičtější vysvětlení se nabízí složení vody.

V tekutině žijí většinou řasy nebo sinice, na které lidé mohou reagovat.

K reakci dochází přibližně od pěti minut po kontaktu s vodou, a to bez ohledu na její teplotu.

Zvnějšku i zevnitř

Stejně tak může tělo reagovat i na minerály nebo chemikálie ve vodě obsažené. Odborníci se k této teorii přiklánějí hlavně proto, že se nejvíce případů rozvinulo po kontaktu s vodou z kohoutku, do níž se často přidává chlor. První reakce se projevuje zčervenání kůže, na které se objevují ošklivé puchýře.

Někteří hypercitliví lidé ovšem reagují i na konzumaci některých nápojů či jistých druhů ovoce a zeleniny.

4. Zabraňuje početí

Projevy: zarudnutí, pálení a svědění v poševní oblasti.
Léčba: antihistamika

Mezi netradiční alergie patří také ta na sperma. Překvapivě se jedná o poměrně častou alergii, která ženám způsobuje velmi nepříjemné pocity po každém pohlavním styku. Velký problém představuje hlavně pro páry, které se pokoušejí o zplození potomka. Ženský organismus totiž reaguje na ejakulát a vytváří protilátky, zabraňující spermiím vstoupit do dělohy a počít dítě přirozenou cestou.

V takovém případě je jedinou možností umělé oplodnění, kdy se spermie zavedou přímo do dělohy, a protilátky tak nejsou schopny na ně účinkovat.

Alergický sám na sebe

V současné době se tato alergie dotýká až 12 % žen. U některých se projevují jen mírné obtíže, další mají dramatickou reakci. Většina žen popsala příznaky podobné mykóze. Lékaři proto doporučují používat kondom nebo přerušovanou soulož. Objevily se však i případy, kdy byl i muž alergický na své vlastní sperma, což potvrdily kožní testy.

V takovém případě léčba spočívá v aplikaci malého a posléze většího množství vlastního spermatu.

Stejně jako u jiných nemocí platí, že čím dříve nastane léčba, tím větší je šance na vyléčení.

5. Není to lenost

Projevy: kopřivka, dušnost, vyrážky
Léčba: omezení cvičení, antihistaminika nebo užívání steroidů

I na pohyb může vzniknout autoimunitní reakce.

Existuje spousta lidí, kterým se do cvičení moc nechce, a vymlouvají se, že jim nedělá dobře. Opravdu mezi námi však žijí lidé, u kterých může cvičení vyvolat anafylaktické reakce. Od roku 1970 se v odborné literatuře objevilo asi 1000 takových případů. Velmi často se tato přecitlivělost projevuje kopřivkou. Může se spustit i reakce jako uslzené a oteklé oči či potíže s dýcháním.

Podle studie dochází u 30 až 50 % lidí k reakci v důsledku cvičení, zkombinovaného s jistými typy potravin. Nejčastěji to jsou rajčata, papriky, sója nebo ořechy. Dalším případem je kombinace cvičení s léky, jako je aspirin. U žen k tomu může dojít i během menstruace, a to kvůli vysoké hladině estrogenu.

Nejčastěji se objevuje reakce při běhu, tenisu, tanci nebo jízdě na kole.

Nejběžnější alergické reakce

Alergická rýma – vyskytuje se přibližně u 20 % populace. Může být sezonní, ale častěji se opakovaně vrací v průběhu roku. Může být i chronická. Vyznačuje se čirým výtokem z nosu, opakovaným kýcháním nebo otokem nosní sliznice.

Astma – způsobuje stahování hladkých svalů průdušek, otok dýchacích cest a tvorbu hustého hlenu. To vše ztěžuje dýchání. Pokud se astma neléčí, může dojít i k ohrožení života.

Kopřivka – jde o krátkodobé poškození kůže. Projevuje se zarudnutím a pupínky, v horším případě otoky. Pokud je kůže poškozená dlouhou dobu, může se z ní vyvinout i atopický ekzém. Kůže je velmi suchá a pokrývají ji červené, silně svědivé pupínky.

Anafylaktický šok – tato alergická reakce je ta nejzávažnější a může pacienta ohrožovat na životě. V nejhorším případě prudce klesá tlak, a člověk tak může upadnout do bezvědomí.

Více z Planeta Země

Kdo vítal přistěhovalce v Americe? Socha Svobody!

Planeta Země21.10.2021

Unikátní muzeum, které střeží milované a respektované kočky. To je Ermitáž!

Planeta Země18.10.2021

Největší tajemství diktátora Stalina

Planeta Země14.10.2021

Jak ve skutečnosti probíhala slavná bitva u Thermopyl?

Planeta Země11.10.2021

Louvre. Víc než jen muzeum!

Planeta Země4.10.2021

Světové firmy: Kdo vládne našim nákupům?

Planeta Země30.9.2021

Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?

Planeta Země27.9.2021

Drsní zabijáci s jedinou slabinou!

Planeta Země23.9.2021

Co vydržíme aneb Jak dlouho může lidské tělo fungovat v extrémních podmínkách?

Planeta Země16.9.2021
Planeta Země
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Seladon z kolonády
skutecnepribehy.cz

Seladon z kolonády

Do lázní jsem si vyrazila léčit...
Na kole i po svých: Užijte si na Východní Moravě podzim plný barevných zážitků
epochanacestach.cz

Na kole i po svých: Užijte si na...

Znáte jiné místo, kde...
Costa Concordia: Velký malý Titanic
epochaplus.cz

Costa Concordia: Velký malý...

Costa Concordia, největší italská výletní loď, je na...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Opravdu zkrotila svého muže?
nasehvezdy.cz

Opravdu zkrotila svého muže?

Jak jen to tahle ženská...
Pracovní kolotoč jí rozdělil rodinu
nasehvezdy.cz

Pracovní kolotoč jí...

Po mateřské zase zpět...
Filmový unikát z ISS je dotočen: Ruský režisér hovoří o pokračování na Měsíci
21stoleti.cz

Filmový unikát z ISS je dotočen:...

Ruský snímek Výzva režiséra Klima Šipenka je konečně...
Výzkumy Velké čínské zdi: Obranný prvek ležel 10 km daleko
epochaplus.cz

Výzkumy Velké čínské zdi:...

Při vykopávkách v újezdu Ťing-pien v čínském...
Správně osvětlit byt je malá věda
panidomu.cz

Správně osvětlit byt je malá...

Naše psychika reaguje na světlo citlivěji, než si mnohdy...
Záhada jménem zajdalen: Děsil kovboje ušák s parožím?
enigmaplus.cz

Záhada jménem zajdalen: Děsil...

Zajíc s parožím, který umí napodobit lidskou...
Jehněčí kotlety s chřestem
tisicereceptu.cz

Jehněčí kotlety s chřestem

Suroviny 2 jehněčích kotletek (po 70 g) 1...
Gurmánské toulky Španělskem
iluxus.cz

Gurmánské toulky Španělskem

Španělsko patří mezi nejdostupnější a...